Tania maść z apteki. Zawiera cenną witaminę
Maść tę można kupić w każdej aptece. Przeznaczona jest do codziennej ochrony cery dojrzałej. Zarówno pielęgnuje, odżywia skórę, jak i usuwa drobne zmarszczki oraz zapobiega powstawaniu nowych. Koszt? 11 zł. Co to za maść? Jeszcze nie tak dawno brakowało jej w aptekach i hurtowniach!
Maść z witaminą F – najbardziej pożądana maść w Polsce?
Kilka miesięcy temu maść z witaminą F była hitem. W pewnym momencie zabrakło jej w aptekach i hurtowniach. Odkryto ją dopiero w latach 20. XX wieku, więc dość późno. Popularność zyskała dzięki potencjalnemu działaniu przeciwzmarszczkowemu. Witamina F nie jest jednak typową witaminą. Pod tą nazwą kryją się dwa kwasy – alfa-linolenowy (ALA), należący do omega-3 i kwas linolowy (LA), należący do omega-6.
Moda na witaminę F nie była nieuzasadniona. Dzięki niej możliwe jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia skóry – w rezultacie skóra staje się bardziej nawilżona, elastyczna, co sprawia, że zmarszczki twarzy się wygładzają i wypełniają. Intensywne nawilżenie skóry hamuje także proces starzenia skóry. Ponadto chroni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.
Witamina F reguluje także pracę gruczołów łojowych, dlatego jest pomocna również dla osób leczących trądzik. Ma także właściwości regeneracyjne, więc przyspiesza gojenie się ran.
Witaminę F w formie maści można kupić w aptece. Koszt zakupu opakowania 50 g wynosi jedynie ok. 11 zł. Kosmetyk przeważnie zalecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej.
Jak rozpoznać niedobór witaminy F?
Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje, że łatwiej złapać infekcję. Z tego powodu zaburzona zostaje gospodarka cholesterolowa oraz zwiększa się ryzyko nadciśnienia tętniczego. Niedobór witaminy F może stać się przyczyną bezpłodności.
Gdy organizm nie ma wystarczająco dużej ilości witamin F, skóra staje się przesuszona, a rany goją się wolniej. Skutkiem bywa też nawracające zapalenie spojówek i pojawianie się zajazdów.
Skutkiem niedoboru witamin F u kobiet są bolesne miesiączki i wyjątkowo trudny zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Nie tylko maść – poznaj inne źródła witaminy F
Bogatym źródłem witamin F są głównie oleje roślinne. Zawiera ją olej z ogórecznika, z dyni czy z nasion czarnej porzeczki. Oprócz nich witaminę F znajdziemy w oleju z wiesiołka, oleju migdałowym, makowym, lnianym, archaidowym, słonecznikowym, tranie i oliwie z oliwek.
Witaminę F zawierają również orzechy, kiełki pszenicy, ryby morskie, soja, nasiona słonecznika, dynia i pełne mleko.