Przyjmujesz magnez? Uważaj na te 2 rodzaje. Mogą powodować biegunki
W mediach społecznościowych stale słyszymy coś o suplementach magnezu. Nic dziwnego. Wielu Polaków ma niedobory tego składnika, a warto go brać nawet wtedy, gdy tego rodzaju niedoboru nie mamy. Jednak i on może mieć swoje skutki uboczne i powodować biegunki. Szczególnie przeczyszczające są te 2 rodzaje magnezu.
Magnez lepiej stosować z umiarem
Magnez jest pierwiastkiem jak każdy inny – choć jest jednym z najbardziej pożądanych składników odżywczych, również i jego można przedawkować. Hipermagnezmią jest stan, w którym stężenie magnezu w surowicy krwi przekracza 1,2 mmol/l. U osób z prawidłowo funkcjonującymi nerkami nawet spożycie dużych dawek magnezu nie powinno stanowić jednak zagrożenia. W grupie ryzyka znajdują się jednak seniorzy, pacjenci z niewydolnością nerek lub zaburzeniami jelit, długotrwale przyjmujące leki przeciwbólowe, przeczyszczające i zobojętniające kwas żołądkowy.
Mimo to zażywanie dużych dawek magnezu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki. Magnez używany jest także do leczenia zaparć. Saurabh Sethi, gastroenterolog w rozmowie z Health MD powiedział: „Magnez przyciąga wodę do jelit, co prowadzi do wzmożenia wypróżnień(…) Większe dawki częściej powodują biegunkę”.
Przed rozpoczęciem stosowania suplementów zawierających magnez konieczne jest, by znać zalecenia dotyczące dawkowania.
- Kobiety powinny przyjmować od 310 do 320 miligramów magnezu dziennie.
- Mężczyźni powinni przyjmować od 400 do 420 miligramów magnezu dziennie.
Dobrze jest nie przekraczać tych norm. Jednak ich wielkość może zależeć też od innych czynników np. wieku lub tego, czy dana kobieta jest w ciąży.
Tlenek magnezu i cytrynian magnezu częściej powodują biegunkę
„Tlenek magnezu działa jako osmotyczny środek przeczyszczający, co oznacza, że wciąga płyn do okrężnicy i do stolca, powodując zwiększenie objętości stolca u osób cierpiących na zaparcia” – powiedziała Rabia De Latour, lekarz medycyny, gastroenterolog z NYU Langone
Tlenek magnezu jest często stosowany w leczeniu zaparć. Podaje się go też przed wykonaniem badań diagnostycznych, by oczyścić światło jelit. Osoby niedoświadczające biegunek i zaparć, które zaczną go przyjmować, mogą częściej mieć potrzebę, by udać się do toalety.
Podobnie zadziałać może także cytrynian magnezu, także uznawany za lek na zaparcia. „ Cytrynian magnezu jest wchłaniany lepiej niż inne, a ponieważ jest lepiej wchłaniany, może [dawać skutki] wyższych dawek” . - powiedziała lek. med. Ayanna Lewis, gastroenterolog z Mount Sinai Health System. Długotrwałe przyjmowanie wyższych dawek cytrynianu magnezu może skutkować nie tylko biegunkami, ale też osłabieniem, nudnościami, odwodnieniem, zaburzeniami snu i wymiotami.
Co zrobić, gdy suplementy magnezu powoduje biegunkę?
Osoby podejrzewające, że suplementy magnezu są przyczyną biegunki, mogą, zamiast nich dostarczać składnik z pożywienia. Dotyczy to też osób chcących zwiększyć spożycie magnezu bez konieczności brania tabletek. Cytowana wcześniej dr Lewis stwierdziła, że naturalne źródła magnezu są prawdopodobnie nawet lepsze niż suplementy diety.
Gdy przyjmowanie suplementów z magnezem częściej „przeczyszcza” można też zmniejszyć dawkę.
„ Nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na niedobory magnezu, warto go suplementować. Oczywiście nie zapominajmy o dostarczaniu go wraz z pożywieniem. Magnez znajdziemy w takich produktach, jak między innymi: kakao, gorzka czekolada i produkty pełnoziarniste. Należy obalić mit o tym, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Kawa nie tylko go nie wypłukuje, a wręcz przeciwnie, dostarcza pewne ilości magnezu ”. - powiedziała psychodietetyczka Katarzyna Sobolewska.
źródła: health.com, Doz.pl