Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bolesne skurcze nóg to także objaw miażdżycy! Wielu myśli, że powodem jest tylko niedobór magnezu
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.09.2023 17:15

Bolesne skurcze nóg to także objaw miażdżycy! Wielu myśli, że powodem jest tylko niedobór magnezu

ból nóg
canva

Bolesne skurcze mięśni kojarzone są często z niedoborem magnezu i bywają traktowane jako oznaka, chociażby picia zbyt dużej ilości kawy. Jednak to tylko jedna z przyczyn, których bywa znacznie więcej. Bolesne skurcze mięśni są również symptomem chorób układu sercowo-naczyniowego. Co jeszcze ta dolegliwość może oznaczać? Jakie są przyczyny powstawania bolesnych skurczów? O opinię poprosiliśmy eksperta. 

 

Skurcze mięśni – powszechnie występująca dolegliwość

Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego z nas. Ich przyczyny są równe i bywają reakcję przejściową. Jednak w momencie, gdy pojawiają się regularnie, bywa to objawem choroby. Zazwyczaj dopadają nagle i są bolesne. Dotyczą zwłaszcza łydek.

Skurcze mięśni pojawiają się często po wysiłku fizyczny. Dolegliwość ta często występuje o maratończyków, triatlonistów i rowerzystów. Według ekspertów możliwe przyczyny powstawania skurczów u osób aktywnych sportowo jest odwodnienie. Ich zdaniem powodem bywa też utrata elektrolitów wraz z potem. Eksperci podkreślają też, że skurcze to też skutek braku rozgrzewki przed treningiem.

Na pracę mięśni wpływa również niedobór pewnych pierwiastków, takich jak:

 • magnez,
 • potas,
 • sód,
 • wapń.

Z powodu ich deficytu dochodzi do zaburzenia przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni. Bolesne skurcze mogą pojawić się w szczególności, gdy organizm ma niedobór wapnia – gdy jest znaczny, powoduje hipokalcemię, mogącą spowodować tężyczkę, której objawem są właśnie silne skurcze mięśni.

Projekt bez nazwy - 2023-09-07T164740.634.png

Miażdżyca — kto z nas należy do grupy podwyższonego ryzyka? Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie

Bolesne skurcze mięśni mogą oznaczać miażdżycę

Bolesne skurcze nóg bywają objawem miażdżycy – przyczyną jest brak wystarczającej ilości krwi, która nie dociera do mięśni. Dolegliwości te powoduje także nadciśnienie, żylaki i zwężenie światła naczyń: „W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej”. - powiedział farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki
 

W tych przypadkach skurcz może minąć, gdy ustanie wysiłek. Charakterystyczna jest pora dnia, w której się pojawia – częściej występuje w nocy. By ustalić, czy problemem jest układ krążenie, należy wykonać pomiar ciśnienia tętniczego i lipidogram. Pomocne bywa USG naczyń krwionośnych.

Bolesne skurcze mięśni są objawem chorób na tle hormonalnym

Przyczyną dolegliwości bywa także niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek i cukrzyca. Skurcze mięśni pojawiają się także u osób chorujących na stwardnienie rozsiane. Dlatego tak ważne jest, by regularnie badać:

 • poziom glukozy,
 • hormonów tarczycy,
 • kreatyninę,
 • mocz

Jak leczyć skurcze nóg?

Jeśli skurcze pojawiają się sporadycznie i szybko mijają, interwencja lekarska nie jest wymagana. Jednak wskazana będzie zmiana codziennych nawyków. By zapobiegać skurczom nóg warto:

 • zrezygnować lub ograniczyć siedzący tryb życia – osoby pracujące w tej pozycji wystarczy, że będą robić sobie przerwy, nawet niedługie co 1-2 godziny. By dotlenić mięśnie, warto nawet pospacerować w miejscu.
 • uzupełnić niedobór elektrolitów – bolesne skurcze mięśni mogą być spowodowane zaburzeniem gospodarki elektrolitowej. W tym przypadku wskazane będzie uzupełnienie niedoboru elektrolitów za pomocą gotowych preparatów aptecznych.
 • odpocząć – gdy po wysiłku pojawiają się skurcze, to znak, by pozwolić mięśniom na trochę odpoczynku. Nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej, lecz warto zadbać o to, by była dostosowana do wydolności organizmu.

Gdy skurcze są bolesne i towarzyszy im zaczerwienienie skóry, to znak, że należy skonsultować się z lekarzem. Sygnałem ostrzegawczym są także skurcze, które są uciążliwe, nawracające i powodują, że mięśnie są osłabione. Pomocne będzie też skonsultowanie się z fizjoterapeutą.