Pacjenci.pl Choroby Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem
fot. Beata Zawadzka/East News

Reprezentant Polski jest nieuleczanie chory. Diagnoza była szokiem

18 marca 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Jest reprezentantem Polski i bramkarzem francuskiego klubu OGC Nice. Co więcej, w tym sezonie jest jednym z najlepszych europejskich bramkarzy. Marcin Bułka, bo o nim mowa, wyznał, że jest nieuleczalnie chory. Z chorobą zmaga się od ponad 10 lat. Co dolega Marcinowi Bułce?


Marcin Bułka ma cukrzycę

Marcin Bułka jest jednym z lepszych bramkarzy we francuskiej ekstraklasie. Jest również bramkarzem reprezentacji Polski. Warto wspomnieć o jego dokonaniach – Bułka w ciągu 26 spotkań sezonu stracił 20 bramek, a w 14 meczach nie puścił ani jednej piłki. Choć na boisku Bułka wygrywa, od wielu lat zmaga się z ciężką chorobą – Marcin Bułka choruje na cukrzycę. Więcej na ten temat powiedział w rozmowie z magazynem „Piłka Nożna”:

„Od 14. roku życia choruję na cukrzycę. Pamiętam, jaki szok przeżyłem, kiedy dowiedziałem się u lekarza, że jestem chory. Cukrzyca zostaje z tobą na całe życie. Zmusza do pewnych zachowań, odpowiedzialności. Kiedy poddajesz się temu reżimowi, można nad nią zapanować”. — powiedział Bułka.

Projekt bez nazwy - 2024-03-18T141101.600.png
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Zobacz też: Nowe świadczenie cieszy się rekordowym zainteresowaniem. Są trzy progi

Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała
Cukrzycę rozpoznasz po skórze. Niepozorne objawy świadczą o chorobie

Jak wygląda życie z cukrzycą?

Cukrzyca wpływa na całe życie chorego. Szczególnie trudne są początki. Wielu chorych gdy dowiaduje się o niej, reaguje w różny sposób – niektórzy odczuwają lęk, stres, a nawet poczucie winy. Niektórzy nawet wypierają ze świadomości ten fakt i nie chcą podejmować leczenia. Na diabetyka czekać będzie jednak wiele obowiązków – musi stale mierzyć poziom cukru, przyjmować leki (również insulinę), planować posiłki i aktywność fizyczną.

Utrudnieniem może być fakt, że w Polsce wciąż mamy ograniczony dostęp do nowych metod leczenia. Co więcej, nie każdy chory może pozwolić sobie na zakup tego rodzaju leków. Na wiele z nich nie ma też refundacji. Choć pewne leki przeciwcukrzycowe znajdują się na liście leków refundowanych, to jednak tylko wąska grupa pacjentów może z nich skorzystać.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą. Trzustka chorego nie produkuje w tym stanie wystarczająco dużej ilości insuliny. W niektórych przypadkach insulina jest produkowana, lecz komórki ciała człowieka nie są w stanie jej prawidłowo wykorzystać. Brak insuliny lub jej niewystarczające działanie powodują, że we krwi gromadzi się glukoza, co z kolei może powodować wiele powikłań.

Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 – jest to choroba autoimmunologiczna. Układ odpornościowy chorego atakuje komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Najczęściej chorują na nią dzieci i młodzież, lecz może rozwinąć się także u osób starszych. Chorzy muszą przyjmować insulinę każdego dnia.
  • cukrzyca typu 2 – wykrywana jest u większości chorych. Szacunkowo ten problem ma nawet 90% chorych. Do jej rozwoju dochodzi w momencie, gdy trzustka produkuje zbyt mało insuliny lub gdy organizm staje się na nią oporny. Przeważnie jest dolegliwością osób otyłych, zaniedbujących aktywność fizyczną i niezdrowo się odżywiających.

— Oprócz cukrzycy typ 1 i 2 jest też cukrzyca typu 3, ciążowa i inne, choć o wiele rzadsze . Jednak każdy rodzaj tej choroby bezwzględnie wymaga leczenia. —  powiedziała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzyca i sport

Cukrzyca i sport nie muszą się wzajemnie wykluczać

„To choroba cywilizacyjna, ale kontrola, dbanie o siebie i dobre nawyki sprawiają, że nie przeszkadza w uprawianiu zawodowego sportu. Nie jestem zresztą wyjątkiem. Znam mistrzów olimpijskich, którzy są cukrzykami". — dodał bramkarz reprezentacji Polski.

Sport jest szczególnie wskazany u osób z cukrzycą typu 2 – przyczyną rozwoju choroby jest często otyłość. Chorym zaleca się więc uprawianie sportu dostosowanego do ich możliwości fizycznych, dzięki któremu zredukują masę ciała. Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz sugeruje, by chorzy skoncentrowali się na treningu wytrzymałościowym np. joggingu, pływaniu, jeździe na rowerze, jeździe na rolkach i na narciarstwie biegowym i nordic walking

„Podczas chodzenia z kijkami są uruchamiane duże grupy mięśniowe. Mięśnie pracujące w strefie wysiłku o umiarkowanej intensywności, działają jak gąbka chłonąca wodę - wchłaniają poza insuliną glukozę i pociąga to za sobą różne korzyści metaboliczne". — tłumaczy prof. Zozulińska-Ziółkiewicz. cytowana przez PoradnikZdrowie.pl

Źródło: Piłka Nożna, PoradnikZdrowie

Zobacz także:

Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!

Cukrzyca skraca życie. Ratunkiem nowe leki i zmiana trybu życia

Jaki wpływ na wątrobę ma kawa? Zaskakujące odkrycia naukowców!

Czy cukrzyca jest odwracalna? Tak, ale tylko pod pewnym warunkiem
Światowy Dzień Cukrzycy. Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków edukuje
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja