Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 03.03.2024 18:40

Tak pachnie choroba. Lekarka wylicza groźne zapachy ciała

chory człowiek
Pexels

Choroby mogą objawiać się na różne sposoby. Nie zawsze symptomy te są typowe – czasem chorobę można rozpoznać po zapachu. Co więcej, specyficzna woń bywa objawem wielu groźnych chorób. Jak więc pachnie zainfekowana rana, bakteryjna waginoza, cukrzyca czy choroba nerek? Jakie zapachy powinny wzmóc naszą czujność? Lekarka z USA, Jen Caudle, wymieniła 4 najgorsze zapachy.

Nieprzyjemny zapach rany

Rana nie powinna wydzielać żadnego zapachu. Za sygnał ostrzegawczy lepiej więc uznać wszelkie podejrzane zapachy wydzielane przez tego rodzaju uszkodzenia – często wskazuje to na bakteryjne zakażenie w zaawansowanym stadium. O ile w pierwszej fazie gojenia wysięk ropny z rany nie jest niepokojącym zjawiskiem, tak trzeba już uważać, gdy wysięk stanie się bardziej intensywny – czujność powinien wzmóc nie tylko przykry zapach rany, ale też zmiana jej koloru i gęstości.

Przykry zapach rany to w większości przypadków oznaka, że tkanki zostały skolonizowane przez bakterie beztlenowe. Brzydki zapach jest skutkiem tego, że drobnoustroje wydzielają kadawerynę i putrescynę. W przypadku ran przewlekłych za brzydki zapach odpowiadać może też proces degradacji tkanek.

Gdy stan rany wyraźnie się pogarsza i pojawia się duży żółto-zielonkowaty wysięk i wspomniany nieprzyjemny zapach, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Co powoduje przykry zapach z ust? Jak się go pozbyć?

2.png

Wypił sok zainfekowany przez nietoperza i zmarł. Eksperci alarmują 5 błędów, jakie popełniasz, gdy masz zapalenie pęcherza. Nr. 4 jest wyjątkowo groźny

Ostry zapach moczu

Nagła zmiana zapachu moczu bywa wynikiem diety. Ostry zapach moczu jest efektem picia zbyt małej ilości wody – z tego powodu uryna nadmiernie gęstnieje. Powoduje go też spożywanie czosnku, chrzanu i szparagów. Zdarza się też, że mocz przybiera ostry zapach podczas stosowania preparatów hormonalnych i określonych leków.

Cuchnący zapach moczu to także symptom infekcji dróg moczowych – w tym przypadku jego zapach przypomina zapach amoniaku. Charakterystycznymi symptomami są również:

 • pieczenie cewki moczowej,
 • pieczenie okolic intymnych podczas oddawania moczu,
 • częste parcie na mocz,
 • oddawanie niewielkiej ilości moczu,
 • ból w dolnej części podbrzusza (u kobiet).

Rybi zapach z dróg rodnych

Rybi zapach z pochwy najczęściej jest symptomem bakteryjnej waginozy, infekcji o podłożu bakteryjnym. Do choroby dochodzi, gdy zaburzona zostaje równowaga między pałeczkami kwasu mlekowego i bakteriami beztlenowymi – pH pochwy wzrasta wówczas do wartości 4,5. Oprócz rybiego zapachu pojawić się mogą szare lub żółte upławy.

Objawami bakteryjnej waginozy są również:

 • ból podczas stosunku płciowego,
 • ból w podbrzuszu,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • osłabienie,
 • świąd pochwy,
 • świąd okolic intymnych.

Nieświeży zapach z jamy ustnej

Powodem powstawania brzydkiego zapachu z ust często jest dieta. Jednak przyczyną mogą być także następujące choroby:

 • próchnica i choroby przyzębia – odpowiadać za nią mogą bakterie beztlenowe, rozwijające się na tylnej części języka, również w miejscach, w których plomby są nieszczelne lub tam, gdzie uzupełnienia protetyczne są niedopasowane. Z tego powodu powstają lotne związki siarki. Wówczas zapach może przypominać zapach zgniłych jaj lub zgniłej kapusty.
 • grzybica jamy ustnej – powoduje ją grzyb z gatunku Candida, przeważnie Candida albicans. Atakuje najczęściej osoby starsze i jest wynikiem głównie obniżonej odporności.
 • choroby nerek – nieprzyjemny zapach z ust bywa częstym objawem chorób nerek np. przewlekłej niewydolności nerek. Przypominać może woń nieświeżych ryb lub zapach amoniaku.
 • cukrzyca – w tym przypaku zapach z ust przypomina woń kwaśnych jabłek. Jest to symptom kwasicy ketonowej, powikłania cukrzycy, stanowiącego zagrożenia dla życia.