Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 17.10.2023 12:17

Choroby wyczytasz również z oczu. Ten wygląd gałki ocznej to powód do niepokoju!

oczy
Shutterstock

Oczy są zwierciadłem ciała. Niekiedy wizyta u okulisty umożliwia rozpoznanie schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby wątroby. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze zdrowie jest bez zarzutu, zwracajmy uwagę na oczy. O kondycji organizmu dużo mówi nie tylko wygląd oczu, ale też  jakość Twojego.  O opinię poprosiliśmy eksperta. 

Po wyglądzie oka można ocenić kondycję organizmu

Siatkówka jest najważniejszą częścią oka. To dzięki niej widzimy. W przebiegu niektórych chorób dochodzi do jej upośledzenia: „Oko to wyjątkowe, w zasadzie jedyne takie miejsce w ciele człowieka, w którym przy wykorzystaniu jedynie metod optycznych możemy ocenić, jaki jest stan naszych naczyń żylnych, tętniczych, a nawet włosowatych. I to nie tylko w oku, ale i w całym organizmie” – powiedział w rozmowie z Newseek prof. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Naczynia widoczne są także w innych strukturach oka, takich jak spojówka czy tęczówka, ale na siatkówce widać je najlepiej. Oglądając je w powiększeniu, możemy bardzo dokładnie ocenić ich średnicę i to, jak przepływa przez nie krew, a tym samym poznać stan układu krwionośnego badanej osoby”. – dodał prof. Grzybowski.

Projekt bez nazwy - 2023-10-16T211242.970.png
 

Wątroba uszkodzona przez leki sprawia ten rodzaj bólu. Lekarz wyjaśnia, jak go rozpoznać Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego

Stan oczu a nadciśnienie

Nadciśnienie powoduje zmiany w obrębie narządu wzroku. Przeważnie obejmują dno oka – nazywamy to retinopatią nadciśnieniową. Po wyglądzie dna oka okulista może ocenić, jak zaawansowane jest nadciśnienie tętnicze. Retinopatia nadciśnieniowa powoduje, że tętniczki się zwężają i twardnieją. Gdy uszkodzona zostaje siatkówka, pojawiają się wysięki i wybroczyny. W skrajnych przypadkach pojawia się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Skutkiem nadciśnienia tętniczego może być uszkodzenie naczyń w siatkówce – wówczas chory zacznie mieć problemy z widzeniem. Wzrok traci ostrość i zawęża się pole widzenia. 

Stan oczu a cukrzyca

Z powodu retinopatii cukrzycowej dochodzi do uszkodzenia mikrokrążenia siatkówki. Następstwem są zmiany na dnie oka. Drobne naczynia siatkówki się poszerzają. Powstają też wysięki i wynaczynienie śladowych ilości krwi. Wzrok chorego zaczyna powoli tracić ostrość. 

Postępująca retinopatia cukrzycowa w skrajnych przypadkach może spowodować utratę wzroku.

Stan oczu a wątroba

Z powodu podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi, czyli żółtego barwnika, produktu przemiany hemoglobiny, dochodzi do zażółcenia białek oka. Jest to objaw świadczący np. o toksycznym polekowym uszkodzeniu wątroby:

Wiele przypadków DILI jest bezobjawowych, a wykonanie w tym czasie badań laboratoryjnych wykazuje podwyższenie parametrów wątrobowych – Alat, Aspat, GGTP, ALP, bilirubiny. Jednakże część pacjentów uskarża się na uczucie rozbicia, zmęczenia, braku energii, niespecyficzne bóle nadbrzusza, uczucie dysmomfortu, uwierania w prawym podżebrzu. Niekiedy może wystąpić gorączka, wysypka, biegunka, zażółcenie powłok skórnych i twardówek”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych

Zażółcenie białek oka to też objaw wirusowego zapalenia wątroby, zespołu Gilberta, łagodnej choroby metabolicznej.

Tagi: Cukrzyca