Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Robisz pod prysznicem tę jedną rzecz? Lekarka mówi wprost, co o tym myśli
Daria Siemion
Daria Siemion 15.12.2024 11:17

Robisz pod prysznicem tę jedną rzecz? Lekarka mówi wprost, co o tym myśli

Stopy, prysznic
Fot. Shutterstock / Olezzo

Wiele osób w trakcie prysznica nie ogranicza się jedynie do umycia ciała. Niektórzy robią tam peelingi, myją zęby, a jeszcze inni szorują pięty pumeksem. Na temat tego ostatnio wypowiedziała się niedawno ekspertka.

Szorowanie pięt pumeksem – tak czy nie?

Każda kobieta chce mięć piękne i zadbane stopy, jednak niekażda wie, jak to osiągnąć. Wiele przedstawiciel płci pięknej w walce ze zrogowaciałym szorstkim naskórkiem sięga po pumeks – tanie i sprawdzone narzędzie, ale czy dobre? Na stronie internetowej podolożki Martyny Kowalczyk czytamy, że niekoniecznie.


"Skóra usunięta za pomocą pumeksu będzie się bardzo szybko odnawiać i jeszcze szybciej twardnieć. Przyczynia się do tego stanu wzmożona liczba gruczołów potowych i brak tych łojowych. Można też przypadkowo naruszyć modzele lub odciski, co z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do powikłań" – tłumaczy ekspertka.

Każda z nas ma ją w domu. Czy dopiero teraz dowiadujemy się, że może przedłużać młodość? Tych maseczek do oczyszczania twarzy lepiej nie stosować. Powinny od razu trafić do kosza

Pumeks pod prysznicem – uwaga na grzyby i bakterie

Jest jeszcze jedna ciemna strona stosowania pumeksu. Chodzi o stosowanie go w wannie lub pod prysznicem. Jeżeli będziemy dbać o pumeks, będzie on higieniczny, ale jeśli zaniedbamy jego oczyszczanie i suszenie, będzie siedliskiem bakterii i grzybów. 

– Pumeks zarówno ten naturalny jak i syntetyczny, aby nie zalęgły się w nim groźne bakterie i grzyby powinien być regularnie czyszczony po każdym użytku i przynajmniej raz w miesiącu odkażany – mówi w rozmowie z portalem kobieta.onet.pl technik usług kosmetycznych Magdalena Borkowska.

Ekspertka dodaje, że dobrze go zdezynfekować pumeks, trzeba go po każdym użyciu porządnie wymoczyć, najlepiej przez kilka godzin w słonej wodzie, a jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, lepiej za każdym razem wymienić pumeks na nowy. Należy też pamiętać o tym, żeby nikt poza nami nie używał naszego pumeksu – nawet mąż czy dziecko – takie dzielenie się może zwiększać ryzyko chorób.

– Z mojego doświadczenia wiem, że praktyka jest zupełnie inna. Szorujemy stopy pumeksem, zostawiamy niedoczyszczoną kostkę na rogu wilgotnej wanny, po czym po kilku tygodniach przypominamy sobie o jego istnieniu. A taki sposób użytkowania jest po prostu groźny dla zdrowia. Możemy zafundować sobie rozmaite choroby skóry – mówi specjalistka.

Jak bezpiecznie usuwać zrogowaciały na skórek?

Pumeksu nie trzeba jednak całkowicie skreślać. Istotne jest to, aby go nie nadużywać – w przeciwnym razie naskórek zacznie szybciej odrastać. Najlepiej szorować pięty zgodnie z zaleceniami producenta pumeksu, regularnie go zdezynfekować i nie zostawiać w rogu wanny lub pod prysznicem. 


W pielęgnacji stóp może pomóc również moczenie ich w wodzie z sodą oczyszczoną lub peelingi. Najlepszym pomysłem jest jednak profesjonalny pedicure w salonie kosmetycznym lub u podologa.

Zobacz też:

Jak często robić pedicure? Podolog tłumaczy. “Stare stylizacje niszczą paznokcie”

Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog

Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko

Powiązane
Leki
Pilna interwencja GIF. Wycofano dwie serie leków, wyniki badań są niepokojące
Apteka
Ważne zmiany wejdą w życie 1 lipca. Będzie nowa lista leków refundowanych