Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.04.2024 14:17

Tak szkodzisz swoim stopom. Tych produktów unikaj - radzi podolog

pielęgnacja stóp, podolog mgr Katarzyna Kamińska
Fot. mgr Katarzyna Kamińska: archiwum prywatne. Tło: canva / Photo Images

Pielęgnacja stóp nie wydaje się być czymś skomplikowanym i zdawać by się mogło, że każdy doskonale wie, jak to robić. Okazuje się jednak, że większość z nas popełnia z pozoru banalne błędy, które mogą powodować przykre dolegliwości, a nawet choroby. Jednym z grzechów głównych w pielęgnacji stóp jest stosowanie dwóch popularnych produktów. Jeden z nich od lat gości w każdej polskiej łazience. 

Jak prawidłowo dbać o stopy i jakich błędów nie popełniać? Zapytaliśmy specjalistę. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z podologiem mgr Katarzyną Kamińską, właścicielką gabinetu podologicznego FootMed w Warszawie.

Pumeks - dlaczego nie jest zalecany przez podologów?

Pumeks jest przyborem, który każdy z nas ma w swojej łazience. Stosuje się go w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka i wygładzenia skóry stóp. Okazuje się jednak, że przyrząd ten może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt częste jego stosowanie może pobudzać naszą skórę do jeszcze większej produkcji martwego naskórka.

- Znam przypadki, kiedy osoby codziennie trą stopy, a jest to duży błąd. Tym sposobem tylko przyspieszamy odkładanie się zrogowaceń – powiedziała w rozmowie dla Pacjentów mgr Katarzyna Kamińska, podolog

Ponadto, stosowanie pumeksu jest bardzo niehigieniczne i może sprzyjać rozwojowi patologicznych zmian skórnych. Wilgotne środowisko w łazience sprawia, że pumeks staje się skupiskiem wielu patogenów, które następnie wcieramy w skórę naszych stóp. 

- Tak naprawdę w ogóle nie powinniśmy go stosować. Ewentualnie możemy wykorzystać przyrząd jednorazowego użytku i robić to nie częściej niż co 28 dni – tyle trwa naturalny cykl odnowy naskórka. Zazwyczaj jednak używamy takiej tarki wielokrotnie i trzymamy ją w łazience, gdzie jest wilgotno i ciepło. Takim sposobem staje się ona siedliskiem bakterii i grzybów, które następnie wcieramy sobie w skórę stóp – powiedziała mgr Katarzyna Kamińska.

Warto dodać, iż w wielu rodzinach panuje zwyczaj, że z jednego pumeksu korzysta kilka osób. Jest to poważny błąd, ponieważ takim działaniem przenosimy patogeny i możemy zarazić się np. brodawkami czy grzybicą. Pumeks powinien być traktowany jako przyrząd do indywidualnego użytku, tak jak gąbka czy ręcznik. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-08T112544.560.png
Fot. Canva / anyla
Tej szczoteczki do zębów nie zalecają stomatolodzy. Może być szkodliwa Problemy z jelitami i obniżony nastrój? To może być niedobór tej substancji

Skarpetki złuszczające - podolodzy mówią nie!

Popularnym produktem, coraz częściej stosowanym przez kobiety, są skarpetki złuszczające do stóp. Ich zadaniem jest usunięcie suchego, szorstkiego naskórka, jednak używanie tego typu produktów może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Często skarpetki te zawierają silne substancje złuszczające, które mogą wywołać poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp. Ponadto, przy długotrwałym stosowaniu produkty te będą działać na odwrót i prowadzić do jeszcze większego pogrubienia naskórka.

- Powinniśmy ich unikać. Skarpetki te nasączone są bardzo silnymi kwasami. O ile mogłyby pomóc w przypadku dużych zrogowaceń (choć jest to sprawa dyskusyjna), nie sprawdzają się przy zdrowej skórze. Tak silnie sprzężone kwasy mogą spowodować poparzenie chemiczne delikatnej skóry stóp. W dodatku będą pobudzać naszą skórę do jeszcze większej produkcji martwego naskórka i po pewnym czasie używania takich skarpetek skóra będzie narastać i stanie się jeszcze grubsza – wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska.

Zobacz też: Dbaj o siebie z głową. To 4 największe mity na temat odmładzania

Prawidłowa pielęgnacja stóp - jak powinna wyglądać?

Do codziennego mycia stóp wystarczy woda z mydłem. Po kąpieli powinniśmy dobrze wysuszyć przestrzenie międzypalcowe, aby nie dopuścić do rozwoju grzybicy. Istotnym elementem pielęgnacji stóp jest ich codzienne nawilżanie. 

- Powinniśmy codziennie dbać o ich nawilżenie. Skóra stóp pozbawiona jest gruczołów łojowych, więc nie ma możliwości sama się natłuścić - wyjaśniła mgr Katarzyna Kamińska. 

Pumeks warto zamienić na peeling do stóp, który zaleca się stosować raz w tygodniu. Należy jednak podkreślić, że produkt ten może być używany tylko przy zdrowej skórze. Jeżeli na naszych stopach znajdują się patologiczne zmiany, peeling może spowodować ich rozsianie. 

- Zaleca się stosowanie peelingów raz w tygodniu, pod warunkiem, że nie mamy na stopach żadnych patologicznych zmian, które moglibyśmy rozsiać  – powiedziała mgr Katarzyna Kamińska.

- Przy zdrowej skórze zalecaną pielęgnacją stóp jest codziennie mycie wodą z mydłem, peeling raz w tygodniu oraz codzienne stosowanie kremu. Należy pamiętać o uważnym suszeniu przestrzeni międzypalcowych po każdej kąpieli. Pozostawianie tych miejsc wilgotnych może być przyczyną występowania grzybicy międzypalcowej - podsumowała mgr Katarzyna Kamińska. 

Przeczytaj też: 

Lakier do paznokci przyczyną infekcji? Wiele Polek robi ten błąd (pacjenci.pl)

Większość z nas przez całe życie źle obcina paznokcie. To może prowadzić do przykrych konsekwencji (pacjenci.pl)

Jak wyleczyłam wrastający paznokieć? Wiem już, jakiego błędu nie popełniać (pacjenci.pl)

Polecane