Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 08.03.2023 18:54

Jak leczyć wrastające paznokcie? Nie czekajmy, aż dojdzie do powikłań, trzeba działać szybko

stopa
canva.com

Pierwszym objawem wrastania paznokcia jest ból i tkliwość, pojawiające się w trakcie chodzenia lub uciskania opuszków palców. Jeśli zbagatelizujemy początkowe dolegliwości, może dojść do infekcji i wycieku ropy spod paznokcia, a następnie do zanokcicy, owrzodzenia, a nawet martwicy. Warto podkreślić, że u osób z chorobami przewlekłymi, m.in. z cukrzycą wrastający paznokieć może zagrażać zdrowiu całego organizmu. 

Jak leczyć wrastające paznokcie?

Jednym ze specjalistów zajmujących się tego typu problemem jest podolog. „Warto udać się do podologa, który usunie wrastający kawałek paznokcia. Zabieg jest szybki i bezkrwawy. Usuwamy tylko część, która wrasta, a nie cały paznokieć, tak jak robi to chirurg. Następnie musimy zdiagnozować przyczynę problemu.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. 

Inną metodą, stosowaną w gabinetach podologicznych jest tamponada paznokcia. Podolog wprowadza pod płytkę paznokcia niewielki opatrunek z gąbki nasączony płynem dezynfekującym. Zabieg ma na celu odseparowanie płytki paznokcia od tkanek, w które wbija się paznokieć. Jest to metoda często stosowana w terapii wrastających paznokci u małych dzieci.

Popularną metodą leczenia i zapobiegania nawrotom wrastania paznokci jest także terapia klamrami. Podololog nakłada na paznokieć specjalną klamrę, która ma postać wyprofilowanego drutu. Jej działanie polega na prostowaniu paznokcia i nadawaniu mu odpowiedniego toru wzrostu. 

Jeśli nie pomogą metody nieinwazyjne, pozostaje nam zabieg w znieczuleniu miejscowym u chirurga. Stosowane są dwie techniki operacji wrastających paznokci: zdjęcie całej płytki paznokcia lub wycięcie jedynie fragmentu w okolicy, która rośnie nieprawidłowo. Ze względu na mniejszą inwazyjność i krótszy okres rekonwalescencji, preferowana jest ta druga metoda, kiedy usuwamy tylko boczną część paznokcia. 

klamra

Podolog - ratunek dla stóp! Z czym udać się do podologa? Ekspert tłumaczy Czym jest dna moczanowa i jak jej zapobiegać? Lekarz odpowiada na najczęstsze pytania

Przyczyny wrastania paznokci

Wrastające paznokcie mają wiele przyczyn. Mogą być związane z nieprawidłowym postępowaniem, ale bywają też powikłaniem niektórych schorzeń. Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie. Wrastanie paznokci nierzadko powoduje też nadmierny ucisk na palce poprzez noszenie nieodpowiedniego i zbyt ciasnego obuwia, m.in. butów na obcasie czy z wąskimi noskami. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowa higiena stóp. Gromadzący się pod paznokciami brud może powodować nie tylko ich wrastanie, ale także choroby skóry. Wrastanie paznokci może być także skutkiem urazów mechanicznych.

Problem może jednak tkwić głębiej i być związany z chorobami ogólnoustrojowymi bądź z nieprawidłowym kształtem paznokcia, który nie jest w przekroju płaski, ale rurkowaty. Wtedy zawsze będzie miał tendencję do wzrastania.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. Do chorób, które mogą powodować wrastanie paznokci zaliczamy m.in. cukrzycę, otyłość i choroby układu krążenia.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u stóp?

Wielu z nas obcina paznokcie nadając im zaokrąglony kształt. Okazuje się, że jest to błędny sposób. „Paznokcie powinniśmy obcinać na prosto, nigdy na okrągło. Pamiętajmy też, że nie należy ich skracać zbyt mocno. Brzegi końcówek paznokci nie powinny być ostro zakończone. Warto więc delikatnie je zaokrąglić za pomocą pilniczka.” - powiedziała podolog Katarzyna Kamińska. Jeśli mamy problem z prawidłowym obcinaniem paznokci, możemy wybrać się do podologa, który zrobi to profesjonalnie, zapobiegając ich wrastaniu.