Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy. Ministra ujawniła szczegóły
Temat krótszego tygodnia pracy podzielił zarówno polityków, jak i społeczeństwo. Jednak zdecydowana większość pracowników opowiada się za skróceniem standardowego, 5-dniowego tygodnia pracy do 4. dni. Nawet, jeśli miałoby to oznaczać wydłużenie czasu pracy w pozostałe dni. Obecnie Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej Polski pracuje nad wprowadzeniem w życie 35-godzinnego tygodnia pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk właśnie zdradziła szczegóły w tej sprawie. Ministerstwo będzie nad tym pracować – to pewne.
Polacy chcą pracować krócej
O skróceniu czasu pracy mówi się w Polsce już od dłuższego czasu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia, ale najwcześniej 2027 roku. Obecnie rząd skupił się na analizie dwóch wariantów:
- skrócenie tygodnia pracy z 40 godzin do 35 godzin,
- czterodniowy tydzień pracy.
Możliwe jest również rozwiązanie pośrednie, czyli 35-godzinny model pracy wykonywanej przez 4 dni. Oznaczałoby to jednak wydłużenie czasu pracy z 8 do 9 godzin, przynajmniej w trzy z czterech dni. Takie rozwiązanie funkcjonuje już m.in. w Belgii czy Francji — tydzień pracy jest krótszy, ale kosztem wydłużonych godzin.
Choć temat wciąż budzi wiele kontrowersji i nie wszyscy są przychylni zmianom, nie ulega wątpliwości, że większość Polaków skłania się ku modelowi 4-dniowego tygodnia pracy. Badanie Panelu Ariadna dowodzi, że chce go aż 63% badanych. Z kolei 73% jest skłonnych przystać na takie rozwiązanie nawet kosztem wydłużenia czasu pracy do 10 godzin, przez 4 dni w tygodniu.
Jak pokazało przeprowadzone badanie, priorytetem dla większość Polaków jest zachowanie dotychczasowej pensji, nawet kosztem cięższej pracy każdego dnia. Widać jednak pewne różnice między pokoleniami. Okazuje się, że Millenialsi i starsi preferują zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia kosztem wydłużenia czasu pracy każdego dnia nawet do 10 godzin, ale już tak zwane Pokolenie Z woli mniej pracować, nawet przy niższym wynagrodzeniu. Wynik ten kolejny raz potwierdza zmieniający się w różnych pokoleniach stosunek do pracy i znaczenie pracy w życiu – tłumaczy prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
35-godzinny tydzień pracy już funkcjonuje w Polsce
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy o przeanalizowanie wpływu zmian w czasie pracy na liczbę wypadków w miejscu pracy i stan zdrowia pracowników. Mimo to są w Polsce miejsca, gdzie 35-godzinny tydzień pracy stał się rzeczywistością.
W styczniu 2024 r. Herbapol Poznań wdrożył 4-dniowy tydzień pracy w ramach działań na rzecz zapewnienia pracownikom równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy tym zyskali dodatkowy, płatny wolny dzień w tygodniu. Firma widzi w tym rozwiązaniu swoją konkurencyjność na rynku pracy.
Wstępem do skrócenia czasu pracy pracowników były przeprowadzone różne badania dotyczące czasu pracy. Wynika z nich, że Polacy spędzają w pracy średnio od 40 do nawet 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Co ciekawe badaniu na potrzeby ostatniej edycji raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT” aż 38,9 5 badanych odpowiedziało, że 4-dniowy tydzień pracy to dla nich ważny benefit, ważniejszy niż m.in. służbowy sprzęt do pracy, karta sportowa czy branie udziału w międzynarodowych projektach.
Krótszy tydzień pracy. Ministra przekazała szczegóły
O skróceniu standardowego tygodnia pracy mówi się już od kilku miesięcy, jednak Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej Polski nie ujawniało zbyt wielu szczegółów do tej pory. Tymczasem 16 stycznia szefowa resortu została zapytana w Radiu Zet o nowe rozwiązania dla pracowników . Zostało poruszone zagadnienie m.in. wydłużenia wieku emerytalnego. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zdradziła, że rząd ma inny pomysł na aktywizację zawodową starszych osób.
Gdyby ten czas pracy mógł być krótszy, gdyby te osoby mogły mieć dłuższy odpoczynek, to być może byłyby bardziej skore, chętne, żeby dłużej aktywne pozostawać. Zachęty — tak, przymus — nie – mówiła ministra.
Według słów polityczki nowy, skrócony czas pracy miałby więc dotyczyć seniorów. Dziemianowicz-Bąk wyjaśniła, że rozmowy na temat zmian na rynku pracy w kontekście tzw. srebrnej transformacji i konieczności dostosowania go do potrzeb seniorów toczą się w MRPiPS od roku. Jej zdaniem rynek pracy wciąż nie jest do nich dostosowany. Co do samego skrócenia pracy — miałby to być proces rozłożony w czasie, poprzedzony programem pilotażowym.
Zobacz także:
Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia
26 dni urlopu to przeszłość. Do wykorzystania będzie więcej
Waloryzacja rent i emerytur 2025. Wiemy, kiedy będą podwyżki i ile wyniosą [TABELA]