Nowe zasady na L4. Zmiany w prawach pracowników i obowiązkach pracodawców
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych doczekała się nowelizacji, która zakłada istotne zmiany w zasadach obowiązujących podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4. Co ciekawe pracownik, przebywając na zwolnieniu, będzie mógł wyjechać np. za granicę i to bez ryzyka utraty przysługującego zasiłku.
Jakie są zakazy na L4?
Obecny system prawny zakłada, że każda osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim nie może ani wykonywać pracy zarobkowej, ani wykorzystywać swojego zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Dotyczy to m.in. wyjazdu na wakacje.
Złamanie dotychczasowych zasad wiązało się z groźbą utraty prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Jak się okazało brak precyzyjnych definicji takich pojęć jak „praca zarobkowa” stwarzał spore problemy i niejasności, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Ta sama sytuacja dotyczyła określenia „aktywność niezgodna z celem zwolnienia”.
#PrawoiZdrowie. System przyjęć na świadczenia z NFZ ma swoje zasady Naukowcy potwierdzają: zimą rośnie liczba zawałów i ryzyko zatoruNowela ustawy o systemie ubezpieczeń
Według nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (projekt UD114) przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w życie mają wejść następujące zmiany:
- Pracownik będzie mógł wykonywać incydentalne czynności zawodowe, jeśli wynikają one z istotnych okoliczności, np. podpisanie dokumentów czy odpisani na ważny e-mail
- Pracownik będzie mógł wyjechać za granicę w czasie zwolnienia, jeśli nie będzie to kolidować z celem tego zwolnienia
- Pracownik nie będzie mógł wykonywać regularnej pracy zarobkowej, szczególnie jeśli jest to działalność niezgodna z celem zwolnienia
Dlaczego wprowadzono te zmiany? Ich celem jest wyeliminowanie sytuacji, w których efektem okazjonalnej aktywności zawodowej była utrata zasiłku.
Kontrola pracownika a prawo pracodawcy
Okazuje się, że mimo najszczerszych chęci ustawodawcy, nowe przepisy mogą otworzyć spore pole do nadużyć. Pracodawcy będą mogli bowiem oczekiwać, że pracownik pozostanie do ich dyspozycji, w razie czego odbierze telefon lub odpisze na e-mail w trakcie zwolnienia. Ten sposób działania może doprowadzić do nadmiernego obciążenia osób chorych, które powinny skupić się na rekonwalescencji. A zatem cel zwolnienia lekarskiego również nie zostanie spełniony.
Zdaniem ekspertów, wykorzystywanie nowych regulacji w celu wywierania presji na pracownikach może stać się nagminne. Ważne będzie zatem ograniczenie aktywności zawodowych do niezbędnego minimum.
Zobacz także:
Znamy nowy ranking 10 najzdrowszych miast w Polsce
Czy lekarz może ujawnić policji informacje o pacjencie? Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia
Oddajesz krew? Masz dodatkowe dni wolne od pracy