Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe sromu – rodzaje, objawy, leczenie
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:32

Stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe sromu – rodzaje, objawy, leczenie

Stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe sromu – rodzaje, objawy, leczenie
pixabay.com

Czym są stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe sromu?

Nowotwory złośliwe sromu występują, kiedy dochodzi do nieprawidłowego i nieustającego rozrostu komórek nowotworowych, które wywodzą się z komórek nabłonku sromu. O stanach przednowotworowych mówimy zaś w przypadku zmian sromu takich jak jego dysplazja lub śródnabłonkowa neoplazja. W większości przypadków istnienie zmian tego rodzaju poprzedza pojawienie się nowotworu złośliwego sromu – na tkankach nimi dotkniętych choroba rozwija się znacznie częściej.

Stany przednowotworowe i nowotwory złośliwe sromu – rozpoznanie

Rozpoznanie stanów przednowotworowych i nowotworów złośliwych sromu opiera się na następujących badaniach:1. Wulwoskopia nabłonka skóry sromu (tzw. badanie kolposkopowe).2. Badanie cytologiczne komórek pobieranych z powierzchni sromu.3. Ocena makroskopowa.4. Badanie histologiczne celowanego wycinka sromu (pobranego pod kontrolą kolposkopu).5. Badanie mikrobiologiczne wymazu pobranego ze sromu.

Stany przednowotworowe sromu – przyczyny występowania, objawy, leczenie

Śródnabłonkowa neoplazja sromuŚródnabłonkowa neoplazja sromu, zwana również VIN (vulvar intraepithelial neoplasia),może zostać spowodowana przez infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub w wyniku wystąpienia liszaja twardzinowego.Charakteryzuje się występowaniem zmian w obrębie sromu, które – w zależności od postaci choroby – mogą mieć kolor biały lub czerwony i być płaskie albo wypukłe. Towarzyszy jej ból oraz długotrwały świąd. Do czynników ryzyka należy palenie papierosów oraz przewlekły stan obniżonej odporności organizmu (immunosupresja).W leczeniu tego rodzaju stanów przednowotworowych sromu stosuje się miejscowo imikwimod oraz waporyzację laserem CO2.

Choroba PagetaChoroba Pageta należy do zmian środnabłonkowych sromu, które nie wywodzą się od nabłonka płaskiego. W jej przebiegu obserwuje się występowanie licznych zmian wypryskowych, sączących, łuszczących się i rumieniowo-białych, mogących pojawiać się nie tylko w okolicy sromu, ale także w okolicy krocza, odbytu oraz na wewnętrznej części ud. Do głównych objawów należy świąd, pieczenie i krwawienie zmian.Ten stan przednowotworowy sromu bardzo często współwystępuje z chorobami takimi jak rak piersi, rak trzustki, endometrioza, rak pęcherza moczowego czy gruczolakorak sromu. Zwykle pojawia się u kobiet, które przekroczyły 70. rok życia.W leczeniu choroby Pageta konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmian, któremu nierzadko towarzyszy późniejsza konieczność rekonstrukcji sromu.

Czerniak in situWystępuje w okolicy sromu stosunkowo rzadko. Najczęściej rozwija się w okolicy łechtaczki i warg sromowych większych. Pośród objawów czerniaka należy wymienić nasilony świąd, ból, stan zapalny, krwawienie, grudkowe zmiany sromu, zgrubienie sromu oraz upławy. Dotyka głównie kobiet w okolicach 70. roku życia.Leczenie, podobnie jak w przypadku choroby Pageta, polega na chirurgicznym usunięciu zmian.

Nowotwory złośliwe sromu – przyczyny występowania, objawy, leczenie

Wyróżniamy dwa typy nowotworów złośliwych sromu – nowotwór rogowaciejący oraz nierogowaciejący.Nowotwór rogowaciejący jest typem nowotworu płaskonabłonkowego i pojawia się zazwyczaj na bazie zmian spowodowanych przez liszaja twardzinowego oraz oraz środnabłonkową neoplazję sromu. Do przyczyn jego występowania mogą należeć również zaburzenia endokrynologiczne, stany immunosupresyjne, a także zmniejszenie stężenia witaminy A we krwi. Rozwija się najczęściej u kobiet w wieku 70-80 lat.Nowotwór nierogowaciejący z kolei zazwyczaj ma swoją przyczynę w przebytym zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego. Występuje w wyniku przewlekłych procesów zapalnych w obrębie nabłonka, w większości u aktywnych seksualnie młodych kobiet. Głównymi czynnikami ryzyka są duża ilość partnerów seksualnych oraz nałogowe palenie papierosów.Tego rodzaju nowotwór może wiązać się również z występowaniem zmian w obrębie pochwy oraz szyjki macicy.Niezależnie od rodzaju, nowotwór złośliwy sromu charakteryzuje się objawami takimi jak świąd oraz uczucie pieczenia, ból sromu, zaburzenia oddawania moczu i/lub defekacji, krwawienia, owrzodzenie powierzchni sromu oraz guz na powierzchni sromu.W celu jego wyleczenia stosuje się zabiegi chirurgiczne, dostosowane do stopnia rozwoju zmian. Mogą się one wiązać z usunięciem sromu, usunięciem pochwy lub nawet usunięciu węzłów chłonnych pachwinowych, jeśli istnieje ryzyko zajęcia ich przez nowotwór.Jako uzupełnienie leczenia operacyjnego stosuje się również radioterapię (przed lub po zabiegu chirurgicznym) oraz chemioterapię.

Tagi: