Suplementy na stres - jak działają i czy naprawdę pomagają?
Mniejszego lub większego stresu doświadcza każdy z nas. Natłok codziennych obowiązków sprawia, że w pewnym momencie możemy potrzebować wsparcia, chociażby w postaci suplementów diety. Jednak czy preparaty tego rodzaju są rzeczywiście pomocne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.
Suplementy na stres – pomagają, ale doraźnie
Przewlekły stres i przebodźcowanie to stany, z którymi współczesny człowiek jest dobrze zaznajomiony. Dotykają coraz większą grupę osób, więc nie jest niczym dziwnym, że zainteresowanie suplementami wspomagającymi jakość zdrowia psychicznego jest również coraz większa.
„ Tabletka na stres może zadziałać, ale jest to pomoc doraźna. W pewnym momencie będziemy musieli rozładować swoje napięcie emocjonalne ”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
Suplementy dla zestresowanych istnieją i są skuteczne. Jednak zanim po nie się sięgnie, warto również nauczyć się rozładowywać napięcie emocjonalne. A możliwości, by to zrobić jest naprawdę dużo. Sprawdzone sposoby na rozładowanie stresu to:
- aktywność fizyczna,
Umiarkowana aktywność fizyczna to świetny sposób na złagodzenie stresu – każdy, powinien wybrać tę, która sprawia mu przyjemność i jest dopasowana do jego możliwości fizycznych. Warte polecenia są: pływanie, tenis, bieganie i spacery.
- dieta
Poziom stresu podnoszą pewne produkty np. kofeina. Warto więc ograniczyć picie kawy, ale też alkoholu. Z pewnością pomocne będzie też ograniczenie spożycia cukrów rafinowanych, znajdujących się m.in. w pikantnych daniach i sosach do sałatek. W diecie nie powinno za to zabraknąć wody i herbat ziołowych.
W łagodzeniu objawów stresu pomocne mogą okazać się preparaty ziołowe, zawierające witaminy i związki mineralne wspomagające walkę ze stresem. Zdecydowanie warte polecenia są m.in. preparaty z magnezem, ale nie tylko. „Na stres mogę polecić magnez, ashwagandhę oraz kurkumę ”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
Preparaty z magnezem
Preparaty z magnezem są pomocne zarówno w łagodzeniu objawów stresu, jak i dodają energii oraz wspomagają regenerację po wysiłku.
„ Składnikiem, który warto włączyć do codziennej suplementacji, jest magnez, będący budulcem każdej komórki w organizmie. Na co dzień nasz organizm zużywa ogromne ilości magnezu. Aby mógł się regenerować i prawidłowo funkcjonować, potrzebuje bardzo dużej podaży tego składnika. Nawet jeśli wyniki badań nie wskazują na niedobory magnezu, warto go suplementować ”. - powiedział psychodietetyk SaskaMed Katarzyna Sobolewska.
Na rynku suplementów diety dostępnych jest wiele preparatów z magnezem. Najlepiej wybierać te, które dobrze się przyswajają i zawierają dodatkowe substancje łagodzące stres.
Oprócz suplementów diety magnez można znaleźć także w pożywieniu. Produkty bogate w niego to:
- produkty zbożowe,
- kasza gryczana,
- kakao,
- gorzka czekolada,
- orzechy i migdały,
- świeże owoce,
- warzywa,
- woda wysoko zmineralizowana.
Ashwagandha
Ashwagandha to roślina adaptogenna, dlatego korzystnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny . Co więcej, dodaje energii i sprawia, że mniej odczuwa się zmęczenie. Swoją skuteczność zawdzięcza zawartym w niej witanolidom i glikowitanolidom. Obecnie cieszy się ogromną popularnością i uznawana jest za naturalny lek na wiele dolegliwości. Dostępna jest w formie tabletek lub proszku.
Przy wyborze preparatu tego rodzaju należy zwrócić uwagę, ile wynosi zawartość witanolidów – najlepszym wyborem będzie zakup preparatów przekraczających 2,5% . Jeśli na opakowaniu nie ma takiej informacji, to prawdopodobnie jest to produkt niskiej jakości.
Szczególną ostrożność w stosowaniu jej powinny zachować osoby m.in.
- ze schorzeniami tarczycy,
- z cukrzycą i nadciśnieniem,
- z wrzodami,
Ashwagandhy nie powinny stosować kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci.
Kurkuma
Kurkuma to przyprawa z Dalekiego Wschodu, która znalazła zastosowanie w lecznictwie. Zawarty w niej tumeron pobudza namnażanie się komórek nerwowych w mózgu i wspomaga go w procesie regeneracji np. po chorobie. Kurkumina wykazuje też działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.
Podczas wybierania preparatów z kurkumą warto wybierać te ze standaryzowaną zawartością kurkuminoidów.
Szczególną ostrożność w przyjmowaniu kurkumy powinny zachować kobiety w ciąży. Każdy, kto przyjmuje leki, dobrze by przed skorzystaniem z niego skonsultował się z lekarzem. Kurkumy nie należy łączyć np. z lekami na nadciśnienie, przeciwcukrzycowymi i przeciwpłytkowymi.