Siemię lniane — jakie ma właściwości i na co pomaga?
Siemię lniane to niewielkie nasiona lnu zwyczajnego wykorzystywane jako zielarski środek leczniczy. Wykazują szereg dobroczynnych właściwości, a znane są głównie z leczniczego działania na dolegliwości układu pokarmowego. Na co pomaga siemię lniane? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Substancje zdrowotne zawarte w siemieniu lnianym
Siemię lniane zawdzięcza swoje prozdrowotne właściwości głównie dzięki wysokiej zawartości trzech kluczowych składników: kwasu linolenowego (ALA) – wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z grupy omega-3, rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego oraz lignanów wykazujących właściwości antyoksydacyjne i fitoestrogenowe. To jednak nie jedyne bogactwo nasion lnu.
Substancje obecne w siemieniu lnianym:
- kwas linolenowy (ALA) z grupy kwasów omega-3
- błonnik pokarmowy (rozpuszczalny i nierozpuszczalny)
- lignany
- fitosterole
- kwas foliowy
- witaminy z grupy B
- witamina E
- składniki mineralne: fosfor, potas, cynk, wapń, magnez
Na jakie dolegliwości układu pokarmowego pomaga siemię lniane?
Siemię lniane znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobą refluksową, jednak głównie jest zalecane pacjentom z zapaleniem śluzówki żołądka. Dzięki zawartości substancji śluzowych tworzy barierę ochronną dla ścian żołądka. Śluzy obecne w siemieniu lnianym wykazują działanie osłaniające i powlekające. Łagodzą podrażnienia przewodu pokarmowego i chronią ściany żołądka. „Siemię lniane ma naprawdę dobry wpływ na cały układ pokarmowy. Wydaje mi się, że wywar z siemienia lnianego ma większe zastosowanie w zapaleniu śluzówki żołądka niż przełyku, jednak część pacjentów go stosuje i w ten sposób zmniejsza swoje dolegliwości. Tak naprawdę chodzi głównie o to, żeby nasiona siemienia lnianego wytworzyły zawiesinę w postaci śluzu, która działa protekcyjnie na śluzówkę przewodu pokarmowego." - powiedział lek. Jacek Kowerzanow.
Siemię lniane to bogate źródło kwasów omega-3, które wspomagają przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwmiażdżycowo. Warto podkreślić, że siemię lniane jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3.
Siemię lniane zwiera dużą ilość błonnika pokarmowego, dzięki któremu wspiera pracę jelit i zapobiega takim dolegliwościom, jak zaparcia czy biegunki. Ponadto wiąże w jelicie zbędne produkty przemiany materii, w tym toksyny, ułatwiając usuwanie ich z organizmu.
Właściwości siemienia lnianego
Siemię lniane wykazuje szereg dobroczynnych właściwości i ma korzystny wpływ nie tylko na układ pokarmowy.
Właściwości siemienia lnianego:
- Zwiększa odporność i wydolność organizmu
- Pomaga utrzymywać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi, zmniejszając ryzyko nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca
- Reguluje stężenie hormonów, pomaga łagodzić objawy menopauzy i działa pomocniczo w leczeniu prostaty
- Wykazuje działanie przeciwzapalne, chroni organizm przed infekcjami i nowotworami.
- Ma korzystny wpływ na kondycję skóry oraz włosów
- Reguluje pracę gruczołów łojowych, działając korzystnie na cerę tłustą i trądzikową