Szykuje się przełom w medycynie? Naukowcy twierdzą, że mają lek na raka
Naukowcy od lat szukają skutecznego leku na raka i inne poważne choroby, w tym chorobę Alzheimera. Zespół badawczy z RPA i Zimbabwe twierdzi, że taki lek już mają opracowany. A wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.
Lek na raka i alzheimera
Naukowcy z Zimbabwe i RPA twierdzą, że odkryli lekarstwo na chorobę Alzheimera oraz raka skóry, czyli czerniaka. Profesor Simon Mukwembi, główny naukowiec projektu, udzielił wywiadu, w którym jasno dał do zrozumienia, że jego zespół zidentyfikował związek chemiczny, który atakuje tylko złośliwe komórki rakowe i nie wpływa na zdrowe komórki w organizmie człowieka.
Swój udział w projekcie ma też system komputerowego "Rutava" oparty na działaniu sztucznej inteligencji. Badania były wspierane przez dwie uczelnie wyższe z RPA - Uniwersytet Witwatersrand i Uniwersytet w Johannesburgu.
Polecamy: Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Na inne nowotwory też może działać
Teoretycznie badania były prowadzone jedynie pod kątem raka skóry i choroby Alzheimera, ale sztuczna inteligencja może pomóc w walce z innymi przypadkami nowotworów.
- Dobrą rzeczą, którą robi Rutava (sztuczna inteligencja), jest to, że można ją skalibrować pod kątem innych chorób. Więc jeśli chodzi o raka, mamy całkiem sporo nowotworów, prawda? Możemy rozszerzyć zakres badań, aby bez problemu rozwiązać wszystkie inne rodzaje raka, ponieważ mamy teraz innowacyjną technologię - mówił w wywiadzie, który cytuje Pindula News.
Nowoczesna technologia ma potencjał, aby skrócić czas od odkrycia leku do jego realnego opracowania z kilku lat do kilku miesięcy. W tym przypadku, aby potwierdzić odkrycie leku niezbędne jest jeszcze ukończenie badań klinicznych.
Czerniak - trwają prace nad szczepionką
Czerniak jest coraz powszechniej występującym rodzajem nowotworu skóry, także w Polsce. Szacuje się, że rocznie z jego powodu umiera nawet 60 tys. osób. Trwają testy szczepionki przeciwko czerniakowi - są prowadzone przez m.in. lekarzy z University College London i zespół lekarzy z Australii. W samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
Jednym z pierwszych testowanych pacjentów jest 52-letni artysta, muzyk Steve Young ze Stevenage. U gwiazdora w ubiegłym roku wycięto czerniaka ze skóry głowy. Szczepionka ma pomóc układowi odpornościowemu rozpoznać, a następnie zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe.
Zobacz też:
Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom
Nabłyszczacze do zmywarek to samo zło. Naukowcy odkryli, co robią z naszymi jelitami
Sekret gładkiej skóry: tania maść z witaminami za mniej niż 10 zł! Dowiedz się, jak działa