Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Czerniak

Czerniak

czerniak, nowotwór skóry

Andriej Kudriaszow
18.05.2024 17:14 Nie żyje 32-letni żużlowiec. Przegrał walkę z nowotworem

Nie żyje 32-letni żużlowiec, Andriej Kudriaszow. Informację przekazał w sobotę 18 maja 2024 roku OK Bedmet Kolejarz Opole. Przyczyną śmierci sportowca był nowotwór skóry, z którego powodu wcześniej już zakończył karierę. 

opalająca się kobieta
11.05.2024 16:43 Czy słońce leczy niedoskonałości? Wpływ słońca na skórę

Sezon wakacyjny tuż tuż, a dla wielu to upragniony czas korzystania z kąpieli słonecznych. Duża część osób borykających się z kapryśną cerą, obserwuje poprawę stanu skóry w okresie letnim, co skłania je do opalania się. Czy rzeczywiście słońce leczy niedoskonałości i wspomaga terapię trądziku? Czy istnieje coś takiego, jak “zdrowa opalenizna”? Wyjaśniamy. 

Czerniak, szczepionka
29.04.2024 17:45 Będzie szczepionka na czerniaka? Pierwszy pacjent został poddany testom

To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.

Dermatolog badająca znamiona
15.04.2024 13:10 Tak wygląda czerniak. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy

Większość ludzi boi się, że znamiona i pieprzyki mogą być czerniakiem. A to mit. - Czerniak zwykle nie powstaje ze znamienia, choć z pozoru wygląda jak znamię - mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg.Może być brązowy, bezbarwny albo czarny. Pojawia się na plecach, pod paznokciami, na rękach, czy nogach. Często mylimy go z niegroźnym pieprzykiem. Jak rozpoznać czerniaka, który jest groźnym nowotworem skóry?Czerniak to rak skóry zaczynający się w komórkach zwanych melanocytami. Jest niebezpieczny ze względu na zdolność do szybkiego o rozprzestrzeniania się na inne narządy. Może przybierać różne postaci – od bezbarwnych guzków po ciemnoczarne plamy. Choć boimy się znamion, zwykle to nie z nich rozwija się rak. –  Zezłośliwienie znamienia jest rzadszą formą powstawania czerniaka, niż powstanie nowego – mówi Maciej Kowalewski z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa.  Jak rozpoznać czerniaka? Podpowiadamy.

Tyler Ninja Blevis, czerniak, nowotwór
28.03.2024 12:27 Słynny youtuber zachorował na czerniaka. Chirurg o leczeniu nowotworów skóry

Na spodzie stopy miałem pieprzyk, który chciałem na wszelki wypadek usunąć. Wynik badania wykazał, że był to czerniak, na szczęście wykryty we wczesnym stadium - poinformował za pośrednictwem portalu X Tyler “Ninja” Blevins, którego na YouTube obserwuje prawie 14 mln osób. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa.Pamiętajcie, żeby regularnie badać u dermatologa tzw. pieprzyki i wszelkie znamiona. Czerniak zresztą nie zawsze rozwija się ze znamienia i nie każdy ma ciemny kolor.– Z minimum informacji przedstawionych przez Ninję wynika, że w jego przypadku proces profilaktyki nowotworów skóry przebiegł modelowo – podczas rutynowego przeglądu skóry zakwalifikowano zmianę do wycięcia, w wyniku histologicznym okazała się ona czerniakiem, więc wykonano dalsze leczenie zgodnie z uznanymi zaleceniami - tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl  dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa. 

czerniak - nowotwór skóry
03.12.2023 14:10 Jak się ustrzec się przed czerniakiem? Lekarz wyjaśnia zasady profilaktyki i leczenia nowotworu skóry

To najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry. O tym, co sprzyja jego powstawaniu, jak odróżnić go od zwykłych znamion i o leczeniu czerniaka w różnych fazach choroby mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.Według zaleceń medycznych każde znamię o średnicy powyżej 6 mm powinno zostać zweryfikowane w trakcie dermatoskopii przez dermatologa lub chirurga onkologa, który określi, czy dana zmiana ma charakter podejrzany. W praktyce jednak każde zmieniające się znamię powinno być przyczynkiem do przeprowadzenia takiej kontroli. Zwłaszcza jeśli spełnia ono którekolwiek z poniższych kryteriów.