Czerniak jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym skóry, wywodzącym się z komórek barwnikowych. Najczęstszą lokalizacją czerniaka jest skóra, lecz może on powstawać też w obrębie błon śluzowych oraz innych lokalizacjach.Co sprzyja powstawaniu czerniaka, jak odróżnić go od zwykłych znamion i jak leczyć czerniaka w różnych fazach choroby? O tym opowiedział dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.
Joanna Krupa, podobnie jak 5 proc. społeczeństwa, jest dumną posiadaczką trzeciego sutka. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten wypukły pieprzyk to właśnie sutek. Co więcej - może on mieć nawet gruczoły mleczne, choć w praktyce zdarza się to rzadko.
Naukowcy od lat szukają skutecznego leku na raka i inne poważne choroby, w tym chorobę Alzheimera. Zespół badawczy z RPA i Zimbabwe twierdzi, że taki lek już mają opracowany. A wszystko za sprawą sztucznej inteligencji.
Przebarwienia, czyli zmiany barwnikowe, bardzo często pojawiają się po wakacjach, choć mogą wystąpić też po trądziku. Łatwo je rozpoznać - skóra ma ciemniejszy odcień i niewielka zmiana mocno odcina się od pozostałych obszarów na skórze. Jak skutecznie walczyć z przebarwieniami na skórze?
Czerniaka większość osób kojarzy ze skórą i znamionami, jednak może on wystąpić również na oku. Jak wygląda i po czym go poznać, nim odbierze wzrok lub doprowadzi do konieczności usunięcia gałki? Niech pomogą Wam w tym opisy lekarzy i przedstawione przez nich zdjęcia.
Mała, podłużna czarna linia na paznokciu może wcale nie być wynikiem stłuczenia! To często pierwszy objaw bardzo groźnego nowotworu, jakim jest czerniak paznokcia. Panie, które regularnie wykonują manicure powinny zawsze oglądać swoje paznokcie po zdjęciu stylizacji, aby upewnić się, że są one w dobrym stanie.
Nie żyje 32-letni żużlowiec, Andriej Kudriaszow. Informację przekazał w sobotę 18 maja 2024 roku OK Bedmet Kolejarz Opole. Przyczyną śmierci sportowca był nowotwór skóry, z którego powodu wcześniej już zakończył karierę.
Sezon wakacyjny tuż tuż, a dla wielu to upragniony czas korzystania z kąpieli słonecznych. Duża część osób borykających się z kapryśną cerą, obserwuje poprawę stanu skóry w okresie letnim, co skłania je do opalania się. Czy rzeczywiście słońce leczy niedoskonałości i wspomaga terapię trądziku? Czy istnieje coś takiego, jak “zdrowa opalenizna”? Wyjaśniamy.
To będzie pierwsza na świecie “spersonalizowana” szczepionka na najbardziej śmiertelną formę raka skóry, czyli czerniaka. Choć brzmi obiecująco, w Wielkiej Brytanii lekarze na razie pracują nad nią, przeprowadzając testy. Według BBC badacze wykorzystali tę samą technologię, co w obecnie używanych szczepionkach na COVID-19.Testy nowej szczepionki prowadzone są przez m.in. lekarzy z University College London, lecz nie tylko. Metoda testowana jest również przez medyków z innych krajów, w tym z Australii. Wszyscy chcą zebrać jak największą ilość wyników, sprawdzając, czy będzie można wdrożyć ją na większą skalę. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii poddawanym testom jest 60-70 chorych osób.
Większość ludzi boi się, że znamiona i pieprzyki mogą być czerniakiem. A to mit. - Czerniak zwykle nie powstaje ze znamienia, choć z pozoru wygląda jak znamię - mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg.Może być brązowy, bezbarwny albo czarny. Pojawia się na plecach, pod paznokciami, na rękach, czy nogach. Często mylimy go z niegroźnym pieprzykiem. Jak rozpoznać czerniaka, który jest groźnym nowotworem skóry?Czerniak to rak skóry zaczynający się w komórkach zwanych melanocytami. Jest niebezpieczny ze względu na zdolność do szybkiego o rozprzestrzeniania się na inne narządy. Może przybierać różne postaci – od bezbarwnych guzków po ciemnoczarne plamy. Choć boimy się znamion, zwykle to nie z nich rozwija się rak. – Zezłośliwienie znamienia jest rzadszą formą powstawania czerniaka, niż powstanie nowego – mówi Maciej Kowalewski z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa. Jak rozpoznać czerniaka? Podpowiadamy.
Na spodzie stopy miałem pieprzyk, który chciałem na wszelki wypadek usunąć. Wynik badania wykazał, że był to czerniak, na szczęście wykryty we wczesnym stadium - poinformował za pośrednictwem portalu X Tyler “Ninja” Blevins, którego na YouTube obserwuje prawie 14 mln osób. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Macieja Kowalewskiego, chirurga i transplantologa.Pamiętajcie, żeby regularnie badać u dermatologa tzw. pieprzyki i wszelkie znamiona. Czerniak zresztą nie zawsze rozwija się ze znamienia i nie każdy ma ciemny kolor.– Z minimum informacji przedstawionych przez Ninję wynika, że w jego przypadku proces profilaktyki nowotworów skóry przebiegł modelowo – podczas rutynowego przeglądu skóry zakwalifikowano zmianę do wycięcia, w wyniku histologicznym okazała się ona czerniakiem, więc wykonano dalsze leczenie zgodnie z uznanymi zaleceniami - tłumaczy w rozmowie z Pacjenci.pl dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg i transplantolog z Centrum Medycznego SafiMed z Zabierzowa.
To najczęściej występujący nowotwór złośliwy skóry. O tym, co sprzyja jego powstawaniu, jak odróżnić go od zwykłych znamion i o leczeniu czerniaka w różnych fazach choroby mówi dr n. med. Maciej Kowalewski, chirurg-transplantolog.Według zaleceń medycznych każde znamię o średnicy powyżej 6 mm powinno zostać zweryfikowane w trakcie dermatoskopii przez dermatologa lub chirurga onkologa, który określi, czy dana zmiana ma charakter podejrzany. W praktyce jednak każde zmieniające się znamię powinno być przyczynkiem do przeprowadzenia takiej kontroli. Zwłaszcza jeśli spełnia ono którekolwiek z poniższych kryteriów.