Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 07.09.2024 12:39

Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach

Pierwsza objawy poznasz po stopach
Fot. Shutterstock

Przez wiele lat jedynym objawem, który widać, są problemy z paznokciami i skórą. Podwyższony poziom cholesterolu może rozwijać się w ukryciu, a subtelne sygnały, które wysyła organizm, łatwo mogą być zbagatelizowane. Wysokie stężenie cholesterolu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do poważnych chorób, z udarem mózgu i zawałem serca na czele.

Popatrz na swoje stopy

Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi początkowo rozwija się bez żadnych objawów. Pierwszym, bardzo subtelnym sygnałem, który wysyła organizm są problemy ze skórą i paznokciami, widoczne głównie na stopach. Pojawiają się zasinienia i przebarwienia, a paznokcie stają się kruche i przestają rosnąć. Dodatkowo wysoki poziom cholesterolu może sprawiać, że rany dużo trudniej się goją. 

Charakterystyczny objawem wysokiego poziomu cholesterolu jest też naciągnięta i błyszcząca skóra właśnie na stopach. Dlatego uważnie przyglądaj się swoim stopom, ponieważ mogą dużo powiedzieć o twoim zdrowiu.

Sygnałem ostrzegawczym od organizmu są także bolesne skurcze mięśni nóg, szczególnie podczas chodzenia. Pojawia się także drętwienie kończyn, wrażenie ciężkich nóg i obrzęki. Pojawienie się obrzęków może już świadczyć o rozwoju choroby tętnic obwodowych.

Nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe, które zwężają i usztywniają tętnice, co może w konsekwencji prowadzić do zamknięcia światła naczynia, zawału serca lub udaru mózgu.

Te owoce są niezdrowe. Niszczą serce i wątrobę Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną

Co powoduje wysoki poziom cholesterolu?

Odkładanie się blaszki miażdżycowej i zwężenie naczyń krwionośnych ogranicza przepływ krwi do serca, powodując ból w klatce piersiowej i zwiększając ryzyko zawału serca. Ograniczony przepływ krwi do kończyn dolnych może prowadzić do bólu nóg, trudności w chodzeniu, a w zaawansowanych stadiach do niedokrwienia kończyn. Za wszystko to odpowiada właśnie wysokie poziom cholesterolu LDL we krwi. 

Objawia się on także tzw. żółtakami. Są to tłuszczowe grudki pod skórą, często widoczne wokół oczu lub na ścięgnach. Wysoki poziom cholesterolu widać także na oczach - pojawia się białawe lub szare zabarwienie wokół rogówki oka. U mężczyzn niepokój powinny wzbudzić także zaburzenia erekcji, które mogą być spowodowane zmniejszonym przepływem krwi, wynikającym ze zwężenia naczyń krwionośnych.

Jak zapobiegać hipercholesterolemii?

Wysoki poziom cholesterolu w większości wypadków wynika z niezdrowego stylu życia i niewłaściwych nawyków żywieniowych. Od lat dietetycy sugerują, że najzdrowszymi rodzajami diet są dieta DASH i śródziemnomorska. Obfitują one w zdrowe tłuszcze, pochodzące z ryb i roślin, małe ilości mięsa, a duże warzyw i owoców. Należy zwłaszcza unikać produktów wysokoprzetworzonych oraz tłustych mięs.

Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna - jej brak sprzyja gromadzeniu się złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia.

Dbając o swoje zdrowie należy zrezygnować z używek, alkohol powinien być pity okazjonalnie, należy także zredukować masę ciała w przypadku nadwagi lub otyłości. 

Bardzo duże znaczenie mają także regularne badania profilaktyczne, takie jak coroczne badania krwi, z oznaczeniem profilu lipidowego. Są one w stanie wykryć nawet niewielkie odstępstwa od normy, a wtedy jest szansa na zbicie złego cholesterolu wdrożeniem zdrowego stylu życia. 

Zobacz też:

Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

Sklepy sprzedają ich 10 ton miesięcznie. Zajadamy się w najlepsze, choć tylko udają mięso

Rewolucja w ZUS. Kobiety będą pracować dłużej