Tak boli brzuch przy chorobie SIBO. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy
Zespół SIBO jest to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, objawiający się zwiększoną ilością bakterii w jelicie cienkim. Choroba skutkuje dyskomfortem i dolegliwościami z zakresu przewodu pokarmowego oraz objawami ogólnoustrojowymi. Powoduje m.in. specyficzny rodzaj bólu brzucha. Jak go rozpoznać? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.
Objawy oraz miejsce bólu przy zespole SIBO
Najczęstsze objawy, które mogą dotykać osoby z SIBO:
- wzdęcia,
- uczucie pełności w brzuchu,
- ból brzucha, nadbrzusza lub podbrzusza,
- przelewanie się w jamie brzusznej,
- luźne wypróżnienia,
- niedobór witamin,
- częste oddawanie gazów,
- biegunki lub zaparcia
„Większość pacjentów nie podaje jednej lokalizacji bólu brzucha. Często są one rozlane. Kiedyś uważano, że są to jedynie bóle podbrzusza, jednak obecnie coraz częściej mówi o tzw. górnym SIBO, kiedy rozrost flory jelita cienkiego dotyczy jego początkowego odcinka.” – powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow
Przyczyny wystąpienia SIBO
„W 80 – 90 procentach uważa się, że zespół SIBO spowodowany jest zaburzeniami czynnościowymi jelit. Na pierwszy plan wysuwa się zespół jelita drażliwego .” – powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
W drugiej kolejności czynnikiem, który może być odpowiedzialny za chorobę SIBO to
choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki bądź twardzina układowa
. Przyczyną choroby SIBO, mogą być również
leki bądź ich nadmierne stosowanie
. Należą do nich m.in. inhibitory pompy protonowej oraz silne leki przeciwbólowe z grupy opioidów. Mogą one zaburzać motorykę jelita oraz prowadzić do namnażania się bakterii w jelicie cienkim. Osoby, które są
po resekcjach jelita z nieprawidłowościami anatomicznymi, zrostami pooperacyjnymi oraz osoby
starsze
są w grupie ryzyka, które mogą zachorować na zespół SIBO.
Jak postępować w chorobie SIBO?
SIBO jest wyleczalną przypadłością, jednak może nawracać. Dlatego ważne jest odpowiednie podejście, aby nie doszło do nawrotu. Fundamentem w zwalczaniu zespołu SIBO jest leczenie przeciwbakteryjne .
„Wykorzystujemy szerokie
spektrum antybiotykoterapii
, którą ze względu na nawroty możemy stosować cyklicznie, bądź też powtarzać od czasu do czasu. Warto podkreślić, że
istotną rolę w leczeniu odgrywa diagnostyka i eliminowanie przyczyny choroby podstawowej, która sama z siebie prowadzi do SIBO
.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
Dodatkowo nieodłączna podczas leczenia jest
prawidłowa dieta
. Przede wszystkim powinna ona zawierać jak najmniejsze ilości oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Dlatego ograniczenie do minimum tych substancji, które są składnikami cukrów prostych oraz słodzików jest niezbędne w leczeniu. Dieta powinna zostać dobrze opracowana i zastosowana pod kontrolą lekarza, czy dietetyka.
„Jest to kuracja czasowa. Reżim dietetyczny stosujemy przez 6 tygodni, a następnie po kolei wprowadzamy dany produkt i obserwujemy, czy zaostrza dolegliwości, czy nie.” – powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.