Pacjenci.pl Zdrowie Tak wygląda Twój język? Lepiej zgłoś się do lekarza
canva.com

Tak wygląda Twój język? Lepiej zgłoś się do lekarza

12 października 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Język geograficzny nie ma nic wspólnego z lekcjami geografii, które pamiętasz ze szkoły, ani z mapą świata. To nazwa przypadłości, która objawia się charakterystycznym wyglądem języka. Bywa niewinna, ale może być też symptomem cukrzycy czy chorego serca. Przeczytaj, obejrzyj swój język w lustrze i poczuj ulgę, lub udaj się do lekarza.

Język geograficzny - statystyki

Język geograficzny, jak sugeruje nazwa, wyglądem może nieco przypominać mapę. Przypadłość ta określana jest także jako rumień wędrujący języka. Według danych szacunkowych, zmaga się z nią około 1% ludności, z czego głównie są to osoby młode. Język geograficzny częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i zazwyczaj jest wynikiem niezdrowego stylu życia . Zdarza się jednak, że to objaw poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto zachować czujność.

Projekt bez nazwy - 2023-09-27T183256.061.png

Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomy
Wygląd paznokci może wskazywać na chorobę nowotworową. To kolory ostrzegawcze

Cechy charakterystyczne języka geograficznego

Cechą charakterystyczną języka geograficznego jest występowanie typowych plam. Brodawki na języku są powiększone i otoczone szarymi lub białymi obręczami. Zmiany mogą się łuszczyć, samoistnie ustępować i pojawiać od nowa. N a skutek spożywania gorących lub ostrych posiłków, może pojawić się dyskomfort i pieczenie. Zdarza się, że zmiany obejmują również wewnętrzną część policzków i warg oraz podniebienie.

Są już leki, po których masz mniejszą ochotę na picie alkoholu - opowiada lekarz opowiada w podcaście:

Język geograficzny objawem poważnych chorób

Zazwyczaj język geograficzny nie jest objawem groźnych chorób, a przypadłością związaną m.in. z paleniem tytoniu, nieodpowiednią higieną, niedoborem witamin, nadmiernym stresem, alergiami czy infekcjami grzybiczymi. Może jednak sygnalizować poważniejsze schorzenia, takie jak zaburzenia odporności, cukrzyca czy choroba Leśniowskiego-Crohna, dlatego w przypadku wystąpienia charakterystycznych zmian na języku, warto skonsultować się z lekarzem.

Język geograficzny u dziecka powinien wzbudzić szczególną czujność, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres lub co jakiś czas nawraca. U dzieci język geograficzny może sygnalizować choroby endokrynologiczne, skazę wysiękową, a także wady serca, dlatego w ich przypadku wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Czytaj też:

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF

"Amerykańskie dzieci dostają na komunię pistolet, a polskie rower albo quada"
To rodzaj grzybicy, o którym rzadko się mówi. Powoduje objawy przypominające zupełnie inne choroby!
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko