Tak wygląda Twój język? Lepiej zgłoś się do lekarza
Język geograficzny nie ma nic wspólnego z lekcjami geografii, które pamiętasz ze szkoły, ani z mapą świata. To nazwa przypadłości, która objawia się charakterystycznym wyglądem języka. Bywa niewinna, ale może być też symptomem cukrzycy czy chorego serca. Przeczytaj, obejrzyj swój język w lustrze i poczuj ulgę, lub udaj się do lekarza.
Język geograficzny - statystyki
Język geograficzny, jak sugeruje nazwa, wyglądem może nieco przypominać mapę. Przypadłość ta określana jest także jako rumień wędrujący języka. Według danych szacunkowych, zmaga się z nią około 1% ludności, z czego głównie są to osoby młode. Język geograficzny częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn i zazwyczaj jest wynikiem niezdrowego stylu życia . Zdarza się jednak, że to objaw poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto zachować czujność.
Cechy charakterystyczne języka geograficznego
Cechą charakterystyczną języka geograficznego jest występowanie typowych plam. Brodawki na języku są powiększone i otoczone szarymi lub białymi obręczami. Zmiany mogą się łuszczyć, samoistnie ustępować i pojawiać od nowa. N a skutek spożywania gorących lub ostrych posiłków, może pojawić się dyskomfort i pieczenie. Zdarza się, że zmiany obejmują również wewnętrzną część policzków i warg oraz podniebienie.
Są już leki, po których masz mniejszą ochotę na picie alkoholu - opowiada lekarz opowiada w podcaście:
Język geograficzny objawem poważnych chorób
Zazwyczaj język geograficzny nie jest objawem groźnych chorób, a przypadłością związaną m.in. z paleniem tytoniu, nieodpowiednią higieną, niedoborem witamin, nadmiernym stresem, alergiami czy infekcjami grzybiczymi. Może jednak sygnalizować poważniejsze schorzenia, takie jak zaburzenia odporności, cukrzyca czy choroba Leśniowskiego-Crohna, dlatego w przypadku wystąpienia charakterystycznych zmian na języku, warto skonsultować się z lekarzem.
Język geograficzny u dziecka powinien wzbudzić szczególną czujność, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres lub co jakiś czas nawraca. U dzieci język geograficzny może sygnalizować choroby endokrynologiczne, skazę wysiękową, a także wady serca, dlatego w ich przypadku wymagana jest konsultacja z lekarzem.
Czytaj też:
Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada
Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby
Te leki mogą być niedostępne w aptekach w kwietniu. Ważny komunikat GIF