Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 25.04.2024 10:02

Przy nadciśnieniu nie można pić kawy - fakt czy mit? Lekarz odpowiada

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / pixabay
Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / pixabay

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej “małej czarnej”. Co jednak, jeśli chorujemy na nadciśnienie? Temat wpływu kawy na wartości ciśnienia krwi wciąż budzi duże kontrowersje i jest przedmiotem dyskusji. 

Jak jest naprawdę? Czy kawa podnosi ciśnienie i jest przeciwskazana u osób z nadciśnieniem? Zapytaliśmy dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego, specjalistę chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, Adiunkta III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od jakich wartości zaczyna się nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym dochodzi do nieprawidłowego wzrostu ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice. Przebieg tego schorzenia jest podstępny - z początku nie powoduje wyraźnych dolegliwości, z czasem prowadząc do niebezpiecznych powikłań.

Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg, a za górną granicę przyjmuje się wartości 139/89 mmHg. Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłej osoby nie powinno być wyższe niż 140 mm Hg ciśnienia skurczowego oraz 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Jeśli zostanie przekroczona tylko jedna z tych wartości, również mówimy o nadciśnieniu.

- Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych – powiedział w rozmowie z Pacjentami dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Projekt bez nazwy - 2024-04-24T120133.777.png
Fot. Canva / Getty Images Signature
Kiedy zaczyna się starość? "Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt". Ciekawe wnioski z badań Ziemniaki a odchudzanie - czy ziemniaki tuczą? Dietetyk tłumaczy

Czy przy nadciśnieniu można pić kawę?

Jednym z najczęstszych pytań osób z nadciśnieniem jest to, czy mogą pić kawę. Dużo się bowiem mówi o tym, że „mała czarna” podnosi ciśnienie i lepiej jej unikać przy wysokich wartościach ciśnienia. Mamy jednak dobrą informację dla kawoszy. 

Jak się okazuje, kawa nie jest przeciwwskazaniem przy nadciśnieniu, a wręcz przeciwnie – wykazuje pozytywne działanie na układ krążenia. Spożycie kawy w umiarkowanych ilościach nie ma znaczącego wpływu na wzrost ciśnienia, czego nie można powiedzieć o używkach, takich jak alkohol czy papierosy.

- Badania kardiologiczne dowodzą, iż spożycie kilku filiżanek kawy dziennie poprawia rokowanie sercowo-naczyniowe – redukuje ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Mitem jest również przekonanie, iż kawa źle wpływa na wartości ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze na pewno natomiast zwiększa alkohol i każdy wypalony papieros – wyjaśnił dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Jakich produktów unikać przy nadciśnieniu?

Należy pamiętać, że nieodłącznym elementem profilaktyki i leczenie nadciśnienia tętniczego jest prawidłowa dieta. Warto zadbać o odpowiednią podaż produktów pełnoziarnistych oraz warzyw i owoców. Nie zapominajmy też o dostatecznym nawadnianiu organizmu. Jak czytamy na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej: 

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) w Zaleceniach z 2015 roku podkreśla, że postępowanie niefarmakologiczne – czyli właściwa dieta oraz zdrowy styl życia – stanowi nieodzowny element terapii nadciśnienia tętniczego i powinno zostać wdrożone na pierwszej wizycie lekarskiej u wszystkich chorych z podejrzeniem nadciśnienia tętniczego, w tym również u osób z wysokim prawidłowym ciśnieniem. Specjaliści zwracają szczególną uwagę, że „dołączenie leczenia farmakologicznego nie zwalnia pacjenta od dalszego przestrzegania zasad zmian stylu życia.”

Specjaliści zalecają codzienne spożycie garści orzechów, ponieważ mają one zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i pomagają chronić przed udarem mózgu oraz zawałem serca. 

- Badania kliniczne potwierdzają, że garść orzechów dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu o 20 – 30 procent! - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Powinniśmy unikać produktów wysokoprzetworzonych, o dużej zawartości cukrów i szkodliwych nasyconych kwasów tłuszczowych. Produktem, którego należy szczególnie się wystrzegać jest czerwone mięso, zwłaszcza to wysokoprzetworzone. Złogi tłuszczowe zatykają naczynia krwionośne, co prowadzi do utrudnionego przepływu krwi, podnosząc jej ciśnienie.

- Dieta powinna zawierać małą ilość słodyczy, tłuszczy przetworzonych, zwłaszcza zwierzęcych i cukierniczych. Bardzo przetworzone produkty nie są zdrowe, mają wiele substancji rakotwórczych, stymulujących układ zapalny. Mięso czerwone, zwłaszcza przetworzone, powinno być spożywane okazjonalnie, a nie być podstawą diety - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Przeczytaj też: 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy

Dieta osoby z nadciśnieniem tętniczym - co jeść, a czego unikać?

Wczesne objawy nadciśnienia. Jak je rozpoznać?

Źródła: pacjenci.pl, ncez.pzh.gov.pl

Polecane