Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 17.04.2024 14:01

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby

Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / Getty Images Signature
Fot. dr. n. med. Marcin Wełnicki: researchgate.net. Tło: Canva / Getty Images Signature

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo podstępnym schorzeniem. Na początku nie daje zauważalnych objawów, przez co pacjent nie ma świadomości, że coś się dzieje. Choroba powoli wyniszcza narządy, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. 

Co może sygnalizować, że mamy nadciśnienie tętnicze? Na co zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych, farmakologiem klinicznym, Adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

Wczesne objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym dochodzi do trwałego wzrostu ciśnienia krwi przepływającej przez tętnice powyżej normy. Ciśnienie krwi mierzymy w milimetrach rtęci, czyli mmHg. Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg, natomiast za górną granicę przyjmuje się wartości 139/89 mmHg.

- Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienie tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych – powiedział w rozmowie z Pacjentami dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Objawy nadciśnienia zależą od wartości i mogą być ledwo zauważalne przez pacjenta. Im wyższe jest ciśnienie, tym dolegliwości stają się bardziej nasilone. Nadciśnienie może objawiać się w postaci bólów głowy, rozdrażnienia, czy bezsenności. Wskutek zbyt wysokiego ciśnienia może także dochodzić do wylewu krwi do oka. 

- Wartości, które wynoszą na przykład 145/95 mogą być niezauważalne dla pacjenta, im są one wyższe, tym jednak bardziej będą nasilone objawy. Oznakami mogą być rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, ponieważ pacjent czuje się pobudzony. Jako wczesne objawy zaobserwować można także krwawienia z nosa z powodu pękniętego pod wpływem ciśnienia naczynka czy wylewy krwawe do oka – wyjaśnił dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Wczesne objawy nadciśnienie tętniczego to między innymi:

  • bóle głowy, 
  • rozdrażnienie, 
  • problemy ze snem, 
  • krwawienia z nosa, 
  • wylewy w oku.
Projekt bez nazwy - 2024-04-17T124758.957.png
Fot. Canva / Getty Images
Mama Magdy Gessler odchudzała ją w nietypowy sposób. Tą metodą wyrządziła jej krzywdę Tego mięsa nie powinny jeść ciężarne. Może uszkodzić płód

Nadciśnienie a zaburzenia erekcji

Warto mieć świadomość, że nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji wśród młodych mężczyzn. Poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych prącia, prowadzi do upośledzenia napełniania się ciał jamistych i tym samym do zaburzeń wzwodu.

- Wśród wczesnych objawów, o których rzadko się mówi, ponieważ temat w Polsce jest jeszcze wstydliwy, są zaburzenia potencji u mężczyzn. Jest to często skorelowane z nadciśnieniem niekontrolowanym, na przykład u młodych mężczyzn, trzydziesto- lub czterdziestolatków. Skuteczne leczenie może przywrócić bądź poprawić sprawność seksualną w tym zakresie – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

 

- Pacjent często wybiera się do psychologa, psychiatry i seksuologa, zastanawiając się nad zaburzeniami erekcji. Często okazuje się jednak, że problem leży w sferze internistyczno-kardiologicznej. Nadciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, przede wszystkim ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka, i prowadzić do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, a więc do zaburzeń wzwodu – dodał dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Projekt bez nazwy - 2024-04-17T125751.556.png
Fot. Canva / Syda Productions

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze z czasem może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, m.in. do uszkodzenia narządów, takich jak mózg, serce, nerki, czy oczy. Nadciśnienie jest jedną z głównych przyczyn udaru mózgu. Dlatego więc, lekarze apelują, aby go nie bagatelizować i wdrożyć jak najwcześniej odpowiednie leczenie. 

- Wystarczy wyobrazić sobie krew płynącą w naszych tętnicach jako spiętrzoną wodę w rzece, im płynie mocniej i szybciej, tym bardziej niszczy wszystko dookoła: rwący prąd krwi niszczy naczynia, powoduje akcelerację, czyli nasilenie, procesów miażdżycowych i niszczy narządy, do których dopływa, takie jak oczy, mózg, nerki czy serce - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

 

- Z czasem powoduje niewydolność tych narządów. Trudno jest cofnąć te odległe powikłania, to trochę jak sprzątanie po powodzi. Nie wszystko da się odzyskać. Dobrze jest więc tej powodzi przeciwdziałać, czyli opanować rzekę wcześniej – dodał dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Wyróżniamy trzy stopnie nadciśnienia tętniczego. O nadciśnieniu mówimy wówczas, kiedy jego wartość wynosi 140/90 mm Hg lub więcej. 

- Od 140 do 159 tysięcy milimetrów słupa rtęci mówimy o pierwszym stopniu nadciśnienia tętniczego, od 160 do 179 - o drugim, powyżej 180 – o trzecim, w przypadku ciśnienia skurczowego. Podobnie jeżeli chodzi o ciśnienie rozkurczowe, jest to od 90 do 99 podczas pierwszego stopnia, od 100 do 109 – drugiego, 110 i powyżej – trzeciego - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Nieodłącznym elementem leczenia nadciśnienia jest zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie używek, takich jak papierosy i alkohol. W przypadku III stopnia nadciśnienia należy natychmiast wdrożyć farmakoterapię, ponieważ jest to poważny stan zagrażający życiu pacjenta. 

- W przypadku I i II stopnia nadciśnienia tętniczego nie zawsze musimy od razy rozpoczynać leczenia farmakologicznego Czasem trzeba się zastanowić, czy akurat danego dnia wysokie ciśnienie nie jest wynikiem stanu emocjonalnego, wysiłku i czy jest to realny problem. Być może jest jeszcze pole do redukcji masy ciała, redukcji spożycia alkoholu czy napojów energetyzujących -  powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

 

- Decyzji o włączeniu leczenie farmakologicznego nie można jednak odwlekać zbyt długo, a w przypadku nadciśnienia tętniczego III stopnia farmakoterapię należy rozpocząć niezwłocznie. W przeciwnym razie powinniśmy się spodziewać wystąpienia powikłań, takich jak udar mózgu - dodał dr hab. n. med. Marcin Wełnicki. 

Przeczytaj też: 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy (pacjenci.pl)

Wielu z nas całe życie źle mierzy ciśnienie. Jakie błędy popełniamy? (pacjenci.pl)

Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy! (pacjenci.pl)
 

Wady postawy u dzieci — jak je diagnozować i leczyć? Fizjoterapeuta tłumaczy
wady postawy u dzieci
Wady postawy to często występujące problemy rozwojowe u dzieci. Z ich powodu dochodzi do różnych dysfunkcji w czynnościach narządów, dlatego szybkie rozpoczęcie leczenia jest koniecznością. Nieleczone wady postawy w tym okresie życia są powodem wielu schorzeń w dorosłym życiu – i można tego uniknąć. Podpowiadamy, do jakiego specjalisty się udać, gdy u dziecka pojawią się pierwsze symptomy wskazujące na wady postawy. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z fizjoterapeutą Agnieszką Doboszyńską z Kliniki Fizjoterapii mgr Zygmunta Bartosiewicza w Warszawie.
Czytaj dalej
Do polskich aptek trafią nowe produkty na bazie marihuany medycznej. To więcej możliwości dla pacjentów
Fot. Rafał Szabłowski, Jakub Smęda, dr n. med. Magdalena Nita: Centrum Medycyny Konopnej. Tło: Canva / Getty Images
Branża marihuany leczniczej zyskuje na znaczeniu, a z terapii z wykorzystaniem roślin konopi korzysta coraz więcej osób. Mimo tego polscy pacjenci zmagają się m.in. z brakiem w dostępności suszu czy ograniczonym wyborem preparatów i leków opartych na konopiach. Centrum Medycyny Konopnej we współpracy ze światowym gigantem wprowadzi do polskich aptek 12 produktów na receptę na bazie marihuany medycznej. - Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita - dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej.
Czytaj dalej