Tak wyglądają nogi osoby z przewlekłą niewydolnością żylną! Lekarz wskazał nietypowe symptomy
Coraz więcej osób cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Jedną z przyczyn choroby jest dysfunkcja żył, które transportują krew z nóg do serca. Dawniej była to dolegliwość przede wszystkim seniorów. Obecnie do grupy chorych zaliczają się również osoby młode, głównie kobiety. Na temat nietypowych objawów choroby wypowiedział się prof. Łukasz Paluch, flebolog.
Czym jest przewlekła niewydolność żylna?
To zespół objawów spowodowanych długotrwałym poszerzeniem naczyń żylnych, które powoduje wzrost ciśnienia żylnego. Do przewlekłej niewydolności żylnej dochodzi podczas:
- tzw. refluksu żylnego, czyli cofania się krwi w żyłach głębokich,
- żylaków kończyn dolnych,
- niedrożności żył głębokich,
- ucisku na żyły biodrowe,
- wrodzonego braku zastawek żylnych.
Przewlekła niewydolność żylna obejmuje chorobę żylakową i zespół pozakrzepowy, na który chorują niektóre osoby z przebytą zakrzepicą żylną. Choroba ta w większości dotyka kobiety – dotyczy ok. 40-60% pań. Mężczyźni również chorują, lecz znacznie rzadziej – w tym przypadku mowa o 15-30% panów.
Ból nogi – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja bólu nóg Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganieŻylaki powodują objawy widoczne nie tylko na nogach!
Prof. Łukasz Paluch, flebolog, czyli lekarz specjalizujący się w leczeniu żylaków, pajęczaków i zapaleń żył, na swoim profilu w mediach społecznościowych opowiedział o 27-letniej kobiecie, która się do niego zgłosiła. U kobiety, która jak się okazało choruje na niewydolność żylną, objawy pojawiły się w obrębie miednicy mniejszej:
„To tam znajduje się początek niewydolności żylnej i tam panuje największe nadciśnienie żylne, dlatego proces diagnostyczno-terapeutyczny zaczęliśmy od zdiagnozowania miejsca początku refluksu i wykonania zabiegu embolizacji, czyli celowanego zamknięcia miejsca niewydolnych żył - wyjaśnia ekspert w mediach społecznościowych”. - powiedział prof. Łukasz Paluch.
Lekarz stwierdził, że niewydolność żylna wymaga leczenia etapami i kilkumiesięcznej obserwacji: „Dopiero wtedy podejmiemy decyzję, jakie zastosujemy leczenie. Niewydolność żylną tego typu musimy leczyć etapowo, zaczynając od miejsca początku refluksu, a nie od tych, które są najbardziej widoczne”. – powiedział prof. Paluch
Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej
Objawy choroby zależą od stopnia jej zaawansowania. Początkowo odczuwalny jest dyskomfort i ciężkość nóg. Widoczne są również żyły pod skórą. Pojawiają się także skurcze łydek. Rozwój choroby powoduje pojawienie się:
- obrzęku stóp i kostek,
- przebarwienia i wysypki
- osłabienie elastyczności skóry,
- owrzodzeń,
- żylaków,
- żył siateczkowatych,
- bólu nasilającego się w ciągu dnia,
- świąd skóry,
- zespół niespokojnych nóg.