Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Takich okularów nigdy nie kupuj. Są bardzo szkodliwe dla oczu
Fot. Canva / Getty Images

Takich okularów nigdy nie kupuj. Są bardzo szkodliwe dla oczu

30 maja 2024
Autor tekstu: Joanna Kamińska

W okresie letnim okulary przeciwsłoneczne są nieodłącznym elementem garderoby. Nie tylko chronią przed rażącym światłem słońca, ale są także modnym dodatkiem do wakacyjnych stylizacji. Warto jednak mieć świadomość, że ich podstawowym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

Nie każdy wie, że noszenie nieodpowiednich okularów jest gorsze dla oczu niż ich brak. Aby zadbać o zdrowie, warto zwrócić uwagę nie tylko na fason okularów. Czym się kierować przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Noszenie takich okularów jest bardziej szkodliwe niż ich brak

Okulary przeciwsłoneczne są dostępne w zasadzie wszędzie. Można je kupić w marketach, na bazarach czy w sklepach internetowych. Ich ceny są najróżniejsze i zaczynają się już od kilku złotych.

Przy zakupie okularów w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich fason – czy jest modny i czy będzie pasować do naszej twarzy. Powinniśmy jednak zadbać przede wszystkim o obecność w soczewkach filtrów blokujących promieniowanie UVA i UVB.

Okulary mają chronić oczy nie tylko przed rażącym światłem słonecznym, ale także przed groźnym promieniowaniem UV. Przyciemniane okulary bez filtra UV są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Noszenie takich okularów w słoneczne dni jest bardziej szkodliwe niż ich brak. Przyciemnienie szkieł powoduje, że nasze źrenice się rozszerzają, a bez ochrony w postaci filtrów UV, większa ilość promieni słonecznych wnika do wnętrza oka.

okulary przeciwsłoneczne
Fot. Canva / pixabay
Tak wyglądają piersi po Ozempicu. Lekarze ostrzegają przed "ozempicowym biustem"
Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały

Wpływ promieni słonecznych na oczy

Promieniowanie ma szczególnie niekorzystne działanie na rogówkę, siatkówkę i spojówkę, ponieważ wykazują one najmniejszą zdolność do regeneracji.

Długotrwała ekspozycja oczu na działanie silnego promieniowania słonecznego może powodować negatywne skutki zdrowotne, takie jak między innymi:

  • zapalenie spojówki,
  • zapalenie siatkówki,
  • skrzydlik,
  • nadmierne wysychanie gałek ocznych,
  • przyspieszony rozwój zaćmy,
  • zwyrodnienie plamki żółtej,
  • nowotwory oka, skóry i powiek.

Przeczytaj też: Nawet 580 złotych dla emerytów. Tyle może wzrosnąć emerytura po waloryzacji

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Okulary najlepiej kupować w sklepie optycznym. Te oferowane na bazarze raczej nie będą spełniać norm jakościowych. Produkt powinien zawierać informację o mocy filtra UV. Najlepszym wyborem będą okulary z filtrem UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie UVA i UVB.

Ważne jest także, aby sprawdzić kategorię filtra, który oznaczony jest cyframi od 0 do 4. Decyduje to bowiem o ilości przepuszczanego przez soczewki światła. Im mniejsza cyfra, tym więcej światła przepuszcza - filtr cat.1 przepuszcza ok. 40% światła, natomiast cat. 4 tylko ok. 8%.

Zwróćmy również uwagę na to, czy okulary posiadają znaczek CE. Oznaczenie to informuje o tym, że dany produkt spełnia wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa wyznaczane przez przepisy Unii Europejskiej.

Warto wybierać okulary z filtrem polaryzacyjnym , który redukuje odblaski świetlne i poprawia widoczność przy intensywnym świetle. Są polecane szczególnie kierowcom podczas prowadzenia pojazdu w słoneczny dzień.

Przeczytaj też:

Zakazane zabiegi w lecie. Tego sobie nie rób z twarzą

Jak dbać o włosy latem? Tak zapobiegniesz ich wysuszeniu

Przygotuj stopy na lato. Podolog radzi, jak zadbać o paznokcie u stóp

Te zmiany na skórze mogą sygnalizować nowotwory. Na co zwracać uwagę?
Jesz kolację o tej porze? To sprawia, że tyjesz. Chodzi o konkretną godzinę
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko