Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 30.05.2024 08:42

Nawadnia lepiej od wody. Ten napój pij w upały

Mleko - napój nawadniający
Fot. Canva

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, nie tylko w upalne dni. Przyjęło się, że produktem najlepiej nawadniającym jest woda. Jednak najnowsze badania donoszą, że są inne - lepsze - napoje. 

Na pierwszym miejscu - mleko

Z przeprowadzonych analiz wynika, że najlepiej nawadnia mleko. Zawiera w swoim składzie laktozę, białka i tłuszcze, a to sprawia, że mleko nie “przelatuje” przez żołądek jak woda. Mleko zawiera także sód, który zatrzymuje wodę w organizmie i sprawia, że wraz z moczem wydalimy mniej płynu.

Co jeszcze nawadnia?

Na pierwszym miejscu, według badania przeprowadzonego przez prof. Ronalda Maughana z St. Andrews’ School of Medicine jest mleko, to już wiemy. A jak wyglądają kolejne miejsca? Na drugim znajdują się elektrolity, a potem: sok pomarańczowy, dietetyczna cola, mrożona herbata i herbata, napoje izotoniczne, a dopiero za nimi - woda.

Pierwsze objawy odwodnienia

Pierwsze objawy odwodnienia to suchość błon śluzowych, rzadkie oddawanie moczu i jego ciemny kolor oraz acetonowy zapach. Do tego dochodzi silne zmęczenie, senność, wzmożone pragnienie, a także spadek ciśnienia krwi. 

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, dlatego należy zadbać o prawidłowe nawadnianie organizmu, zwłaszcza w upały, gdyż wtedy jesteśmy narażeni na utratę większej ilości płynów z organizmu.

 Zobacz też:

Co pić na przejedzenie? 3 napoje, które wesprą trawienie

Lekarz porównał to mięso do azbestu. Nie kupuj go na grilla

Rabarbarowa lemoniada na oczyszczenie jelit. Prosty przepis na pyszny rarytas do grilla

Polecane