Pacjenci.pl Zdrowie Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega
canva

Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega

3 sierpnia 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Ból w klatce piersiowej to sygnał alarmujący, że w organizmie wystąpiły niepokojące zmiany. Może mieć wiele przyczyn i występować w różnych formach. Szczególnie niebezpieczny jest ból związany z sercem i płucami. Jednak bez względu na przyczynę bólu, dolegliwości tego rodzaju to znak, że konieczna jest pomoc lekarza czy ratownika medycznego. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: kardiologiem sportowym, prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem i kardiologiem dr Piotrem Borowskim.

Piekący ból – objaw zawału serca

Zawał serca najczęściej powoduje miażdżyca tętnic wieńcowych:

„W spoczynku zaopatrzenie serca w krew może być jeszcze wystarczające, ale przy niewielkim wysiłku zaczyna pojawiać się problem. Mięsień sercowy pracuje bardziej, potrzebuje więcej tlenu i wówczas dochodzi do wystąpienia tzw. bólów dławicowych o podobnym charakterze jak ból zawałowy. Różnica jest taka, że wraz z zaprzestaniem wysiłku, z chwilą odpoczynku bóle te ustępują. Są to najczęstsze objawy poprzedzające, które mogą zwiastować, że grozi nam zawał mięśnia sercowego”.- powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek

Podczas ataku serca chory może odczuwać ból po lewej stronie ciała. Pacjenci opisują go jako silny, piekący, dławiący, gniotący. Ból ten narasta i trwa ponad 20 minut.

Objawy zapowiadające zawał serca u około połowy chorych pojawiają się 24-48 godzin przed zawałem. Są to:
• ból brzucha,
• ból w klatce piersiowej,
• duszność,
• zwiększona potliwość,
• problemy ze snem,
• zmęczenie,
• zaburzenia snu.

Zawał bywa czasem mylony z atakiem paniki. Jednak podczas ataku paniki pojawiają się objawy nietypowe dla zawału : „Mogą to być m.in. symetryczne drętwienie kończyn dolnych lub górnych, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca (tachykardia). Powinniśmy zwrócić uwagę, na ile w danej sytuacji jesteśmy zestresowani. Osoby, które miewają napady paniki, często są już świadome, że coś takiego im grozi”.- powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek

Projekt bez nazwy (3).png

Tego najbardziej nie lubi Twoje serce. 5 czynników zwiększających ryzyko zawału serca
Jakie są objawy choroby wieńcowej? Czym się różnią od zawału?

Kłujący ból – objaw ostrego zapalenia mięśnia sercowego

Ból w klatce piersiowej może być oznaką m.in. ostrego zapalenia mięśnia sercowego. Choroba ta może przybierać radykalną formę:

„Są to najczęściej objawy niewydolności serca, z dusznościami, przebiegające z dosyć dramatycznym przebiegiem. Serce jest tak zajęte przez proces zapalny, że jego wydolność jest bardzo słaba. Jeśli pacjent nie otrzyma szybkiej pomocy, może dojść do zatrzymania krążenia i zgonu. Jest to poważny stan zagrażający życiu”.- powiedział dr Piotr Borowski.

Pacjenci z zapaleniem mięśnia sercowego często opisują towarzyszący temu ból w klatce piersiowej jako ostry lub kłujący.

Zapalenie mięśnia sercowego może dawać również skąpe objawy. Niekiedy sam pacjent nawet nie jest świadomy, że wystąpił stan chorobowy. Objawami sugerującymi, że doszło do zapalenia mięśnia sercowego są nieustanne odczuwanie zmęczenia, dziwne samopoczucie, zaburzenia rytmu serca.

Kłucie w klatce piersiowej, nawet słabe, zawsze wymaga, aby wyjaśnić co jest jego przyczyną: „Pamiętajmy, że przy każdym dyskomforcie i bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, czy zadzwonić po karetkę”.- powiedział dr Piotr Borowski.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Pierwsza pomoc przy zawale polega przede wszystkim na zadzwonieniu po pogotowie, by chory trafił do szpitala. Tam z kolei  przywraca się drożność tętnicy wieńcowej i wykonuje koronarografię:

„Czas ma tu kluczowe znaczenie. Im dłużej krew nie dopływa do mięśnia sercowego, tym więcej go obumiera. Im szybciej podejmiemy działanie, tym większa szansa na to, że zawał będzie mniejszy. Dobrą, często stosowaną praktyką jest podanie aspiryny (jednej tabletki 300 -500 miligramów). Oczywiście trzeba cały czas monitorować sytuację, czy nie doszło do zatrzymania krążenia, aby niezwłocznie podjąć akcję reanimacyjną. W zasadzie to wszystko, co możemy zrobić w warunkach domowych. Resztę wykonuje personel medyczny”.- powiedział kardiolog sportowy, prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
Czym jest kołatanie serca?
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko