Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czym jest kołatanie serca?
Gracjana Gronowska
Gracjana Gronowska 19.03.2022 01:30

Czym jest kołatanie serca?

Czym jest kołatanie serca?
pixabay.com

Jak objawia się kołatanie serca?


Prawidłowo, rytmiczne bicie serca polega na obkurczaniu się komór i przedsionków. Biorąc pod uwagę dane, nasze serce bije średnio 60–80 uderzeń na minutę, tworząc nieprzerwany rytm. W przypadku gdy wytwarzanie impulsów elektrycznych jest zakłócone, serce gubi swój naturalny rytm, do czego przyczynić mogą się takie sytuacje jak wysiłek fizyczny, silne pobudzenie emocjonalne, nagły stres, arytmia serca, przyjmowanie niektórych leków oraz kawy, alkoholu i papierosów. O dolegliwości, jaką jest kołatanie serca, możemy mówić, gdy serce bije zbyt szybko i częstotliwość uderzeń jest znacznie zwiększona lub zmieniona. Stanowi subiektywne, nieprzyjemne uczucie, będące wynikiem zmian w częstotliwości, rytmie lub sile skurczu. O kołataniu serca można mówić również wtedy, gdy jego rzeczywisty rytm nie został znacznie zmieniony, ale bicie serca jest odczuwalne przez chorego jako wzmożone i nieprzyjemne. Do kołatania dochodzi często u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu, ponieważ zmiana pracy serca może być wynikiem ich odstawienia. Kołatanie serca stanowi również częstą dolegliwość u kobiet w okresie menopauzy, w przypadku której towarzyszy mu również uczucie gorąca.

Kołatanie serca a jego przyczyny


Wśród fizycznych przyczyn kołatania serca można wyróżnić choroby związane z zaburzeniami przewodzenia w okolicy mięśnia sercowego, takie jak choroba Brugadów, Zespół Wolffa-Parkinsona-Whitea czy też Zespół długiego odcinka QT. Są one niebezpieczne ze względu na to, że mogą prowadzić nawet do zatrzymania krążenia. Za bodźce zewnętrzne mogące przyczynić się do kołatania uważa się wzmożoną aktywność fizyczną, wysoką temperaturę oraz przyjmowanie niektórych środków odchudzających.  Często przyczyniają się do niego również zaburzenia endokrynologiczne i anemia.  W przypadku wystąpienia kołatania, osoby w trakcie jego trwania, skarżą się na ból serca i jego szybsze bicie, osłabienie, kłopoty z uwagę, a kołatanie odczuwane jest nawet w okolicach gardła.

Kołatanie serca – diagnostyka


Ze względu na to, że kołatanie serca może być związane z chwilowym stresem, lecz niekiedy z postępującym procesem chorobowym, gdy powtarza się często, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Dokładny wywiad z pacjentem pozwoli ocenić, jakie badania diagnostyczne należy wykonać i zdecyduje czy dany przypadek należy skonsultować z kardiologiem. Najczęściej zaleca on podstawowe badanie EKG, które pozwoli wykluczyć lub potwierdzić arytmię. Wykonywane są również szczegółowe badania krwi oraz badania obrazowe serca. W przypadku wykluczenia przyczyn fizycznych rozważa się psychiczne podłoże kołatania. Może występować ono jako objaw zaburzeń lękowych, nazywanych niekiedy nerwicami. Często towarzyszy również atakom paniki. W przypadku powtarzających się tego typu dolegliwości warto skorzystać z konsultacji psychologicznej lub psychiatrycznej, aby móc funkcjonować komfortowo na co dzień. Odpowiednie połączenie leków oraz spotkań terapeutycznych pomaga zniwelować napady lęku, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka występowania kołatania serca.

Tagi:
Polecane