Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie Nie uwierzysz, co lekarz poleca na ukąszenia komarów. Ból i swędzenie znikają w mgnieniu oka
Fot. Freepic

Nie uwierzysz, co lekarz poleca na ukąszenia komarów. Ból i swędzenie znikają w mgnieniu oka

31 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Komary potrafią być niezwykle uciążliwe. Niestety, to nieodłączni letni towarzysze, którzy potrafią uprzykrzyć życie. Ukąszenia przez komary są dość problematyczne oraz bolesne. Jak można złagodzić tak uporczywe dolegliwości? Lekarze zdradzają, co przynosi szybką ulgę oraz jak zmniejszyć ból i obrzęk.

Ukąszenia komarów potrafią skutecznie popsuć letni wypoczynek

Wszyscy to znamy - uczucie ukąszenia przez komary . Te owady potrafią skutecznie popsuć nam wypoczynek. Spotkamy je w lasach, parkach, nad jeziorem. Nieproszone wlatują też do naszych domów.

Ukąszenia przez komary potrafią być uciążliwe. Nie tylko wyglądają bardzo nieestetycznie, ale powodują też zaczerwienienie skóry, uporczywe swędzenie czy obrzęki. Co ważne, niektóre gatunki tych owadów występujące w tropikalnych krajach, mogą roznosić takie choroby jak denga czy malaria.

2151547841.jpg
Fot. Freepic

Tak kąsa komar

W rozmowie z serwisem Allure dermatolożka Sheila Farhang cytowana przez PAP wyjaśnia, w jaki sposób odbywa się ukąszenie przez komara.

"Ukąszenie komara zawsze pochodzi od samicy – samce żywią się wyłącznie roślinami. Samice potrzebują białka obecnego w naszej krwi, aby złożyć jaja. Podczas ukąszenia wstrzykują one ślinę, która następnie wywołuje reakcję zapalną" – zdradza w rozmowie z serwisem Allure dermatolożka Sheila Farhang cytowana przez PAP.

Lekarka wyjaśnia też, że intensywność reakcji na ślinę komara może się różnić w przypadku każdej osoby.

Stosowanie leków histaminowych może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego

Z kolei dermatolog David Bank wyjaśnia, że n asz organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną.

"Oznacza to, że próbuje walczyć z obcą substancją. Stopień nasilenia objawów po ugryzieniu uzależniony jest właśnie od typu reakcji układu immunologicznego” - zdradza dermatolog.

Dermatolożka  Sheila Farhang dodaje, że w przypadku ukąszenia przez komara, nasz układ odpornościowy próbuje walczyć z alergenem , uwalniając w organizmie substancję o nazwie histamina. Dlatego stosowanie leków histaminowych może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego czy też swędzenia.

Hydrokortyzon miejscowo na skórę

David Bank dodaje z kolei, że można sięgnąć po hydrokortyzon, stosując miejscowo na skórę. To lek z grupy glikokortykosteroidów, który ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe.

“Można go bez trudu kupić w aptece bez recepty. Jest bezpieczny nawet dla skóry twarzy, jednak nie należy stosować go dłużej niż przez dwa tygodnie” wyjaśnia lekarz. Jego zdaniem pomocne są też preparaty wzbogacone o takie składniki łagodzące, jak m.in. aloes.

Lekarze zdradzają też, że warto spróbować domowych metod - m.in. okładów z lodu. Lód ma działanie przeciwobrzękowe oraz niweluje też dolegliwości bólowe. By chronić się przed komarami warto oczywiście stosować rozmaite środki. Odstraszająco mogą na nie działać olejki eteryczne o zapachu mięty pieprzowej lub trawy cytrynowej.

Czytaj też:

Gryzą cię komary? Biotechnolog wyjaśnia, dlaczego mogą wybierać akurat ciebie

Stosujesz środki odstraszające owady? Ważny apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Komary uwielbiają ten napój. Jeśli nie chcesz być pogryziony, unikaj go jak ognia

Dwa nowe szczepienia za darmo. Bezpłatnie zaszczepisz się przeciwko tym chorobom
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko