Stosujesz środki odstraszające owady? Ważny apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Komary oraz kleszcze to niestety niechciani towarzysze lata oraz wakacji. By się przed nimi ochronić, stosujemy rozmaite środki. Główny Inspektorat Sanitarny postanowił podzielić się poradami odnośnie stosowania tego typu preparatów. Na co trzeba zwrócić uwagę?
Kleszcze i komary to niechciani towarzysze lata
Latem poza beztroskim odpoczynkiem doświadczamy licznych podgryzień ze strony chociażby komarów. Każdy, kto lubi przebywać na łonie natury wie, że będąc nad jeziorem, lub nawet w miejskim parku, możemy doznać licznych pogryzień. U niektórych osób po ukąszeniach komarów może wystąpić silny świąd, ale też zawroty głowy czy nawet gorączka.
Wybierać się do m.in. do lasu trzeba też liczyć się z obecnością kleszczy. A te wywołują niestety poważne choroby. Najpopularniejszą jest oczywiście borelioza, ale też kleszczowe zapalenie mózgu. Wybierając się na łono natury, trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu, ale też środkach chroniących przed rozmaitymi insektami.
GIS zwraca uwagę, na co trzeba uważać stosując środki na komary
Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, na co szczególnie musimy uważać, wybierając tego typu preparaty. Obecnie w licznych sklepach mamy dostęp do ogromnej ilości środków odstraszających komary czy kleszcze. Poza różnymi sprayami czy emulsjami, dużą popularnością cieszą się też specjalne plastry przeciw komarom o zapachu różnych eterycznych olejków.
Jak wyjaśnia GIS tego typu preparaty podlegają określonym przepisom prawnym, a to gwarantuje ich skuteczność oraz bezpieczeństwo. Warto dodać, że w sprzedaży mogą być obecne tylko takie, posiadające pozwolenie, ale też uwzględnione w Wykazie Produktów Biobójczych. Można zapoznać się z nimi na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych czy też Produktów Biobójczych.
Zobacz też: Mało kto zna "zasadę zdrowego talerza". Sprawdzi się w każdej kuchni
Nie warto kupować środków przez internet
GIS w opublikowanym komunikacie postanowił wszystkich ostrzec.
“Repelenty, które nie posiadają pozwolenia, niezależnie od ich formy, mogą być nieskuteczne, a ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia” - podkreśla GIS w opublikowanym komunikacie.
To jeszcze nie wszystko, gdyż GIS apeluje też o ostrożność podczas kupowania tego typu środków online, ale też w nieoficjalnych kanałach dystrybucji. Doradza też, by korzystając z repelentów, robić to zgodnie z zaleceniami producenta.
Czytaj też:
Szef GIS bierze się za niezaszczepione dzieci. Za odmowę szczepienia będą mandaty
Zakażenia pokarmowe to ogromny problem latem. GIS radzi, jak się przed nimi ochronić
Ten powszechny chwast może być bardzo niebezpieczny. GIS wydał ostrzeżenie