Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Komary uwielbiają ten napój. Jeśli nie chcesz być pogryziony, unikaj go jak ognia
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 13.05.2024 14:10

Komary uwielbiają ten napój. Jeśli nie chcesz być pogryziony, unikaj go jak ognia

Komary, ugryzienie komara
Fot. Shutterstock/ Sauko Andrei

Gdy wiosenne czy letnie temperatury w pełni za oknem, ciężko uniknąć ugryzień komarów. Nie są one dla człowieka niebezpieczne, lecz bardzo uciążliwe. Komar ma aparat kłująco-ssący, za pomocą którego wstrzykuje pod skórę ślinę zawierającą substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.

Organizm reaguje na nią alergicznie przez nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych. A później, wszyscy to znamy - swędzący bąbel, który bywa bardzo uporczywy  i może utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni. Aby bronić się przed tymi owadami, warto wiedzieć, jakie mają upodobania. Co najbardziej przyciąga komary?

Komary rozmnażają się w słodkowodnych zbiornikach wodnych

Niemal wszyscy to znamy. Gdy wysokie temperatury za oknem, mierzymy się z nimi - komarami. Pojawiają się w parkach, nad jeziorami, czy wszędzie tam, gdzie występuje bujna natura. 

W końcu komary rozmnażają się w słodkowodnych zbiornikach wodnych: jeziorach czy kałużach. To właśnie tam jest ich najwięcej. Aby obronić się przed tymi letnimi insektami, warto wiedzieć, co je przyciąga.

1877.jpg
Fot. Shutterstock
Po tym poznasz, że truskawki były pryskane. Zdradzi je jeden szczegół Monika Olejnik ma raka. Jej wpis ze szpitala chwyta za serce

Spożywanie alkoholu przyciąga komary

Komary przyciąga kilka czynników, natomiast jednym z ważniejszych z nich jest spożywanie alkoholu. Komary bardzo mocno lgną do tych wszystkich osób, które są na świeżo po spożyciu alkoholu. Według naukowców dokładnie profesora Jamesa Logana, są dwa powody, dlaczego tak właśnie się dzieje. Jak się okazuje, konsumpcja alkoholu podnosi ciepłotę ciała, co przyciąga komary.

To jeszcze nie wszystko, gdyż alkohol zwiększa poziom etanolu w pocie, a to z kolei wzmacnia zapach ludzkiego ciała, wykrywalny dla komarów. Dlatego jeśli w letni wieczór raczymy się schłodzonym piwem, czy winem, bardzo łatwo można przyciągnąć do siebie komary.

Co jeszcze sprawia, że komary do nas lgną?

Jak się okazuje, taką właśnie tezę potwierdzają wyniki badań przedstawione jakiś czas temu w dzienniku “Journal of the American Mosquito Control Association”. Ujawniły one, że spożywanie alkoholu znacząco może przyciągnąć komary. Przeanalizowana została grupa 12 mężczyzn i jednej kobiety w wieku od 20 do 58 lat, natomiast badacze ocenili ilość alkoholu w pocie badanych osób, którzy spożyli 350 ml piwa. Zbadana została również temperatura ich skóry przed i po konsumpcji trunku.

Eksperyment wykazał, iż osoby, które piły piwo, były częściej gryzione przez komary. Lekarze podkreślili, iż badanie pokazuje, jakoby osoby pijące alkohol powinny uważać na zwiększone ryzyko ukąszeń komarów, a tym samym narażenie na choroby przenoszone przez komary.

Warto też wiedzieć, że komary lgną do osób o podwyższonej temperaturze ciała: kobiet w ciąży, w czasie owulacji, ale również osób uprawiających sport. Komary przyciąga również zapach naszego potu - obecne w nim kwas mlekowy oraz amoniak. Komary wabi też zapach krwi. Z kolei komary odstraszają też pewne zapachy, takie jak m.in. kocimiętki, bodziszka cuchnącego, bazylii.

Czytaj też: 

Postaw na parapecie. Komary będą omijać twój dom szerokim łukiem

Argentyna walczy z groźną chorobą. Pomoc ma nadejść z Polski
Wysyp groźnych karaluchów w Polsce! Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne alarmują