Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Owady

Owady

owady

Strzyżaki, latające kleszcze
15.05.2024 17:35 Mówi się o nich "latające kleszcze". Czy są niebezpieczne dla człowieka?

Nie tylko kleszcze uaktywniają się w okresie letnim, bywając niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszych pupilów. Strzyżaki sarnie, czyli tzw. “latające kleszcze”, mimo że nie powodują boreliozy, potrafią być uciążliwe, atakując człowieka całymi chmarami. Również ślad po ich ukąszeniu może być bolesny. Jak rozpoznać te owady i jak się przed nimi ochronić?

Zakleszczotek to polski skorpion
14.05.2024 09:07 Polskie skorpiony wchodzą do domów. Czy są groźne?

Wraz z coraz wyższą temperaturą budzą się do życia kolejne stworzenia. Polski skorpion, czyli zakleszczotek do złudzenia przypomina skorpiona, jest także jadowity. Uwielbia ludzkie domy, a szczególnie - książki. To właśnie tam pomieszkuje. Czy należy się bać tego małego “skorpiona”?

Komary, ugryzienie komara
13.05.2024 14:10 Komary uwielbiają ten napój. Jeśli nie chcesz być pogryziony, unikaj go jak ognia

Gdy wiosenne czy letnie temperatury w pełni za oknem, ciężko uniknąć ugryzień komarów. Nie są one dla człowieka niebezpieczne, lecz bardzo uciążliwe. Komar ma aparat kłująco-ssący, za pomocą którego wstrzykuje pod skórę ślinę zawierającą substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.Organizm reaguje na nią alergicznie przez nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych. A później, wszyscy to znamy - swędzący bąbel, który bywa bardzo uporczywy  i może utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni. Aby bronić się przed tymi owadami, warto wiedzieć, jakie mają upodobania. Co najbardziej przyciąga komary?

Tramwajarz
04.05.2024 13:47 Tramwajarze opanowały ogrody i ulice. Czy są groźne?

Tramwajarze, czyli kowale bezskrzydłe, to robaki, które w słonecznie dni wychodzą ze swoich kryjówek. Lubią wysoką temperaturę i światło, dlatego w pochmurne dni są dużo mniej widoczne. Czy tramwajarze są groźne? Czy gryzą?