Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie przybył nam nowy robak, który wzbudza pewne emocje. Coraz częściej znajdujemy go w naszych domach, kiedy spokojnym krokiem przemierza ściany i podłogi. To wtyk amerykański.Ponieważ ten owad jest pluskwiakiem, obawiamy się, że może, jak pluskwy, stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. A jak jest naprawdę? Czy powinniśmy się go bać?
Jest ich coraz więcej, choć dysponujemy, teoretycznie skutecznymi, środkami, które powinny zapobiegać rozprzestrzenianiu się pluskiew. Wciąż jednak słychać doniesienia o kolejnych miejscach, w których zadomowiły się te owady. I nie są to wcale jedynie zapuszczone, zaniedbane mieszkania.Pluskwy przyciąga nie brud, ale krew. Ciągnie je do nas, krótko mówiąc. W Europie, np. w Niemczech czy we Francji, trwa walka z istną plagą. W Polsce także coraz więcej osób zmaga się z pluskwami. Wędrują pomiędzy mieszkaniami w blokach, przedostają się przez kanały wentylacyjne. W Warszawie opanowały Urząd Pragi Południe oraz Sąd Okręgowy. To nie koniec – pogryzły nawet kuracjuszki z Ciechocinka.
Całkiem sporych rozmiarów owad, który śmierdzi? To niestety może być wtyk amerykański, który - wbrew pozorom - lata i może dotrzeć nawet do mieszkań na wyższych piętrach. Czy wtyk jest groźny?
Komary potrafią być niezwykle uciążliwe. Niestety, to nieodłączni letni towarzysze, którzy potrafią uprzykrzyć życie. Ukąszenia przez komary są dość problematyczne oraz bolesne. Jak można złagodzić tak uporczywe dolegliwości? Lekarze zdradzają, co przynosi szybką ulgę oraz jak zmniejszyć ból i obrzęk.
Komary potrafią popsuć najmilszy wieczór na świeżym powietrzu, kiedy próbują pogryźć nas z każdej możliwej strony. Ich ukąszenia swędzą i bolą, a ten dyskomfort utrzymuje się czasem przez wiele dni.Na temat komarów krąży sporo mitów, jakoby wybierały sobie konkretne ofiary. Mówi się np., że wolą ludzi o słodkiej krwi, albo kobiety. To nie do końca prawda, ale faktycznie istnieje kilka "wabików" na te insekty, np. to, co jemy lub pijemy. Technolożka żywności wskazuje, czego unikać, by komary tak chętnie nie siadały na naszej skórze.
Przypomina chrabąszcza majowego i jest z nim spokrewniony, ale to zupełnie inny owad. Możemy natknąć się na niego wieczorem, podczas letnich spacerów. Zdarza się, że lecąc niejako "na oślep" wplącze nam się we włosy lub zaczepi pazurkami o obranie.To gumiak czerwczyk. Czy coś nam grozi podczas spotkania z nim? Czy może nas użądlić? Te informacje mogą okazać się bardzo przydatne.
Nie tylko kleszcze uaktywniają się w okresie letnim, bywając niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz zdrowia naszych pupilów. Strzyżaki sarnie, czyli tzw. “latające kleszcze”, mimo że nie powodują boreliozy, potrafią być uciążliwe, atakując człowieka całymi chmarami. Również ślad po ich ukąszeniu może być bolesny. Jak rozpoznać te owady i jak się przed nimi ochronić?
Wraz z coraz wyższą temperaturą budzą się do życia kolejne stworzenia. Polski skorpion, czyli zakleszczotek do złudzenia przypomina skorpiona, jest także jadowity. Uwielbia ludzkie domy, a szczególnie - książki. To właśnie tam pomieszkuje. Czy należy się bać tego małego “skorpiona”?
Gdy wiosenne czy letnie temperatury w pełni za oknem, ciężko uniknąć ugryzień komarów. Nie są one dla człowieka niebezpieczne, lecz bardzo uciążliwe. Komar ma aparat kłująco-ssący, za pomocą którego wstrzykuje pod skórę ślinę zawierającą substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.Organizm reaguje na nią alergicznie przez nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych. A później, wszyscy to znamy - swędzący bąbel, który bywa bardzo uporczywy i może utrzymywać się jeszcze przez kilka kolejnych dni. Aby bronić się przed tymi owadami, warto wiedzieć, jakie mają upodobania. Co najbardziej przyciąga komary?
Tramwajarze, czyli kowale bezskrzydłe, to robaki, które w słonecznie dni wychodzą ze swoich kryjówek. Lubią wysoką temperaturę i światło, dlatego w pochmurne dni są dużo mniej widoczne. Czy tramwajarze są groźne? Czy gryzą?