Tego nie rób z palmą po Wielkanocy. Kościół: To świętokradztwo
Wielkanocne palmy, święcone w niedzielę palmową, towarzyszą nam przez całe święta wielkanocne. Złożone są z bazi, kolorowych traw, czasem znajdziemy w nich ozdobne pisanki czy zajączki. Palmy po świętach należy jednak odpowiednio zutylizować. Co radzi w tej sprawie Kościół? Jedno jest pewne - wiemy, czego nie radzi i co uważane jest za świętokradztwo.
Symbolika palmy wielkanocnej
Palmy wielkanocne wykonuje się, aby upamiętnić uroczyste powitanie Jezusa w Jerozolimie. Są one symbolem tryumfu nad śmiercią oraz nowego życia i mają, według tradycji, niezwykłą moc. Same bazie miały chronić dom przed nieszczęściem, burzą i pożarem. A wierzbowe “kotki”, puchate, mięciutkie kwiatostany, to ochrona przed chorobą gardła i zębów. Co ciekawe w niektórych rejonach przyjęte jest ich… połykanie. Po poświęceniu oczywiście, a robi się to po to, aby właśnie uniknąć choroby.
Polecamy: Tego nie wkładaj do wielkanocnego koszyczka. Ta ozdoba jest trująca
Profanacja palmy wielkanocnej
Na ogół palemki traktowane są jako element folkloru, świątecznej tradycji. Ładnie wyglądają jako ozdoby, a po świętach nie za bardzo wiadomo, co z nimi zrobić. Jednak uwaga - nie wolno ich wyrzucić . I to nie tylko dlatego, że pozbywając się palmy z domu, wyrzucamy też szczęście (ach, te przesądy), to według Katechizmu Kościoła Katolickiego wyrzucenie ich jest traktowane jako świętokradztwo. Poświęcone palmy są święte, a więc wyrzucenie ich na śmietnik to profanacja . W oczach Kościoła jest to niegodne traktowanie rzeczy poświęconych Bogu, czyli de facto - jest to grzech ciężki.
Jak pozbyć się palmy i nie nagrzeszyć?
Palmę po świętach można zostawić w domu i… poświęcić ją ponownie za rok. Można je święcić wielokrotnie. Nie ma żadnej kościelnej zasady, która mówi, że należy co roku mieć nową. A jeśli koniecznie chcesz się jej pozbyć, to można ją spalić lub zakopać w ziemi. Opcjonalnie można zanieść ją do swojego kościoła - to właśnie ze spalenia starych palm wielkanocnych powstaje popiół używany w czasie obrzędów Środy Popielcowej.
Czytaj więcej: Pisanki żółte jak kurczaczki mogą być niebezpieczną trucizną. Takich pisanek nie rób
Grzech ciężki w ujęciu psychologicznym
W psychologii, poczucie winy związane z grzechem może prowadzić do problemów psychicznych, takich jak neurotyzm czy nieświadome poczucie winy. W ujęciu Kościoła wiele zachowań ludzkich, a nawet problemów niezależnych od ludzi, jest grzechem, ponieważ nie jest to zgodne z nauką Kościoła. A czym jest grzech? Otóż grzech jest złamaniem bożego nakazu, brakiem miłości do Boga i bliźniego, a także niewłaściwym traktowaniem artefaktów kościelnych, jak m. in. palmy wielkanocne.
W ujęciu psychologicznym grzech nie istnieje, istnieje za to postąpienie niezgodne z własnym kodeksem moralnym, czemu towarzyszy poczucie winy. A poczucie winy może prowadzić do wystąpienia problemów psychicznych, może być także:
- nieświadome poczucie winy wynika z potrzeby bycia ukaranym;
- neurotyczne poczucie winy to odczuwanie nadmiernego lub nieuzasadnionego poczucia winy.