Tego nie wkładaj do wielkanocnego koszyczka. Ta ozdoba jest trująca

Tradycja wielkanocnego koszyczka to jeden z najpiękniejszych zwyczajów, który łączy w sobie symbolikę religijną i ludową. W koszyku, przygotowywanym na Wielką Sobotę, nie może zabraknąć pokarmów, które mają zapewnić zdrowie, szczęście i dostatek na nadchodzący rok.
Symbolika wielkanocnego koszyczka
Każdego roku do wielkanocnego koszyczka wkładamy pokarmy, które symbolizują życie, odrodzenie i błogosławieństwo. Wśród nich znajdują się jajka – znak zmartwychwstania i nowego życia, chleb, który przypomina o ciele Chrystusa, oraz wędliny, symbolizujące obfitość i dostatek.
Często dodaje się także sól, mającą chronić przed złem, ser, masło czy ciasta, które odzwierciedlają radość z nadchodzącego świętowania. Każdy z tych pokarmów ma głębokie znaczenie duchowe i jest częścią przygotowań do świąt.
Przeczytaj też: Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Czy jest zdrowa?
Jak udekorować wielkanocny koszyczek?
Najważniejszą ozdobą koszyczka są kolorowe pisanki. Jajka można dekorować rozmaitymi technikami. Najstarsza i najpopularniejsza z nich to malowanie ręczne. Zdobienie jajek w ten sposób jest przyjemne i proste, dzięki czemu może stanowić świetny sposób na włączenie najmłodszych do wielkanocnych przygotowań.

Koszyczek pełen pysznego jedzenia tradycyjnie okrywamy białą serwetką, która symbolizuje czystość i niewinność, a jednocześnie chroni pokarmy przed zanieczyszczeniem. Często ozdabia się go także wstążkami, gałązkami bukszpanu, a nawet wiosennymi kwiatami, które wprowadzają świąteczny nastrój. Niestety nie zawsze jest to dobry pomysł.
Przeczytaj też: Wybrano najbardziej trującą roślinę roku. Może powodować alergie i oparzenia, a jemy codziennie
Trujące gałązki w świątecznym koszyczku
Bukszpan to popularna roślina wykorzystywana do dekoracji koszyczków wielkanocnych, jednak warto pamiętać, że jest to roślina trująca. Jego liście, kora i owoce zawierają alkaloidy, które mogą powodować zatrucia, a spożycie jej liści lub gałązek może prowadzić do objawów takich jak nudności, wymioty, ból brzucha czy biegunka, a nawet dreszcze.
Przeczytaj też: Zatrucie pokarmowe - objawy, przyczyny, leczenie
Substancje zawarte w bukszpanie działają również na układ nerwowy. Po spożyciu dużych ilości prowadzą początkowo do pobudzenia, a następnie porażenia układu nerwowego. W skrajnych przypadkach może dojść do śmierci wskutek zaburzenia pracy ośrodka oddechowego.
Choć bukszpan jest trwały i estetyczny, warto zachować ostrożność, szczególnie w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami, które mogą przypadkowo połknąć kawałek rośliny. Właśnie dlatego, przygotowując koszyczek wielkanocny, warto rozważyć zamianę bukszpanu na inne, bezpieczniejsze rośliny.
Co do koszyczka zamiast bukszpanu?
Zamiast bukszpanu, który jest rośliną trującą, do wielkanocnego koszyczka można wybrać kilka innych, bezpiecznych i łatwo dostępnych roślin.
Warto sięgnąć np. po gałązki wierzby, które w kwietniu są pełne charakterystycznych, puszystych bazi. Jest to roślina, która nie tylko symbolizuje wiosnę, ale również jest łatwa do zdobycia i świetnie komponuje się w świątecznych dekoracjach.
Dobrym zamiennikiem bukszpanu może być też rozmaryn, którego aromat doda koszyczkowi elegancji i naturalnego uroku. Rozmaryn, poza walorami estetycznymi, ma także symboliczne znaczenie, kojarzone z pamięcią i wiernością. Ciekawym pomysłem na bezpieczną dekorację są mchy i drobne paprocie.

Wszystkie te rośliny, poza tym, że są bezpieczne, wprowadzają do wielkanocnych dekoracji naturalny, zielony akcent, który idealnie pasuje do symboliki odrodzenia i nowego życia, jaką niesie ze sobą Wielkanoc.
Przeczytaj też: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka
Źródło:
Haratym , W., Weryszko-Chmielewska , E., Żuraw , B., & Tietze , M. (2013). Krzewy o właściwościach trujących. Alergoprofil, 9(4), 26-34. Pobrano z https://www.journalsmededu.pl/index.php/alergoprofil/article/view/778.





































