Weź z szafki i wysyp w ogrodzie. Nie ma lepszego sposobu na kleszcze

Wiosna i lato to dwie pory roku, kiedy to w naszych przydomowych ogrodach przebywamy chętniej niż w domach. Nic dziwnego, gdyż słońce i świeże, pachnące kwiatami powietrze są nadzwyczaj kuszące. Nie wolno jednak zapominać o kleszczach, które tylko czekają na okazję, by znaleźć nowego żywiciela.
Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki, warto sięgnąć po to, co w większości znajduje się w naszych szafkach. Można znaleźć tam proste i naturalne sposoby na tych nieproszonych gości. Wystarczy kilka garści, by stworzyć skuteczną barierę, której kleszcze będą unikać jak ognia. Podpowiadamy, jak w kilka minut zabezpieczyć ogród i cieszyć się pięknem natury bez żadnych obaw.
Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? To naturalna, ale skuteczna bariera
Jednym z najprostszych sposobów na kleszcze jest rozsypanie suszonych ziół, których zapachu nie znoszą. Świetnie sprawdzi się do tego m.in. suszona szałwia - popularne zioło kulinarne i lecznicze. Od wieków znana jest również ze swoich właściwości odstraszających owady, w tym kleszcze.
Suszone liście szałwii warto rozsypać w ogródku – w miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu, a następnie podpalić. Pojawi się wówczas intensywny zapach, którego pasożyty nie znoszą. Dym szałwiowy działa jak naturalny repelent – nie szkodzi ludziom ani zwierzętom, a skutecznie zniechęca kleszcze.
Doskonale sprawdzi się suszona lawenda, czyli coś, czego kleszcze wyjątkowo nie znoszą: intensywny, eteryczny zapach, który działa na nie jak naturalny odstraszacz. Warto rozsypać ją w ogrodzie, wokół altanki czy na tarasie, by móc stworzyć barierę ochronną, która chroni przed pasożytami. Przeczytaj: To siedlisko kleszczy! Natychmiast usuń z mieszkania i działki
Ciekawym rozwiązaniem jest też przygotowanie saszetek z suszu i umieszczenie ich przy drzwiach i oknach. Są niewielkie i niemal nic nie ważą, więc można zabierać ze sobą na spacer czy piknik, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni.
Życie z hemofilią nie musi oznaczać wyrzeczeń. Hematolog: „Dziś pacjenci mogą robić niemal wszystko” Co dla seniora na silne i zdrowe nogi? Lekarz poleca te witaminy i składniki [LISTA]
Zasadź w ogrodzie. Kleszcze uciekną w popłochu
Warto również zasadzić rośliny, których kleszcze po prostu nie znoszą. Jeśli chcemy wzmocnić barierę ochronną, powinniśmy zasadzić takie gatunki jak:
- lawenda,
- mięta,
- bazylia,
- rozmaryn,
- wrotycz.

Naturalna ochrona przed kleszczami. Rozsyp ten proszek w ogrodzie
Kolejną propozycją na kleszcze jest ziemia okrzemkowa (diatomit),czyli naturalny proszek powstający z pancerzyków okrzemek, jednokomórkowych glonów. Jest w pełni bezpieczna dla ludzi, roślin, gleby i zwierząt domowych, ale... śmiertelna dla kleszczy. Jej mikroskopijne cząsteczki uszkadzają powłokę woskową kleszczy i innych szkodników, przez co prowadzą do ich odwodnienia i śmierci. Przeczytaj: Wiosną zasadź w ogrodzie te rośliny. Kleszcze ich nie znoszą, będą omijać z daleka
Aby działanie było skuteczne, należy proszek równomiernie rozsypać wokół trawnika, przy rabatach i w miejscach, gdzie lubią przebywać kleszcze – np. pod żywopłotami, w cienistych zakątkach. Warto robić to w suchy, bezwietrzny dzień, a podczas aplikacji nie zapomnieć o maseczce ochronnej, by nie wdychać pyłu. Po każdym deszczu należy ponownie rozsypać proszek, by utrzymać ochronę przez cały sezon.
Wyciągnij z szafki kuchennej i rozsmaruj na skórze. Kleszcze będą unikać cię jak ognia
Jeśli jednak zależy nam na bezpośredniej ochronie, którą skierujemy na naszą skórę, warto sięgnąć po olej kokosowy. Kleszcze po prostu go nie znoszą. Zawiera kwas laurynowy, który skutecznie zniechęca te pajęczaki. Eksperci uważają, że zakłóca on receptory węchowe kleszczy, dezorientując je i uniemożliwiając lokalizację żywiciela. Przeczytaj: Masz tę grupę krwi? To strzeż się kleszczy, one ją kochają!

Miejsca, które należy posmarować olejem kokosowym, to przede wszystkim:
- okolice pod kolanami,
- zgięcia łokci,
- pachy,
- pachwiny.
Jeśli chcemy wzmocnić działanie oleju kokosowego, dodając do niego kilka kropel olejków eterycznych o właściwościach odstraszających owady, takich jak olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy lub lawendowy.





































