Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Hpv-Szczepionka

Hpv-Szczepionka

Od września dwa nowe szczepienia za darmo
31.07.2024 14:22 Dwa nowe szczepienia za darmo. Bezpłatnie zaszczepisz się przeciwko tym chorobom

Jest już nowy wykaz szczepień ochronnych, które będą podlegać refundacji. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę, a zmiany dotyczą szczepień zalecanych, które są dobrowolne.Nowy wykaz zacznie obowiązywać od 1 września 2024 r. Obejmuje szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV) oraz przeciwko COVID-19. 

Młoda kobieta z chustką na głowie leży smutna na łóżku, obok w kółku widoczny wirus HPV
06.04.2024 18:07 Na te nowotwory chorują coraz młodsi. Winny wirus przenoszony drogą płciową

Na te nowotwory umiera 300 tys. osób rocznie. Za ich powstanie odpowiada wirus przenoszony drogą płciową. Mowa o nowotworach głowy i szyi powodowanych m.in. przez zarażenie wirusem HPV.  Jak się przed nim chronić? Jakie są rokowania w przypadku choroby?Wirus HPV to jeden z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nie dawać objawów przez kilkanaście lat, nagle powodując zmiany skórne albo raka. I chociaż jest na niego szczepionka, to niewiele osób z niej korzysta. Większość z nich nie wie, że rezygnując ze szczepienia, zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Minister Izabela Leszczyna fot. Pawel Wodzynski / East News, tło: canva
15.02.2024 15:51 Czy te szczepienia będą obowiązkowe? Minister zdrowia zabrała głos

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja „Wiedza Świadomość Życie", która została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania, minister zdrowia poruszyła temat szczepień przeciwko HPV. Co zapowiedziała Izabela Leszczyna? 

Michael Douglas
16.10.2023 10:48 Michael Douglas miał nowotwór. Winny wirus. Wiesz, jak łatwo się zarazić?

Przenoszony jest przez kontakty seksualne, także oralne. 80 proc. Brodawki narządów moczowo-płciowych to jeszcze nic, w porównaniu, z tym, jakie konsekwencje może mieć zakażenie HPV: nowotwór szyjki macicy, raka prącia, odbytu, języka i gardła, a nawet płuc! Choć najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakt intymny między partnerami, to osoba zakażona będąca nosicielem, może nim być jeszcze latami, nawet jeśli żyje w celibacie.Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego) to najczęstsza przyczyn raka szyjki macicy.  Ale także raka odbytu (90. proc. przypadków), 40 procent przypadków raka sromu, pochwy i prącia, a także 12 procent przypadków raka krtani i gardła oraz przynajmniej 3 procent zachorowań na raka jamy ustnej. Jeśli chodzi i nowotwory krtani, gardła i jamy ustnej, należą one do tzw. nowotworów głowy i szyi.