Aż 50 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn w Polsce umiera z powodu chorób układu krążenia. Te statystyki są alarmujące, zwłaszcza że wysoka liczba zgonów utrzymuje się na tym poziomie pomimo postępu w medycynie i dostępności nowoczesnych terapii. Dlaczego?Ponieważ kluczowym czynnikiem powstawania chorób sercowo-naczyniowych jest styl życia, który prowadzimy. Niestety, większość społeczeństwa nie przywiązuje do niego wystarczającej wagi.
Kołatanie serca, duszność, napady potów, osłabienie – tak może objawiać się jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów arytmii. Mowa o migotaniu przedsionków. Na całym świecie zmaga się z nim ok. 10 proc. populacji powyżej 80. roku życia, a w Polsce cierpi z tego powodu co czwarta osoba po 65. roku życia. Pacjentów z migotaniem przedsionków będzie niestety przybywać. Wszystko przez tryb życia, jaki prowadzimy.
Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.
Bilety lotnicze można kupić nawet za 100 zł w dwie strony. Niskie ceny i ciekawość świata sprawiają, że ten środek transportu wybiera wielu Polaków. Niestety nie wszyscy powinni to robić. Przeciwskazaniem jest częsta choroba.O przeciwskazaniach do latania samolotem w swoich mediach społecznościowych opowiedziała dr n. med. Joanna Bidiuk, kardiolog i internistka, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Oto co chciała przekazać.
Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na zapobieganie rozwojowi próchnicy, który z kolei ma negatywny wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na układ krążenia. Prof. Piotr Pruszczyk przestrzega pacjentów przed dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na choroby kardiologiczne u tych, którzy o zęby nie dbają i ich nie leczą.
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.