Choroby sercowo naczyniowe to główne przyczyny zgonów w Polsce i w Europie. Jednak w wielu przypadkach można zapobiec ich rozwojowi, wdrażając odpowiednią profilaktykę. Tu sporo zależy od nas samych, np. od tego, jaki tryb życia prowadzimy, czy zdrowo się odżywiamy, czy jesteśmy aktywni fizycznie.A jeśli chciałbyś wiedzieć, jakie jest ryzyko wystąpienia u Ciebie np. zawału, możesz to sprawdzić. Służą do tego specjalne darmowe narzędzia.
W Polsce zawał co roku przechodzi ok. 80 tys. osób, z czego ok. 15 tys. umiera. Zawał jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Jeśli myślisz, że ciebie nie dotyczy ten problem, możesz być w błędzie. Serce to najważniejszy mięsień człowieka – im wcześniej i bardziej świadomie o nie zadbasz, tym mniejsze ryzyko zawału. Co można zrobić? Znany kardiolog dr Christopher Schneeweis stawia sprawę jasno – są pewne produkty spożywcze, których należy absolutnie unikać.
Co roku zawału serca doznaje ok. 80 tys. Polaków, z czego ponad 12 tys. umiera. Niestety, zawał ciągle bywa mylony z innymi dolegliwościami, jak chociażby z astmą i zatruciem. Jakie są jego pierwsze objawy i po czym poznać, że nadchodzi? Oto 10 najczęstszych objawów zawału. Jeśli się pojawią nie zwlekaj i dzwoń na 112.
Sporadyczne kołatanie czy trzepotanie serca od czasu do czasu może zdarzyć się każdemu. Gdy pojawia się częściej, warto przyjrzeć mu się bliżej. Konieczna może okazać się wizyta u kardiologa i wykonanie podstawowych badań.Łagodną arytmię można opanować także we własnym zakresie, ale przyda się tu trochę wiedzy – oczywiście z dobrego źródła. A tą podzieliła się właśnie lekarka. Wymienia to, co jest w tej kwestii najważniejsze.
W wieku 41 lat nagle zmarł młody polski kardiolog, pracownik Narodowego Instytutu Kardiologii, ceniony i niezwykle oddany pacjentom lekarz. Roman Piotrowski doznał rozległego zawału serca na wycieczce górskiej w Hali Gąsienicowej, niestety nie udało się go uratować.
Aż 50 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn w Polsce umiera z powodu chorób układu krążenia. Te statystyki są alarmujące, zwłaszcza że wysoka liczba zgonów utrzymuje się na tym poziomie pomimo postępu w medycynie i dostępności nowoczesnych terapii. Dlaczego?Ponieważ kluczowym czynnikiem powstawania chorób sercowo-naczyniowych jest styl życia, który prowadzimy. Niestety, większość społeczeństwa nie przywiązuje do niego wystarczającej wagi.
Kołatanie serca, duszność, napady potów, osłabienie – tak może objawiać się jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów arytmii. Mowa o migotaniu przedsionków. Na całym świecie zmaga się z nim ok. 10 proc. populacji powyżej 80. roku życia, a w Polsce cierpi z tego powodu co czwarta osoba po 65. roku życia. Pacjentów z migotaniem przedsionków będzie niestety przybywać. Wszystko przez tryb życia, jaki prowadzimy.
Choroby serca to najczęstszy powód przedwczesnych zgonów. Lekarze kardiologii przypominają, że chcą wzmocnić ten organ, a tym samym zwiększyć szanse na dłuższe, zdrowe życie, można wprowadzić do codziennego funkcjonowania kilka zmian. Uważają, że dzięki nim serce będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.
Bilety lotnicze można kupić nawet za 100 zł w dwie strony. Niskie ceny i ciekawość świata sprawiają, że ten środek transportu wybiera wielu Polaków. Niestety nie wszyscy powinni to robić. Przeciwskazaniem jest częsta choroba.O przeciwskazaniach do latania samolotem w swoich mediach społecznościowych opowiedziała dr n. med. Joanna Bidiuk, kardiolog i internistka, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Oto co chciała przekazać.
Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na zapobieganie rozwojowi próchnicy, który z kolei ma negatywny wpływ na cały organizm, a zwłaszcza na układ krążenia. Prof. Piotr Pruszczyk przestrzega pacjentów przed dwukrotnie wyższym ryzykiem zachorowania na choroby kardiologiczne u tych, którzy o zęby nie dbają i ich nie leczą.
W Szwecji mężczyźni żyją średnio o osiem, a kobiety o pięć lat dłużej, niż mieszkańcy i mieszkanki Polski. Dlaczego? Kluczowa jest profilaktyka chorób serca i naczyń. Prof. Piotr Ponikowski, kardiolog podpowiada, co jeść i jaki tryb życia prowadzić. Sprawdził to na sobie. To kolejny wywiad Edyty Brzozowskiej z cyklu „Czy lekarz się leczy?" w Pacjenci.plJesteście ciekawi, czy lekarze dbają o swoje zdrowie? Niedawny raport NIK pokazał, że są przepracowani, wyczerpani i często nie mają na to niestety czasu, bo tego z trudem wystarcza na to, by przyjąć wszystkich czekających w kolejce pacjentów. W Pacjenci.pl w cyklu „Czy lekarz się leczy?” pytamy pracowników ochrony zdrowia, czy porady, które dają pacjentom, stosują także w swoim życiu. - Podstawą zdrowego stylu życia są zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i regularny wysiłek fizyczny. Z tym ostatnim ja osobiście trochę przesadzam, bo bieganie w maratonach to nie jest rzecz najzdrowsza. Ale wszystkim polecam choćby godzinę intensywnej aktywności 3-4 razy w tygodniu - mówi prof. Piotr Ponikowski, wybitny kardiolog, rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.