Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet
Daria Siemion
Daria Siemion 13.03.2024 12:11

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Chora kobieta leży na szpitalnym łóżku
Fot. Freepik / DC Studio

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór u kobiet. Sprzyja mu wczesny wiek pierwszej miesiączki, predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość. Wykrycie go na wczesnym etapie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse przeżycia. Jak go rozpoznać i jak wykonać samobadanie piersi krok po kroku?

Z tego tekstu dowiesz się, ile kobiet choruje na raka piersi, jak wygląda jego diagnostyka i jak zminimalizować ryzyko choroby.

Rak piersi – najczęstszy nowotwór u kobiet

Szacuje się, że w 2020 roku na całym świecie wykryto ponad 18 milionów przypadków raka. Z tego aż 9,3 milionów przypadków dotyczyło mężczyzn, a 8,8 milionów kobiet. W Polsce nowotwory stanowią przyczynę aż 20 proc. ich zgonów.

Najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet był rak piersi. W 2020 roku stanowił on aż 25,8 proc. wszystkich przypadków. Na kolejnym miejscu, tuż za rakiem piersi, uplasował się rak jelita grubego i płuc – te nowotwory odpowiadają za 44,5 proc. wszystkich przypadków. 

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce diagnozę złośliwego raka piersi co roku słyszy ponad 20 tys. kobiet, a nawet u 10 proc. z nich choroba jest zaawansowana w zaawansowanym stadium. 
 

pexels-michelle-leman-6798689.jpg
Rak piersi to najczęstszy nowotwór wśród Polek Fot. Pexels / Michelle Leman
Rak piersi u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Rak piersi – jakie badania?

Nic tak nie poprawia rokowania w onkologii, jak wczesne wykrycie choroby, a ponieważ w wielu przypadkach rak piersi jest wykrywany zbyt późno, pacjentkom zaleca się regularne badania. Najważniejsze z nich dla danego wieku to:

 • 20-40 lat – samobadanie piersi raz w miesiącu i badanie palpacyjne piersi przez lekarza raz na rok lub dwa lata,
 • 40-49 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza raz w roku, mammografia minimum raz na dwa lata,
 • po 50 roku życia – samobadanie piesi raz w miesiącu, raz w roku badanie palplacyjne piersi przez lekarza, mammografia co rok.

Należy pamiętać, że kobiety znajdujące się w grupie ryzyka, np. takie, w których rodzinie występowała choroba, powinny rozpocząć badania wcześniej i wykonywać je w krótszych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Inne badania przydatne w diagnostyce raka piersi:

 • mammografia,
 • USG piersi,
 • rezonans magnetyczny piersi,
 • elastrografia piersi,
 • termografia ciekłokrystaliczna,
 • badania genetyczne.

Samobadanie piersi – krótka instrukcja

Samobadanie piersi  przynajmniej raz w miesiącu to nawyk, który warto sobie wyrobić – dobrze przeprowadzone może uratować życie. Tylko jak wykonać je prawidłowo? Oto instrukcja zalecana przez lekarzy.

Stań przed lustrem nago i unieś ręce do góry. Sprawdź, czy nie widzisz zmian w kolorze bądź strukturze skóry lub kształcie piersi. Następnie oprzyj ręce na biodrach i powtórz uważnie czynność. Później ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wycieka z niej płyn.

Będąc pod prysznicem, oprzyj prawą rękę z tyłu głowy, a lewą zbadaj prawą pierś. Jeśli wyczujesz niepokojącą zmianę, której nie było wcześniej, udaj się do lekarza na konsultację. Pamiętaj jednak, że nie każdy guzek jest rakiem.

Jak zapobiegać rakowi piersi?

Fakty są takie, że na raka piersi zaczynają chorować coraz młodsze kobiety. Niestety dzieje się tak z powodu zaniedbań profilaktycznych, przede wszystkim unikania badań. Pomijając to, jest wiele rzeczy, na które warto uważać. 


– Większość nowotworów stanowią przypadki podyktowane czynnikami środowiskowymi, co oznacza, że nie jesteśmy całkowicie bezradni i w dużym stopniu mamy wpływ na nasze zdrowie – tłumaczy Pacjentom lek. Olga Urbanowska – Domańska, onkolog.

Czynniki sprzyjające rozwojowi raka piersi:

 • palenie papierosów,
 • dieta bogata w tłuszcze,
 • nadwaga,
 • otyłość,
 • spożywanie alkoholu.

Czynnikiem wpływającym na rosnącą zachorowalność na raka piersi są też zanieczyszczenia powietrza i sztuczna żywność. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne – w Polsce mutację genu BRC1 może mieć nawet 500 tys. kobiet.
Pamiętajmy, że odpowiednio wcześnie wykryty rak piersi  jest chorobą uleczalną. Jeżeli guzek ma mniej niż 2 cm i nie spowodował przerzutów do węzłów chłonnych, rokowanie jest bardzo dobre.


źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów

Zobacz też:

Rak piersi – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Legenda polskiej muzyki przeszła poważną operację. Jak się czuje?

Tym kobietom przysługuje darmowa mammografia. Sprawdź, czy to ty

Polecane