Czarne plamki przed oczami, robaczki, niteczki czy latające muszki to nic innego jak męty. Jak sama nazwa wskazuje, powstają ze zmętnienia ciała szklistego, a stają się widoczne, kiedy rzucają cień na siatkówkę oka. W wielu przypadkach nie są one groźne, jednak warto skonsultować się z lekarzem, bo mogą być objawem choroby oczu.Problem mętów w oku dotyczy milionów osób na całym świecie. Niestety, nie wszyscy mają świadomość tego, że mogą świadczyć o postępującej chorobie oczu. Kiedy powinno nas to zaniepokoić? Odpowiadamy.
Szykują się zmiany, które mogą ułatwić życie wielu pacjentom. Chodzi konkretnie o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach gwarantowanych. Ten przewiduje włączenie optometrystów do państwowego systemu opieki zdrowotnej. Teraz już nie tylko okulista będzie mógł wystawić receptę na okulary, ale również optometrysta. Zobaczcie szczegóły.
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje bezpłatne konsultacje u optometrysty. Co istotne, zmian w przepisach będzie więcej. I to na korzyść pacjentów.
Jeśli czujesz, że z twoimi oczami coś jest nie w porządku, np. masz problemy z ich domknięciem, albo wydaje ci się, że są wytrzeszczone, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. To prawdopodobnie jest orbitopatia tarczycowa, czyli częsty objaw towarzyszący chorobom tego gruczołu.Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog, jednak najlepiej, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do specjalisty.
Zaćma to cicha i podstępna choroba, która może odebrać wzrok. O tym, jakie są jej pierwsze objawy i co może na nią wskazywać opowiedział na swoim Instagramie okulista dr hab. n. med. Janusz Skrzypecki.
Szybko zapadający zmrok, deszcz, śnieg, mgły - jesień to trudny czas dla wzroku kierowców. Do tego “oślepiające” światła nadjeżdżających samochodów.- Szczególnie trudno mają kierowcy z zaćmą - mówi okulistka Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.Temat znów wywołał dyskusję, kiedy jedna z użytkowniczek serwisu TikTok opublikowała filmik na ten temat. A tym, dlaczego prowadzeniem samochodu po zmierzchu szczególnie powinny zainteresować się osoby z nieusuniętą zaćmę, mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.– Złe warunki na drodze spowodowane szybkim zapadaniem zmroku, zamgleniem, częstymi opadami deszczu czy śniegu, tak jak i spadek koncentracji spowodowany niekorzystną aurą, dają się we znaki wszystkim kierowcom. Jeśli jednak dodamy do tego pogorszenie widzenia wynikające z wady wzroku, ryzyko wypadku drogowego wzrasta kilkunastokrotnie – mówi lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
Może twoja mama, tato, babcia, albo dziadek mają zaćmę i bardzo boją się tej operacji, więc zwlekają? Nie pozwól im na to. Zabieg nie boli, trwa kilkanaście minut. Ratuje wzrok. - Z zaćmą jest jak z cienką ścianką do wyburzenia. Za kilka lat stanie się grubym murem - mówi dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska, okulistka i dyrektor medyczny klinik Oko-Test w Olkuszu i Nowym Targu.