Masz takie oczy? To może być chora tarczyca
Jeśli czujesz, że z twoimi oczami coś jest nie w porządku, np. masz problemy z ich domknięciem, albo wydaje ci się, że są wytrzeszczone, nie zwlekaj, udaj się do lekarza. To prawdopodobnie jest orbitopatia tarczycowa, czyli częsty objaw towarzyszący chorobom tego gruczołu.
Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog, jednak najlepiej, w pierwszej kolejności, udać się do lekarza rodzinnego, by otrzymać skierowanie do specjalisty.
Orbitopatia tarczycowa – co powoduje wytrzeszcz oczu?
Orbitopatia tarczycowa to typowy objaw, który występuje w przebiegu chorób tarczycy. Jego przyczyny nie są do końca znane. Uważa się, że zaburzenie czynności tarczycy wywoływane jest zachwianiem równowagi hormonalnej osi przysadka–tarczyca, co wyzwala niezidentyfikowane ostatecznie substancje powodujące przerost tkanek oczodołu. Metabolizm tkanek oczodołu oraz mięśni poruszających gałka oczną się zmienia i w efekcie ich objętość się zwiększa, a gałki oczne zostają wypchnięte do przodu.
Ten objaw aż 7 do 10 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Różne statystyki podają, że występuje w 15-35 proc. zaburzeń czynności tarczycy. Ale, zwykle, pojawia się u osób po 40. roku życia, które chorują na nadczynność tarczycy (85-90 proc. przypadków), chorobę Gravesa-Basedova, aczkolwiek zdarza się także w niedoczynności tarczycy, w chorobie Hashimoto.
Co robić, jeśli bliski zmarł w domu? Tych przesądów unikaj Chce ci się płakać, gdy ktoś obok mlaska i przeżuwa? Nie jesteś jedyny, to ma nawet swoją nazwęWytrzeszcz oczu – objawy towarzyszące
Orbitopatia może dotyczyć jednego lub obu oczu, zwykle dochodzi jednak do symetrycznego, osiowego wytrzeszczu. Jednocześnie z obserwowanym wytrzeszczem, pacjent może odczuwać również:
- obrzęk powiek i spojówek,
- przekrwienie,
- podwójne widzenie,
- uczucie napięcia w oczach,
- uczucie ciała obcego w oku lub obu oczach,
- światłowstręt,
- ból jednego lub obu oczu,
- niewyraźne widzenie,
- trudności z ruchem oczu ku górze i na zewnątrz,
- zmniejszenie częstotliwości mrugania – pacjent sprawia wrażenie, jakby się "gapił",
- niedomykanie powiek, a z czasem – wysychanie rogówki, owrzodzenie.
Orbitopatia tarczycowa – diagnoza
Ze względu na efekt wizualny, raczej łatwo jest samemu zauważyć u siebie, lub u kogoś bliskiego, orbitopatię. W takim wypadku należy jak najszybciej skierować się do lekarza, ponieważ pamiętajmy, że wytrzeszcz jest objawem choroby tarczycy, a tę należy leczyć. Najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ do endokrynologa w ramach NFZ wymagane jest skierowanie.
Wytrzeszcz oczu wymaga także konsultacji okulistycznej. Osoby z niewielkim wytrzeszczem powinny systematycznie kontrolować ostrość wzroku w gabinecie, poza tym nawilżać rogówkę (z użyciem preparatów sztucznych łez), spać z wyżej uniesioną głową w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza. A jeśli pojawi się ból oczu i ich okolic, widzenie się pogorszy lub wytrzeszcz się powiększy, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.
W diagnostyce orbitopatii wykonuje się następujące badania:
- z zakresu okulistyki – badanie odruchów źrenicznych i widzenia barwnego z zastosowaniem specjalnych testów, badanie pola widzenia,
- z zakresu endokrynologii – hormony tarczycy (TSH, fT3, fT4), przeciwciała anty-TSHR (TRAb) – charakterystyczne dla choroby Gravesa-Basedowa, przeciwciała anty-TPO i anty-Tg – mogą być podwyższone w chorobach autoimmunologicznych tarczycy, jak Hashimoto,
- badania obrazowe – USG tarczycy, rezonans magnetyczny (MRI) oczodołów lub tomografia komputerowa (TK) – ocena stanu mięśni okoruchowych i tkanek miękkich oczodołu.
Orbitopatia tarczycowa – leczenie
Leczenie orbitopatii tarczycowej musi być prowadzone zarówno od strony endokrynologicznej, jak i okulistycznej. W zależności od nasilenia objawów leczenie może się różnić u poszczególnych pacjentów.
Jeśli w wyniku niedomykalności powiek dojdzie do uszkodzenia rogówki, podaje się preparaty sztucznych łez i nawilżające maści do oczu.
Gdy wytrzeszcz postępuje, podaje się kortykosteroidy, konieczny może okazać się także zabieg odbarczenia oczodołów, w celu stworzenia potrzebnej przestrzeni i zmniejszenia ucisku na gałkę oczną i nerw wzrokowy.
Generalnie, objawy wytrzeszczu oczu ustępują po unormowaniu pracy tarczycy.
Zobacz także:
Tak objawia się niedobór selenu. Choruje nie tylko tarczyca