Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Pacjenci coraz częściej skarżą się na ozempicowy oddech. Jest się czego bać?
Alina Gałka
Alina Gałka 11.05.2025 12:15

Pacjenci coraz częściej skarżą się na ozempicowy oddech. Jest się czego bać?

Ozempicowy oddech
Fot. aliaksandrbarysenka/Canva

Ozempic zrewolucjonizował leczenie otyłości. W badaniach klinicznych udowodniono, że pacjenci z otyłością leczeni semaglutydem (substancja czynna w ozempicu) tracili średnio 15% masy ciała. Jednak ozempic, jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. Oprócz najbardziej typowych, dotyczących problemów z trawieniem, pacjenci coraz częściej zwracają uwagę na tzw. ozempicowy oddech.

Cukrzyca i otyłość to prawdziwe plagi XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce z otyłością zmaga się nawet co czwarta osoba, a z cukrzycą typu 2. – nawet 3 mln z nas. Wobec tak porażających statystyk nie powinna dziwić rosnąca popularność ozempicu.

Jak działa ozempic?

Ozempic działa poprzez naśladowanie naturalnego hormonu GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu-1), który jest wydzielany w jelitach po spożyciu posiłku. Hormon ten zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę, gdy poziom glukozy we krwi jest podwyższony. Dzięki temu ozempic pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, nie powodując przy tym nadmiernego spadku glukozy (hipoglikemii). Dodatkowo lek spowalnia opróżnianie żołądka, co wpływa na mniejsze wahania poziomu cukru po posiłkach.

Kolejnym istotnym mechanizmem działania ozempicu jest wpływ na ośrodek głodu w mózgu. Lek może zmniejszać apetyt, co prowadzi do ograniczenia ilości spożywanych kalorii i w rezultacie do utraty masy ciała. Z tego względu, choć pierwotnie stosowany jest w leczeniu cukrzycy typu 2., ozempic zyskuje również popularność jako środek wspomagający odchudzanie – szczególnie u pacjentów z otyłością

Nowoczesna proteza zębowa na NFZ. Ponad 4000 zł od maja Posmaruj nos i poczekaj 15 minut. Wyciąga wągry jak odkurzacz

Skutki uboczne przyjmowania ozempicu

Wszystkie leki mają skutki uboczne, a leki przeciw otyłości nie są tu wyjątkiem – mówi dr Christopher McGowan, gastroenterolog i specjalista medycyny otyłości.

Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych przyjmowania ozempicu należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • biegunka, 
  • bóle brzucha,
  • zaparcia. 

Objawy te zwykle pojawiają się na początku terapii lub po zwiększeniu dawki i mają tendencję do łagodnienia z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do działania leku. Zaleca się stopniowe zwiększanie dawki zgodnie z zaleceniami lekarza, co może pomóc zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze działania niepożądane, takie jak zapalenie trzustki, reakcje alergiczne, problemy z nerkami czy pogorszenie widzenia u osób z retinopatią cukrzycową. Niektórzy pacjenci mogą też doświadczać spadku apetytu prowadzącego do nadmiernego chudnięcia, co nie zawsze jest korzystne dla zdrowia. 

Przeczytaj też: Influencerka Kinia Wiczyńska odchudzała się Ozepiciem. Dopadła ją straszna choroba

nieświeży oddech koleżanki Fot. Getty Images/Canva.jpg
Nieświeży oddech może wpływać negatywnie na relacje w kontaktach społecznych. Fot. Getty Images/Canva

Czym jest ozempicowy oddech?

Ozempicowy oddech to potoczne określenie nieprzyjemnego zapachu z ust, który może pojawić się u niektórych osób stosujących semaglutyd. Objaw ten nie jest oficjalnie wymieniony jako typowy skutek uboczny w ulotce leku, ale pacjenci coraz częściej zgłaszają ten problem w kontekście terapii lekami GLP-1.

Jak dotąd brak recenzowanych danych naukowych potwierdzających, że ozempic powoduje nieświeży oddech ani dlaczego mogłoby tak być. 

Jednak trwają badania nad tym zagadnieniem – mówi stomatolożka, dr Fatima Khan. Jak podkreśla, jest to istotne, ponieważ konieczne jest zebranie większej ilości danych długoterminowych, zanim będzie można wyciągać wiążące wnioski na temat tego, dlaczego osoby przyjmujące te leki mogą doświadczać problemów z nieświeżym oddechem.

Khan zauważa jednak, że w badaniach klinicznych wskazano na odbijanie jako jeden ze skutków ubocznych, które zgłaszali uczestnicy – często określane potocznie jako „ozempicowe odbijanie”. Przeczytaj też: Ozempic zmienia smak – najnowsze badania

3 hipotezy na temat ozempicowego oddechu

Trzy najczęstsze przyczyny zapachu z ust związanego z lekami GLP-1 to odbijanie, halitoza i ketoza – mówi dr Christopher McGowan.

W jednym z badań prowadzonych przez firmę Novo Nordisk niemal 9% osób przyjmujących semaglutyd zgłaszało odbijanie. Jednak do bezpośredniego powiązania nieprzyjemnego zapachu z ust z lekami z grupy agonistów GLP-1 potrzebne są dalsze badania. Eksperci podkreślają, że odbijanie może być jednym z możliwych powodów pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust przy stosowaniu tych leków.

Drugim potencjalnym winowajcą jest halitoza. Jak wyjaśnia dr McGowan:

Nieświeży oddech, czyli halitoza, niemal zawsze wynika z problemów z higieną jamy ustnej. Dlatego kluczowe jest ustalenie, skąd dokładnie pochodzi nieprzyjemny zapach, aby móc leczyć go u źródła.

Przeczytaj też: Ten suplement ma zastąpić Ozempic. Jest niedrogi i nie powoduje skutków ubocznych

Wreszcie za nieprzyjemny zapach i posmak w ustach pacjentów leczonych semaglutydem może odpowiadać ketogeneza, zjawisko znane również osobom, które stosują popularną niedawno dietę ketogeniczną:

Ketoza występuje, gdy organizm spala tłuszcz jako źródło energii, co często prowadzi do słodkiego, acetonowego zapachu z ust. Utrzymanie zrównoważonego planu żywieniowego, zawierającego wszystkie makroskładniki, pozwala tego uniknąć – mówi dr McGowan.

 

Źródło: healthline.com