Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Rak Krtani

Rak Krtani

Rak krtani, objawy
12.07.2024 09:58 Na ten nowotwór chorował Jerzy Stuhr. Jakie są sygnały ostrzegawcze przy raku krtani?

W 2011 r. zdiagnozowano u Jerzego Stuhra nowotwór krtani. W ubiegłym roku nastąpił nawrót choroby. Te pięć objawów najczęściej mylimy z przeziębieniem, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą być to sygnały ostrzegawcze występujące przy raku krtani. Jeśli utrzymują się dłuższy czas, warto skonsultować to z lekarzem. Wykrycie raka krtani we wczesnym stadium wiąże się bowiem z wysoką wyleczalnością.W Polsce liczba zachorowań na raka krtani stanowi około 2 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego roku odnotowuje się około 2400 nowych przypadków, a około 1600 osób nie udaje się wyleczyć. 

Tak objawia się rak krtani
19.06.2024 15:49 To pierwsze objawy raka krtani. Nie bagatelizuj ich

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych, występujący w obrębie głowy i szyi. Za rozwój choroby może odpowiadać wiele czynników, m.in. palenie papierosów oraz picie alkoholu.Ta choroba znacznie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Początkowo może nie dawać żadnych objawów, natomiast co ważne, jedną z jej pierwszych dolegliwości jest chrypka. Jakie jeszcze objawy występują i na co trzeba zwrócić szczególnie uwagę?

ból gardła
15.12.2023 17:36 Pierwsze objawy raka krtani mogą przypominać przeziębienie. Tak je rozpoznasz

Na raka krtani najczęściej chorują mężczyźni po 40. roku życia. Pierwsze objawy nowotworu mogą podszywać się pod niegroźne przeziębienie. Nierzadko powoduje to, że sami chorzy bagatelizują wczesne symptomy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Po czym można odróżnić, że nie mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem ale z chorobą nowotworową?