Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Są pieniądze z ZUS na opiekę nad rodzicami, ale nie dla wszystkich. Te osoby ich nie dostaną
Daria  Siemion
Daria Siemion 19.10.2024 07:36

Są pieniądze z ZUS na opiekę nad rodzicami, ale nie dla wszystkich. Te osoby ich nie dostaną

Opieka nad chorym seniorem
Fot. Shutterstock / LightField Studios

Kiedy zachoruje członek naszej rodziny, w tym rodzic, mamy możliwość uzyskania wsparcia finansowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W takiej sytuacji możemy wnioskować o zasiłek opiekuńczy, którego wysokość zależy od naszego wynagrodzenia. Są jednak osoby, którym nie przysługuje świadczenie.
 

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom, które muszą zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad bliskim członkiem rodziny. W przypadku małych dzieci, prawo do świadczenia obejmuje sytuacje, takie jak zamknięcie żłobka, przedszkola czy szkoły, choroba niani lub małżonka opiekującego się dzieckiem na co dzień. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku konieczności opiekowania się innym niż dziecko chorym członkiem rodziny, w tym rodzicem. 

Pracodawca już nie będzie płacił. To koniec L4 na dawnych zasadach Andrzej Duda przeciwny zamykaniu szpitali. "To jest sytuacja niedopuszczalna"

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na rodzica?

Wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80 proc. średniej pensji pracownika z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek przysługuje przez określony czas, zależny od tego, kto jest osobą wymagającą opieki.

Jeżeli opiekujemy się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, zasiłek można pobierać przez maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku opieki nad starszymi dziećmi lub rodzicami, okres ten jest skrócony do 14 dni w roku. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne w wieku od 8 do 18 lat – w takiej sytuacji zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko przez 30 dni w danym roku.

Należy pamiętać, że całkowity okres pobierania zasiłku opiekuńczego, niezależnie od liczby członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni rocznie.

Kto nie dostanie pieniędzy na opiekę nad rodzicem?

Chociaż zasiłek opiekuńczy może być dużym wsparciem finansowym dla dzieci opiekujących się rodzicami, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Są sytuacje, w których ZUS nie wypłaci świadczenia, nawet jeśli dana osoba zajmuje się chorym.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje w okresie, gdy osoba opiekująca się ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, takich jak np. praca na umowę, która gwarantuje wynagrodzenie za czas opieki. Podobnie, jeśli osoba ta korzysta w tym samym momencie z urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, nie może liczyć na wypłatę zasiłku.

Innym przypadkiem, w którym świadczenie nie zostanie przyznane, jest tymczasowe aresztowanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności. Co ważne, osoby, które korzystają z zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem – np. podejmując w tym czasie pracę lub realizując inne aktywności niezgodne z celem zwolnienia – również nie otrzymają dodatkowych pieniędzy z ZUS.

Zobacz też:

Szpitale przesuwają planowe zabiegi. Boją się, że NFZ nie pokryje kosztów

„Skala zjawiska jest ogromna” – ponad 8,5 mln Polaków cierpi z powodu przewlekłego bólu

Pogoda na Wszystkich Świętych w tym roku zaskoczy. Trzeba uważać, by się nie przeziębić