Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia
Daria  Siemion
Daria Siemion 20.10.2024 13:43

Lek na odwodnienie wycofany z aptek. Może być niebezpieczny dla zdrowia

Apteka, kolejka w aptece
Fot. Shutterstock / DC Studio

Popularny lek wycofany ze sprzedaży – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). Powodem decyzji są wady jakościowe zagrażające życiu i zdrowiu pacjentów. Podano nazwę preparaty i numery serii, których nie wolno stosować.

GIF wycofuje ważny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczy opublikował pilny komunikat dotyczący natychmiastowego wycofania z aptek popularnego leku na odwodnienie i niedobory sodu “BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril”.
Wyniki kontroli GIF ujawniły, że preparat podawany dożylnie nie spełnia norm jakościowych

W trybie natychmiastowym wycofane partie o numerach: 24304201, 24304202, 24304204, 24304205 (pojemność 250 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku) oraz 24474643 i 24474645 (pojemność 500 ml z datą ważności do 31 lipca 2026 roku).
 

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Nieszczelne opakowania leku

Powodem wycofania leku są nieszczelne opakowania. Taki defekt w przypadku leków podawanych dożylnie, jeśli dostaną się do nich zanieczyszczenia, może zagrażać życiu i zdrowiu pacjentów. Informacje o nieszczelnych opakowaniach GIF otrzymał od właścicieli hurtowni i aptek.

W oficjalnym komunikacie GIF podkreślił, że podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję wadliwych partii produktu jest turecka firma OSEL Ilac San. Ve Tic. A.S. Natomiast firma InPharm sp. z o.o., z siedzibą w Warszawie, która również dystrybuuje ten preparat, nie jest objęta wycofaniem. Produkty tej firmy są uznawane za bezpieczne i mogą być stosowane bez przeszkód.

Zastosowanie wycofanego leku

"BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril" to lek stosowany u pacjentów zmagających się z odwodnieniem oraz niedoborem sodu w organizmie. Roztwór ten wykorzystywany jest również jako środek do rozpuszczania innych leków podawanych w formie terapii dożylnej.  Wadliwy produkt, który znalazł się na rynku, mógłby nie tylko osłabić skuteczność leczenia, ale również wywołać zakażenie.

Zobacz też:

Płaskostopie szkodzi nie tylko stopom. Fizjoterapeuta o jego skutkach

Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Lekarz mówi jasno, czy choroba nasila się jesienią i zimą