Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko w 2023 roku aż 1,3 mln pacjentów w Polsce nie stawiło się na umówione wizyty, nie informując o tym placówki zdrowia z wyprzedzeniem. Podobnego problemu nie ma w prywatnych przychodniach.Nieodwołane wizyty do lekarzy na NFZ są obciążeniem finansowym i wydłużają kolejki W petycji obywatelskiej padła propozycja kar finansowych dla pacjentów Bernard Waśko, były wiceprezesa NFZ konfrontuje projekt z rzeczywistością
W obliczu starzejącego się społeczeństwa, rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niedoborów personelu, system ochrony zdrowia wymaga innowacyjnych rozwiązań i skutecznego zarządzania. Właśnie w tym kontekście menedżerowie muszą posiadać kompetencje i szeroką gamę umiejętności, aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom – mówi dr Marta Ulbrych, kierownik merytoryczny studiów MBA w Ochronie Zdrowia.Dwuletnie studia podyplomowe MBA w Ochronie Zdrowia realizowane są w ramach projektu „Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej i pracowników podmiotów medycznych w zakresie innowacyjnych metod zarządzania, farmakoekonomiki, innowacji i rozwoju leków”, sfinansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych (https://www.abm.gov.pl). Prowadzenie studiów możliwe było dzięki powołaniu konsorcjum, w którego skład weszły dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (jako lider konsorcjum) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (konsorcjant). Właśnie trwa rekrutacja na drugą, ostatnią już edycję studiów w tym projekcie.
„Jedynym kryterium, które uzasadnia wizytę lekarską w dniu zgłoszenia jest stan zdrowia pacjenta”. Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na jakiej zasadzie powinna działać rejestracja w przychodni lub poradni. Pacjenci często nie wiedzą, kto decyduje o konieczności odbycia wizyty w dniu rejestracji w przychodni POZ.
Rząd prowadzi rozmowy z koalicjantami dotyczące zmian w składce zdrowotnej. Premier Donald Tusk zapowiedział podczas konferencji 23 lipca, że rząd wkrótce przedstawi wspólny projekt zmian. Nowa składka zdrowotna to kwestia tygodni.
Do lekarza specjalisty czekamy średnio ponad cztery miesiące, a na diagnostykę dwa i pół! Najdłużej - ponad 200 dni czeka się do lekarza w Olsztynie. W ciągu ostatnich ośmiu lat średni czas oczekiwania na specjalistyczną konsultację lekarską w ramach NFZ wydłużył się dwukrotnie! Do których specjalistów są najdłuższe kolejki i jak to wygląda w różnych miastach? Sprawdź, czy twoje trafiło do niechlubnego rankingu. To porażka polskiego systemu ochrony zdrowia. Na szczęście skończyła się rejonizacja, więc jeśli widzisz, że kolejka do specjalisty, do którego chcesz się dostać, jest krótsza w innym mieście, możesz się zarejestrować właśnie tam i jeśli masz czas i siłę na podróż, wybrać się na “medyczną” wycieczkę samochodem, pociągiem czy autobusem.