Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Bezpłatne studia podyplomowe - MBA w Ochronie Zdrowia
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 07.02.2025 10:53

Bezpłatne studia podyplomowe - MBA w Ochronie Zdrowia

MBA w ochronie zdrowia
Fot. Materiały partnera

W obliczu starzejącego się społeczeństwa, rosnących kosztów opieki zdrowotnej oraz niedoborów personelu, system ochrony zdrowia wymaga innowacyjnych rozwiązań i skutecznego zarządzania. Właśnie w tym kontekście menedżerowie muszą posiadać kompetencje i szeroką gamę umiejętności, aby skutecznie sprostać tym wyzwaniom – mówi dr Marta Ulbrych, kierownik merytoryczny studiów MBA w Ochronie Zdrowia.

Dwuletnie studia podyplomowe MBA w Ochronie Zdrowia realizowane są w ramach projektu „Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej i pracowników podmiotów medycznych w zakresie innowacyjnych metod zarządzania, farmakoekonomiki, innowacji i rozwoju leków”, sfinansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych (https://www.abm.gov.pl). Prowadzenie studiów możliwe było dzięki powołaniu konsorcjum, w którego skład weszły dwie krakowskie uczelnie: Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (jako lider konsorcjum) i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (konsorcjant). Właśnie trwa rekrutacja na drugą, ostatnią już edycję studiów w tym projekcie.

Uczestnicy o studiach

30 uczestników I edycji studiów w październiku rozpoczęło drugi rok nauki. W czasie rekrutacji byli zdeterminowani, pełni zapału, ale nie kryli też obaw. Czy podołają? Czy studia spełnią ich oczekiwania? Czy uda się pogodzić życie zawodowe i rodzinne ze studiowaniem? Zapytaliśmy ich o to jak się studiuje i czy ich obawy były zasadne. Oddajmy im głos: 

Michał Zwierzchowski, uczestnik projektu na studiach MBA w Ochronie Zdrowia: 

Jako niespełna 40-letni kierownik placówki medycznej, szczęśliwy mąż i spodziewający się swojego pierwszego dziecka tata, byłem zarówno pełen obaw -"czy dam radę?", ale też ciekawości i oczekiwań związanych z  podjęciem studiów. Podejmując decyzję o aplikacji do projektu oczekiwałem przede wszystkim praktycznej wiedzy i narzędzi do zarządzania placówką medyczną. Chciałem rozwijać umiejętności  zarządzania zespołem, lepiej zrozumieć lokalne i globalne trendy w ochronie zdrowia. Także (a może przede wszystkim) oczekiwałem wymiany doświadczeń i networkingu. Studia to dla mnie platforma do nawiązywania kontaktów z innymi menedżerami i liderami branży. Ludzie to dla mnie źródło inspiracji i wsparcia w codziennej pracy. Wiem, sporo tych oczekiwań. Czy studia je spełniły? 

Po roku zajęć mogę powiedzieć, że w dużej mierze tak. Zdobywam nie tylko wiedzę teoretyczną, uczę się praktycznych rozwiązań, które mogę wdrożyć w codziennej pracy. Na przykład analizujemy rzeczywiste wyzwania menedżerskie, z różnych perspektyw. W analizie uczestniczą pozostali słuchacze studiów, cała grupa, menedżerowie z różnych obszarów sektora, z różnych placówek, w  różnym wieku, z różnymi doświadczeniami - to poszerza horyzonty i przekłada się na moją codzienną pracę.

Przede mną ostatnie 2 semestry, tym razem patrzę już bez żadnych obaw, a jedynie z coraz większą ciekawością, co przyniosą kolejne zajęcia.

Program studiów skonstruowany jest tak, aby słuchacze mogli rozwijać swoje kompetencje w czterech obszarach: Umiejętności menedżerskie w ochronie zdrowia; Ekonomia i finanse w ochronie zdrowia; Zarządzanie i prawo w ochronie zdrowia oraz Innowacje w ochronie zdrowia i badania kliniczne. 

Rafał Staszkiewicz, uczestnik projektu na studiach MBA w Ochronie Zdrowia: 

Oczywiście, że miałem wątpliwości przed podjęciem studiów. Największe dotyczyły tego, czy uda mi się połączyć obowiązki zawodowe (jestem neurochirurgiem), rodzinne (jestem zaangażowanym ojcem dwójki dzieci) z byciem studentem. Udało się jednak doskonale. Największą zaletą tych studiów, oprócz przekazywanej nam fachowej wiedzy jest elastyczność organizatorów. Zajęcia realizowane są w dwóch podgrupach, dzięki temu można je odrobić w innym terminie. 

Osobie, która się waha powiedziałbym, że trzeba brać byka za rogi i do roboty! Lepiej podjąć wyzwanie, niż całe życie zastanawiać się co by było, gdybym skorzystał z możliwości i wtedy zaczął. 

Studia prowadzone są w trybie niestacjonarnym w formie hybrydowej (do 50% zajęć online) i trwają cztery semestry. To w sumie 400 godzin, w tym 6 przewidzianych na wizytę studyjną i 10 na seminarium dyplomowe.

Marian Brzeczkowski, uczestnik projektu na studiach MBA w Ochronie Zdrowia: 

Networking z ludźmi z całego kraju, pracującymi w podobnych lub identycznych projektach na similarnych stanowiskach oraz trenowanie umiejętności zarządzania chaosem w organizacji to dwie największe korzyści, które przyniósł mi udział w projekcie. 

Zarządzanie chaosem w organizacji to w ogóle bardzo ciekawy wątek. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy wewnątrz oka cyklonu i obserwujemy swoje problemy tylko z jednej perspektywy. W miejscu, gdzie jesteśmy panuje pozorny ład i spokój, a tymczasem na obrzeżach sypią się struktury zadań, procedur etc. Ten projekt uczy mnie poprzez różne zajęcia i treningi jak stawiać się w pozycji obserwatora i z boku obserwując spokojny pozornie środek i niespokojne obrzeża organizacji skutecznie wdrażać lub eliminować niezbędne procesy.

Dr Marta Ulbrych podkreśla, że absolwenci studiów MBA w Ochronie Zdrowia zyskują przewagę konkurencyjną na rynku: 

Potrafią zarządzać strategicznie, lepiej rozumieją sektor ochrony zdrowia, zasady jego finansowania i rozliczeń. Przecież zarządzanie finansami w tym przypadku placówek medycznych, ekonomia i rachunkowość są kluczowe dla utrzymania rentowności organizacji.  Uczestnicy uczą się również skutecznej komunikacji, motywowania zespołów, negocjacji w biznesie,  zarządzania ryzykiem, procesami biznesowymi, jakością, projektami, zmianą i kapitałem ludzkim. Dzięki tym umiejętnościom, absolwenci są lepiej przygotowani do podejmowania strategicznych decyzji oraz wprowadzania innowacji i nowych technologii. 

Studia kierowane są do osób aktualnie zatrudnionych w sektorze biomedycznym z minimum  trzyletnim doświadczeniem zawodowym w tym sektorze. Wszystkie informacje o studiach i zasadach  rekrutacji można znaleźć na: https://podyplomowe-med.ka.edu.pl