Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Ukończyłaś 40. rok życia? Te badania powinnaś wykonywać raz w roku
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.11.2023 13:26

Ukończyłaś 40. rok życia? Te badania powinnaś wykonywać raz w roku

badanie
canva

Kobiety, które ukończyły 40. rok życia, powinny raz w roku udać się na konsultację do urologa. Tak stwierdził prof. Piotr Chłosta, wybitny specjalista w dziedzinie urologii. Urologia jest działem medycyny zajmującą się m.in. schorzeniami układu moczowego u kobiet. To jeden z tych lekarzy, do którego najbardziej wstydzimy się udać. Tak nie może być.

Kobiety powinny częściej korzystać z pomocy urologa

Urolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach układu moczowego, męskiego układu rozrodczego i częściowo żeńskiego układu płciowego. W związku ze zbliżającym się 11 września festiwalem KultURO trwa akcja mająca na celu zachęcenie kobiet do tego rodzaju badań. W poprzednich latach główną ideą festiwalu było zachęcanie do badań urologicznych panów – w tym roku organizatorzy apele kierują przede wszystkim do pań.

W pewnym momencie życia badanie urologiczne należy wykonywać regularnie:

„Co najmniej raz w roku po ukończeniu 40. roku życia (jeżeli nie ma żadnych objawów -PAP). Zawsze, kiedy wystąpią jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego – nie tylko bólowe, ale też te w zakresie trzymania moczu. I co najmniej raz w roku, jeżeli w rodzinie wystąpiły choroby układu moczowego o potencjale onkologicznym” – powiedział prof. Piotr Chłosta

Poprzednie edycje festiwalu okazały się sukcesem – zdaniem organizatorów zachęciły więcej mężczyzn do badań.

Festiwal KultUro odbędzie się w Krakowie od 11 do 15 września. W tym czasie w godzianch 12.00 – 14.00 działać będzie infolinia pod numerem 459-595-566. Na pytania odpowiadał będzie urolog.

Projekt bez nazwy - 2023-09-07T130932.751.png

To badanie umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Kosztuje około 30 złotych! Gdzie daje przerzuty rak prostaty? Zapytaliśmy specjalistę

Te objawy to znak, że pora udać się do urologa

Skierowanie do urologa wystawia lekarz rodzinny. Można jednak skorzystać z wizyty prywatnej, wtedy nie potrzeba skierowania. Do urologa można udać się na wizytę z tymi dolegliwościami:

 • zapalenie pęcherza,
 • nietrzymanie moczu,
 • częstomocz,
 • zmiana koloru moczu,
 • ból przy oddawaniu moczu,
 • ból lub obrzęk jąder,
 • ból w okolicy podbrzusza po urazie,
 • pieczenie cewki moczowej,
 • obrzęk nóg,
 • ból w dolnej części pleców,
 • zaczerwienienie prącia i obrzęk.

Polacy boją się urologa!

Mimo iż festiwal KultURO zachęcił więcej osób do konsultacji urologicznych, to jednak wciąż za mało osób zgłasza się do urologa. Organizator festiwalu podał, że 22% mężczyzn unika badania, a 20% osób boi się ich wyniku. W badaniu powinny brać udział osoby, które nigdy nie korzystały z tych konsultacji – chociażby dlatego, że rak gruczołu krokowego coraz częściej dotyka młodych mężczyzn, którzy jeszcze nie są po czterdziestce.

Nowotwory urologiczne stanowią 25% wszystkich nowotworów. Dominuje rak gruczołu krokowego; na drugim miejscu jest nowotwór pęcherza moczowego; na trzecim miejscu znajduje się nowotwór trzustki.

Warto się badać! 

Tagi: urolog urolog
Polecane