Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 02.11.2024 16:28

Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć

Jak mężczyźni powinni myć okolice intymne? Urolog: Nie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać i pachnieć
fot.shutterstock/AliaksaB

Higiena intymna bywa lekceważona przez mężczyzn, choć na szczęście świadomość tego, jak bardzo jest ważna, z roku na rok wzrasta. Odpowiednie mycie jest nie tylko dbałością o wygląd i zapach, ale przede wszystkim o zdrowie. W jaki sposób mężczyźni powinni dbać o higienę intymną? Odpowiadamy.

Jak informuje w rozmowie z Onetem urolog dr Przemysław Dudek, zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, specjalista w krakowskiej SCM clinic, higiena intymna mężczyzn jest bardzo prosta, ale zdecydowanie nie umniejsza to jej znaczenia w codziennej pielęgnacji. 

Jak dbać o higienę intymną u mężczyzn?

Higiena intymna, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, powinna być regularna. Miejsca intymne należy myć co najmniej raz dziennie, a nawet więcej, jeśli towarzyszy nam intensywny wysiłek fizyczny lub stosunek seksualny. 

- U panów to jest bardzo prosta sprawa. Powinniśmy się myć i robić to dokładnie. Dokładnie zsuwać napletek i myć także żołądź. Bo nie wszyscy panowie wiedzą, że napletek można zsunąć, umyć żołądź i rowek, tak żeby tam się nie zbierała mastka. Mastka, czyli złuszczony nabłonek, który się tam gromadzi i zalega szczególnie u mężczyzn, którzy mają stulejkę, czyli problem ze zsuwaniem napletka, działa rakotwórczo. Wielu panów nie wie, że może to doprowadzić do nowotworu prącia, który jest bardzo złym nowotworem – informuje dr Przemysław Dudek.

Jak dodaje ekspert, „wbrew pozorom nasza higiena jest bardzo potrzebna. Nie chodzi tylko o zapach, żeby ładnie wyglądać i pachnieć, ale także o nasze zdrowie. Stan zapalny, jaki może się tam wytworzyć z powodu nieusuwanej mastki, może doprowadzić do śmiertelnej choroby czy częściowej lub całkowitej amputacji prącia”.

Jak często myć miejsca intymne? Zdaniem ginekolożki raz dziennie to za mało Czym najlepiej myć miejsca intymne? Odpowiedź eksperta Cię zaskoczy

Czym myć miejsca intymne u mężczyzn?

Należy pamiętać o tym, że do mycia miejsc intymnych nie powinniśmy używać gąbek – są one siedliskiem drobnoustrojów i mogą sprzyjać infekcjom. Najlepiej używać wody z mydłem. Dr Przemysław Dudek zwraca uwagę, że mężczyznom nie są potrzebne specjalistyczne płyny do higieny intymnej.  

- Tam nie ma błony śluzowej, która mogła być zasiedlona takimi bakteriami. My mamy zwykłe bakterie skórne, więc zwykłe mydło, nieskomplikowane, jest najlepsze. Im mniej chemii, tym lepiej. Natomiast ważne jest, żeby to mydło w ogóle stosować – wyjaśnia.

Mycie miejsc intymnych u mężczyzn to również samobadanie

Mycie miejsc intymnych przez mężczyzn powinno być również formą samobadania. Zaalarmować powinna nas obecność krostek, zaczerwienień, brodawek czy zgrubień. Podczas mycia, co najmniej dwa razy w miesiącu, należy wykonać też badanie jąder. Moszna jest wówczas rozluźniona i łatwiejsze jest wykrycie niepokojących zmian. Wczesne wykrycie raka jądra daje wyleczalność na poziomie nawet 100 proc. 

Czy warto golić miejsca intymne u mężczyzn?

Wielu mężczyzn zastanawia się, czy golenie miejsc intymnych jest konieczne, jeśli chcą zadbać o swoje zdrowie. To, czy chcemy to robić, jest kwestią indywidualną, jednak warto mieć na uwadze, że pozwala to na dłuższe zachowanie świeżości okolic intymnych, pomaga zachować lepszą higienę i jest dużo wygodniejsze. 

Jeśli zdecydujemy się na golenie włosów łonowych, należy pamiętać, by robić to na mokro z dodatkiem delikatnego produktu myjącego. Nie należy golić włosów „pod włos”, a po zakończeniu golenia należy dokładnie osuszyć miejsce intymne, by bakterie nie rozwijały się. 

Zobacz też:

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę

Na tę chorobę wciąż nie ma lekarstwa. Czym jest łuszczyca i jak sobie z nią radzić?

W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia