Zakrzepica to cicha i podstępna choroba, która rozwija się latami. Kiedy zakrzep się oderwie, może doprowadzić do zgonu. Tak było w przypadku polskiej lekkoatletki Kamili Skolimowskiej, która zmarła niespodziewanie w wieku 27 lat. Wszystko zaczęło się od bólu łydki…
Zakrzepica żył głębokich to poważne schorzenie, które może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zatorowość płucna. Jednym z kluczowych objawów tej choroby jest ból nóg, którego nie należy lekceważyć. Wczesne rozpoznanie i leczenie zakrzepicy są kluczowe dla zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym.Zakrzepica żył głębokich często rozwija się bezobjawowo, jednak w wielu przypadkach pacjenci doświadczają charakterystycznych symptomów. Ignorowanie pierwszych oznak może prowadzić do groźnych konsekwencji, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać problem i kiedy szukać pomocy medycznej.
Zakrzepica to dolegliwość, która dotyka wielu Polaków. Polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Jest często bagatelizowana, choć nieleczona prowadzi do groźnych powikłań. Podpowiadamy, z czego bierze się zakrzepica i jak sobie z nią radzić.Jak podaje Medonet, w Polsce każdego roku choroba ta dotyka średnio 100 tys. nowych osób. W tym 57 tys. zapada na zakrzepicę kończyn dolnych. Warto wiedzieć, że problem ten nie dotyczy wyłącznie osób starszych.
Zakrzepica, nazywana również zakrzepicą żył głębokich, to groźna choroba, która może rozwijać się w sposób skryty, nie dając wyraźnych objawów aż do momentu, gdy pacjent z zagrożeniem życia trafi na SOR. Oto 7 objawów tej niebezpiecznej choroby. Po tym ją poznasz.Zakrzepica to schorzenie, w którym w żyłach tworzą się skrzepy krwi (tzw. zakrzepy), blokując przepływ krwi. Najczęściej rozwija się w żyłach głębokich nóg, co może prowadzić do szeregu groźnych powikłań, takich jak zespół pozakrzepowy czy przewlekła niewydolność żylna. Zakrzepicę może wywołać wiele czynników, w tym długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), stosowanie leków hormonalnych, otyłość, palenie papierosów czy ciąża. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się seniorzy, pacjenci po złamaniach i operacjach ortopedycznych oraz kobiety w ciąży. Te osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na poniższe objawy.