Wczoraj (2 kwietnia) mieszkańcy dwóch województw otrzymali wiadomości SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, tzw. alert RCB. Informacja dotyczy startującej dzisiaj akcji szczepienia lisów wolnożyjących i absolutnie nie wolno jej ignorować.Uwaga! W dniach 03-13.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!– taką wiadomość otrzymali wczoraj mieszkańcy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Najpierw Niemcy, teraz Węgry. Ledwo zniesiono kontrole na granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami, już musimy ponownie bronić się przed pryszczycą. Teraz zagrożenie wykryto na Węgrzech. Polska wprowadza embargo na mięso.
W ostatnich miesiącach media alarmują o możliwym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wirus Oropouche. Choroba wywoływana wirusem od lat występuje w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, ale teraz zaczyna pojawiać się w Europie, co wywołuje obawy o jej potencjalne skutki dla zdrowia publicznego. Czym dokładnie jest ten wirus i dlaczego budzi takie zainteresowanie?W czerwcu i lipcu 2024 roku odnotowano pierwsze przypadki osób zakażonych gorączką Oropouche w Unii Europejskiej. Wśród chorych znaleźli się mieszkańcy Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Wszystkie osoby, u których wykryto zakażenie, podróżowały wcześniej do Ameryki Południowej. Czy istnieje ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się choroby na Starym Kontynencie?
To jedna z najgroźniejszych dla człowieka chorób odzwierzęcych. Obecnie w samej wschodniej Polsce stwierdzono w sumie 39 ognisk wścieklizny, w tym 32 w woj. lubelskim i 7 w woj. podkarpackim.