Ten czerwony punkt pojawia się na skórze. Bywa objawem niewydolności żylnej
Naczyniaki rubinowe, potocznie nazywane „rubinkami”, przeważnie nie są objawem chorobowym. Te drobne defekty pojawiające się na skórze są nowotworami o niezłośliwym charakterze. Nie oznacza to jednak, że pojawienie się ich na skórze, jest zawsze czymś normalnym. Bywają też symptomem niewydolności żylnej.
Rubinki jak objaw niewydolności żylnej
Rubinki są to drobne zmiany na skórze pojawiające się w różnych częściach ciała. To naczyniaki, czyli nowotwory o niezłośliwym charakterze. Powstają, gdy dochodzi do nadmiernego rozrostu komórek w ściankach naczyń krwionośnych. Punkty rubinowe są najczęściej występującymi rodzajami naczyniaków. Są to małe czerwone punkty widoczne gołym okiem. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a występowanie ich nasila się z wiekiem. Są jednak pewne wyjątki.
Prof. Łukasz Paluch, flebolog, prowadzący profil @dr.paluch.flebolog, stwierdził, że wśród jego pacjentów często są osoby zgłaszające się z naczyniakami rubinowymi. Lekarz zasugerował, że rubinki bywają objawami niewydolności żylnej. Dodał też, by przed usunięciem ich, zrobić USG Doppler, dzięki któremu można wykryć, czy występuje zaburzenie przepływu krwi i jakie ma podłoże. USG Doppler umożliwia też zdiagnozowanie miażdżycy i zakrzepicy.
Przyczyny powstawania rubinków
Mechanizm ich powstawania nie jest w pełni poznany. Można jednak wskazać pewne czynniki, takie jak:
- podłoże genetyczne,
- zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
- silna ekspozycja na promieniowanie UV,
- zmiany hormonalne,
- przewlekły i długotrwały stres,
- pogorszenie stanu zdrowia.
Usuwanie plam rubinowych nie zawsze jest koniecznością i jest to zazwyczaj kwestia indywidualna. Przeważnie pacjenci decydują się na zabieg wyłącznie ze względów estetycznych lub gdy zmiana jest narażone na uszkodzenie albo krwawi. Rubinki zazwyczaj nie powodują bólu i zaleca się je usuwać, gdy znajdują się w miejscu narażającym na uszkodzenie.
Jak leczyć rubinki?
Rubinki usuwano metodą krioterapii z wykorzystaniem ciekłego azotu o niskiej temperaturze.
Obecnie coraz częściej stosuje się zabiegi z użyciem lasera, które oferuje już większość gabinetów medycyny estetycznej. Zaletą usuwania laserowego jest możliwość usunięcia nie tylko zmian rubinowych, ale i innych zmian skórnych. Ich zaletą jest mała inwazyjność. Ponadto czas przeprowadzenia zabiegu jest zazwyczaj krótki.
Do usuwania punktów rubinowych stosowana jest również elektroagulacja. Metoda polega na usunięciu zmian za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Do zmiany skórnej przykładane są elektrody powodujące ścinanie białka w tkankach naczyniaków. Później układ krwionośny wchłania zmianę i zostaje wydalona z organizmu. Stosuje się go do usuwania dużych zmian.
źródło: Instagram/dr.paluch.flebolog, skyclinic,