Skóra na Twoich nogach ma sinawy kolor? Nie bagatelizuj tego objawu. Idź do lekarza
Jest to stosunkowo często występująca przypadłość. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest m.in. ekspozycja na niskie temperatury. Jednak nie zawsze powody są tak prozaiczne. Czasem siniejąca skóra nogach to symptom rozwijających się schorzeń. Co to za choroby?
Dlaczego nogi sinieją?
Naturalną reakcją nóg na niską temperaturę jest ich zasinienie – stan mija jednak samoistnie, gdy ciało się ogrzeje. Stałe zasinienie palców może już świadczyć, że u danej osoby wystąpiło zaburzenie naczyń obwodowych. Sine kostki, palce i stopy bywają objawami schorzeń związanych z krążeniem krwi.
Sina noga to objaw m.in. sinicy prawdziwej – w tym przypadku noga ma wręcz fioletowy kolor. Świadczyć to może o wysokim stężeniu odtlenowanej lub nieprzenoszącej tlenu hemoglobiny. Objaw może wystąpić także w trakcie przyjmowania niektórych leków. FIoletowa noga bywa objawem zatrucia srebrem lub złotem.
Zasinienie nóg to częsty problem kobiet ciężarnych. W ciąży często na nogach powstają żylaki, lecz nie jest to powód do niepokoju.
Zasinienie nóg może być także objawem:
- zakrzepicy żył głębokich,
- zapalenie żył,
- wad serca,
- miażdżycy tętnic kończyn dolnych,
- czerwienicy prawdziwej,
- krioglobulin,
- niewydolności oddechowej występującej w przebiegu astmy, raka płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Sine nogi a zespół Raynauda
Zespół Raynauda może towarzyć np. alergiom lub schorzeniom układu krwionośnego. Objawem Raynauda jest gwałtowne kurczenie i rozkurczenie małych tętniczek na palcach stóp i dłoni. Skóra w tym miejscu zmienia kolor – najpierw jest fioletowa, a w końcu staje się czerwona. Kończyna drętwieje i piecze, a chory odczuwa ból. Tego rodzaju dyskomfort się nasila, gdy obniża się temperatura.
By rozpoznać chorobę, należy wykonać badanie kapilaroskopowe. Wówczas lekarz ogląda pod mikroskopem naczynia kapilarne np. na dłoniach. Sprawdza ich stan i czy krew przepływa prawidłowo. Pacjentowi przeważnie zleca się wykonanie morfologii krwi.
Sine nogi a miażdżyca tętnic kończyn dolnych
Sina noga bywa objawem miażdżycy tętnic dolnych. Pierwszymi symptomami choroby są:
- zaburzenia czucia w nogach,
- kłucie, mrowienie i uczucie drętwienia w okolicy stóp,
- uczucie zimna w kończynach
Stopniowe zwężanie się tętnic kończyn dolnych może spowodować też chromanie przestankowe, objawiające się bólem w obrębie kończyny po przejściu pewnego dystansu. Ból mija, gdy chory się zatrzymuje.
„Oznacza to, że wysiłek, który podejmujemy, wiąże się z takim zapotrzebowaniem na tlen, na krew, któremu tętnice nie są już w stanie sprostać. Mamy za mały dopływ krwi w stosunku do podjętego wysiłku.” - powiedział specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny dr n. med. Marcin Wełnicki.
Nie bagatelizuj zasinienia nóg
Gdy skóra nóg zmienia kolor z niewytłumaczalnych przyczyn, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Fioletowe nogi przeważnie nie są powodem do niepokoju, lecz nie oznacza to, że należy ten objaw bagatelizować. W szczególności jest to istotne, gdy występuje inne symptomy np. mrowienie i uczucie zimna w palcach u nóg.